Bp Zieliński w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli: Jedność to środek do odkrycia wspólnego dobra

Gromadzimy się tutaj odczytując za przyczyną św. Andrzeja Boboli w naszej modlitwie i refleksji niezmienną powinność do pogłębiania naszej miłości do Ojczyzny oraz do modlitwy za naszych Rodaków także o tę ojczyźnianą miłość dla nich – mówił w homilii bp Zbigniew Zieliński, ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski, podczas uroczystości odpustowych, które odbyły się 16 maja w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

„Gromadzimy się w tym warszawskim, Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli zaproszeni nie tylko do modlitwy, ale także do refleksji. Jej kierunek wyznacza nam Boże Słowo i przywoływane życie świętego Patrona” – zwracał uwagę bp Zieliński.

Hierarcha przyznał, że „postawa wiary bije z życia i działania Andrzeja Boboli, który jest wyrazem najwyższego zjednoczenia z Bogiem, aż do całkowitego oddania się Bogu, aż po ofiarę życia za innych. Oto prawdziwy naśladowca Chrystusa”.

Bp Zieliński podkreślił, że „Andrzej Bobola został wyniesiony na ołtarze nie tylko dlatego, że zginął śmiercią męczeńską. Św. Andrzej doskonale zdawał sobie sprawę z trudności swojego charakteru, dlatego nieustannie pracował nad sobą poprzez modlitwę, codzienną Mszę św. Żywy kontakt z Ewangelią sprawił, że w tych staraniach doszedł do perfekcji”.

„Gromadzimy się tutaj odczytując za jego przyczyną także w naszej modlitwie i refleksji niezmienną powinność do pogłębiania naszej miłości do Ojczyzny oraz do modlitwy za naszych Rodaków także o tę ojczyźnianą miłość dla nich” – zaznaczył. „Nawet powierzchowna obserwacja pozwala nam dzisiaj zauważyć, że różnie pojmujemy tę miłość do Polski. Jest taka miłość, która Polsce służy i są takie postawy, które Polsce szkodzą, choć ci, którzy je reprezentują, nazywają je także miłością” – dodał.

Bp Zieliński zauważył, że „modlitwa za Ojczyznę ziemską prowadzi nas, wierzących, do Ojczyzny, ku której zmierzamy. I odwrotnie”. „Jak wyraża się miłość Ojczyzny w praktyce?” – pytał hierarcha. „Jedność – oto ważna recepta, oto środek prowadzący do odkrycia wspólnego dobra. Bo jak można wspólnie odkryć dobro, skoro nie ma się chęci do budowania jedności?” – mówił.

W uroczystości wzięli udział biskupi Metropolii Warszawskiej oraz sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński. Św. Andrzej Bobola został ustanowiony drugorzędnym Patronem Polski 16 maja 2002 roku. W jego święto w 2008 roku Sanktuarium na warszawskim Mokotowie, gdzie znajdują się jego relikwie, zostało podniesione do rangi Sanktuarium Narodowego.

BP KEP

 

Msza Święta odpustowa w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie (16.05.2024)

« 1 »