Wierni Kościoła katolickiego świętują 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znaną też pod ludową nazwą Matki Bożej Zielnej. Tego dnia obchodzone jest również Święto Wojska Polskiego oraz przypadająca w tym roku 104. rocznica „Cudu nad Wisłą”.
15 sierpnia w różnych częściach Polski organizowane są uroczyste obchody. Centralne wydarzenia odbywają się przede wszystkim na Jasnej Górze, w Kalwarii Pacławskiej oraz Kalwarii Zebrzydowskiej, a także w innych sanktuariach maryjnych. Natomiast główne obchody Święta Wojska Polskiego i rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. - w Warszawie i jej okolicach, m.in. Ossowie i Radzyminie.
Tradycyjnie 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP i rocznicę „Cudu nad Wisłą” na Jasnej Górze zostanie odprawiona główna Msza św. odpustowa o godz. 11.00 na placu przed Szczytem. Będą ją koncelebrować przedstawiciele polskiego Episkopatu na czele z jej przewodniczącym abp. Tadeuszem Wojdą SAC. Na ten dzień zaplanowano również m.in. procesję eucharystyczną oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego.
O godz. 9:30 na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie będzie celebrowana Msza Święta pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego, ordynariusza warszawsko-praskiego. Po niej nastąpi Apel Poległych oraz złożenie wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku. Natomiast o godz. 10.00 rozpocznie się Eucharystia w intencji Ojczyzny w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Przewodniczyć jej będzie bp Wiesław Lechowicz, biskup polowy WP. W uroczystych obchodach Święta Wojska Polskiego weźmie też udział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak.
W Kalwarii Pacławskiej suma odpustowa z procesją eucharystyczną odbędzie się o godz. 12:00 pod przewodnictwem prowincjała franciszkanów o. Mariusza Kozioła. Kolejne Msze św. zaplanowane są na godz. 16:00 i 18:00. O godz. 20:30 uczestnicy będą mogli wziąć udział we wspólnej modlitwie różańcowej oraz Apelu Maryjnym.
Natomiast w Kalwarii Zebrzydowskiej głównej Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył o. Egidiusz Włodarczyk OFM, minister prowincjalny. Następnie o godz. 19:00 odbędzie się Msza św. koncelebrowana przez bernardyńskich misjonarzy. Podczas każdej Eucharystii będą święcone zioła i kwiaty.
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedno z najważniejszych i najstarszych świąt maryjnych. Obchodzone było już w V wieku dla upamiętnienia wzięcia do nieba z duszą i ciałem Matki Bożej.
BP KEP