Pod hasłem „Służba CCEE w dynamice między jednością a różnorodnością” odbywa się w Madrycie, w Hiszpanii, doroczne spotkanie Sekretarzy Generalnych Konferencji Episkopatów Europy. Spotkanie potrwa do 19 czerwca.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Josepha Printezisa, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Grecji.
Bp Joseph Printezis, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Grecji, przewodniczył Mszy Świętej na rozpoczęcie spotkania Sekretarzy Generalnych Episkopatów Europy @MediaCcee w Madrycie. Spotkanie potrwa do 19 czerwca. pic.twitter.com/O9DHRx1Ejy
— ks. Leszek Gęsiak SJ (@rzecznikKEPpl) June 16, 2024
W pierwszym dniu obrad, podczas sesji wprowadzającej, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy abp Gintaras Grušas mówił o roli CCEE we współczesnej Europie. Następnie sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii bp Francisco Cesar Garcia Magan przedstawił sytuację, w jakiej znajduje się Kościół w jego kraju. Z kolei nuncjusz apostolski w Hiszpanii i Andorze abp Bernardito Auza zwrócił w swoim przemówieniu uwagę na pilną potrzebę pokoju.
Sekretarz generalny CCEE ks. Martin Michalicek odczytał list bp. Artura G. Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski w latach 2014-2024, który podziękował za 10 lat obecności w gronie Rady Konferencji Episkopatów Europy, oraz list bp. Marka Marczaka, nowego sekretarza generalnego KEP, z pozdrowieniami dla uczestników spotkania.
Na początku sesji odczytano list bp. Artura G. Mizińskiego, sekretarza generalnego #KEP w latach 2014-2024, który podziękował za 10 lat obecności w gronie @MediaCcee, oraz list bp. Marka Marczaka, nowego sekretarza generalnego #KEP, z pozdrowieniami dla uczestników spotkania. pic.twitter.com/e3bWR2NB8A
— ks. Leszek Gęsiak SJ (@rzecznikKEPpl) June 17, 2024
Podczas pierwszego dnia obrad ks. dr Gabriel Richi Alberti, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu San Damasio w Madrycie, referatem pt. „Komunia, uczestnictwo i misja: Konferencje Episkopatów jako przejawy synodalności”, wprowadził do dyskusji o Kościele synodalnym oraz wyzwaniach z tym związanych.
W drugim dniu spotkania obrady sekretarzy generalnych CCEE koncentrować się będę wokół sytuacji Kościoła katolickiego i grecko-katolickiego w Ukrainie oraz kwestii ekumenizmu w kontekście synodalności. S. Estelle Mical Sogbou ze Wspólnoty Chemin Neuf z Bonn zaprezentuje wykład wprowadzający do pracy w grupach nt. „Synodalność jako doświadczenie ekumeniczne”.
Uczestnicy spotkania będą uczestniczyć także we wspólnych celebracjach liturgicznych, m.in. w Katedrze Najświętszej Maryi Panny Almudena w Madrycie oraz w Katedrze Najświętszej Maryi Panny w Toledo. Konferencję Episkopatu Polski reprezentuje na spotkaniu rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ.
Pierwszy dzień obrad Sekretarzy Generalnych @MediaCcee zakończymy Mszą Świętą, którą za chwilę będziemy koncelebrować w Katedrze Najświętszej Maryi Panny Almudena w Madrycie, gdzie znajduje się piękna kaplica św. Jana Pawła II. pic.twitter.com/giDhft2VBb
— ks. Leszek Gęsiak SJ (@rzecznikKEPpl) June 17, 2024
CCEE/ BP KEP