Uroczystości beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego Księdza Michała Rapacza, męczennika czasów komunizmu i kapłana archidiecezji krakowskiej, odbędą się w sobotę 15 czerwca br. w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Mszy św. z obrzędem beatyfikacji o godz. 11.00 w przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
Eucharystię z obrzędem beatyfikacji ks. Michała Rapacza w sobotę, 15 czerwca, w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach poprzedzi modlitewne czuwanie, które rozpocznie się o godz. 10.00.
W czasie Mszy św., gdy papieski wysłannik, kard. Marcello Semeraro ogłosi formułę beatyfikacyjną, do prezbiterium zostaną wniesione w procesji relikwie nowego błogosławionego. Relikwiarz z doczesnymi szczątkami Księdza Michała Rapacza nieść będzie ks. kanonik Dionizy Jedynak, kapłan archidiecezji krakowskiej, pochodzący z Płok, gdzie posługiwał i został zamordowany przyszły błogosławiony. Towarzyszyć mu będą przedstawiciele rodziny Księdza Rapacza – Karolina Basista i Michał Pietrzak – wnukowie siostrzenicy przyszłego błogosławionego, Michaliny Pietrzak (z domu Rapacz).
Msza św. będzie transmitowana m.in. w TVP3, TV Trwam oraz na stronie Sanktuarium w Łagiewnikach.
Uroczystości beatyfikacyjne będą zwieńczeniem organizowanego w tym czasie w archidiecezji krakowskiej Kongresu Eucharystycznego.
Ks. Michał Rapacz urodził się 16 września 1904 r. w Tenczynie. W 1926 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, a pięć lat później przyjął święcenia kapłańskie. Jego pierwszą parafią była parafia w miejscowości Płoki koło Trzebinii. W 1933 r. został wikariuszem w Rajczy. Przez cztery lata opiekował się KSMM (Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej) i innymi grupami duszpasterskimi. W 1937 powrócił do Płok jako administrator parafii. Gdy po wybuchu wojny Armia Czerwona zajęła powiat chrzanowski, ks. Michał Rapacz stał się celem ataków ze strony komunistycznych władz. Próbowano nakłonić go do opuszczenia Płok, jednak pomimo pogróżek nie opuścił swojej parafii. W nocy z 11 na 12 maja 1946 r. na plebanię wtargnęła kilkunastoosobowa komunistyczna bojówka. Odczytali ks. Rapaczowi wyrok śmierci, a następnie wywieźli go do oddalonego o około kilometr lasu, gdzie został zamordowany.
Dekret w sprawie włączenia ks. Michała Rapacza do grona błogosławionych Kościoła katolickiego papież Franciszek zatwierdził na początku roku, 24 stycznia. W lutym ogłoszono termin beatyfikacji.
Archidiecezja Krakowska/ BP KEP
Zob. też:
Obsługa medialna (Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej)