Największym dramatem jest, gdy w Kościele przestajemy patrzeć sercem - mówił w homilii kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, który przewodniczył Mszy Świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie z okazji XVII Święta Dziękczynienia, które w tym roku przeżywane jest pod hasłem: "Dziękujemy za służbę człowiekowi".
W Światyni Opatrzności Bożej w Warszawie rozpoczyna się Msza św. z okazji XVII #ŚwiętoDziękczynienia, które w tym roku przebiega pod hasłem: „Dziękujemy za służbę czlowiekowi". Eucharystii przewodniczy kard. Grzegorz Ryś. pic.twitter.com/BqlP89Onke
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) June 2, 2024
Na początku Eucharystii, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, powitał przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski na czele z jej przewodniczącym abp. Tadeuszem Wojdą SAC. Zwrócił uwagę, że w tegoroczne Święto Dziękczynienia zostały wprowadzone relikwie św. Jadwigi królowej w 650. rocznicę jej urodzin. Dodał, że w tym roku obchodzimy również 25. rocznicę beatyfikacji bł. Edmunda Bojanowskiego i 40. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.
Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, powitał przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski na czele z jej Przewodniczącym abp. Tadeuszem Wojdą SAC. Przypomniał, że do Świątyni zostały dziś wprowadzone relikwie św. Jadwigi - w tym roku przypada 650. rocznica jej urodzin. pic.twitter.com/rx1dsHl3Om
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) June 2, 2024
Kard. Ryś podkreślił w homilii, że jeżeli człowiek skrzywdzony, ubogi, nieszczęśliwy nie jest w centrum Kościoła i społeczeństwa, to - mówi papież Franciszek - nie dbamy o dobro wspólne. Dodał, że św. Jadwiga ufundowała więcej szpitali, aniżeli miejsc kultu. "Źródła pokazują ją również jako kobietę, która nie godzi się z karą śmierci, która wstawia się za uwięzionymi, jest osobą skupioną na ludziach biednych" - mówił.
Kard. Grzegorz Ryś w homilii: Jeżeli człowiek skrzywdzony, ubogi, nieszczęśliwy nie jest w centrum Kościoła i społeczeństwa, to - mówi papież Franciszek - nie dbamy o dobro wspólne. Św. Jadwiga ufundowała najwięcej szpitali, a nie miejsc kultu.#ŚwiętoDziękczynienia pic.twitter.com/JEOFmTh3y4
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) June 2, 2024
Metropolita łódzki zaznaczył, że "człowiek potrzebujący staje w centrum, kiedy widzimy wszystkie jego potrzeby, kiedy widzimy jego dramat". "Jezus widzi duszę człowieka, który jest cierpiący, widzi cały jego dramat" - zauważył.
Odwołując się do Ewangelii dnia, kard. Ryś zaznaczył, że "mężczyźni w synagodze nie patrzą sercem, a skoro nie patrzą sercem nie mogą dotrzeć do wszystkich potrzeb cierpiącego człowieka. To jest dramat, który ma miejsce wszędzie, ale największym dramatem jest, gdy w Kościele przestajemy patrzeć sercem".
Na zakończenie Eucharystii zostały poświęcone popiersia św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Poświęcenia dokonali biskupi pomocniczy warszawscy, bp Rafał Markowski i bp Michał Janocha.
W Eucharystii udział wzięli liczni wierni i duchowni, w tym m.in. abp Wojciech Polak, abp Tadeusz Wojda SAC, kard. Stanisław Dziwisz, abp Stanisław Budzik oraz przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego na czele z metropolitą Sawą, a także przedstawiciele władz państwowych.
Mszę Świętą poprzedziła pielgrzymka z relikwiami św. Jadwigi, która o godz. 8 wyruszyła z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej. Natomiast o godz. 17:30 przewidziany jest koncert: „Światło Prawdy – wrażliwość Miłości. Kantata o bł. Edmundzie Bojanowskim” skomponowana przez Huberta Kowalskiego w wykonaniu ICON Orkiestra.
KAI/ BP KEP