Biskupi w uroczystość Wniebowzięcia NMP

Na potrzebę pogłębiania wiary i odpowiedzialności za Kościół i Ojczyznę zwracali uwagę biskupi podczas Mszy Świętych w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia. Tego dnia obchodzono również Święto Wojska Polskiego oraz 104. rocznicę „Cudu nad Wisłą”.

W różnych częściach Polski organizowane były uroczyste obchody Wniebowzięcia NMP. Centralne wydarzenia odbywały się na Jasnej Górze oraz w innych sanktuariach maryjnych, gdzie uroczystości odpustowe trwały nawet przez kilka dni.

 „Jak wygląda wiara w mojej rodzinie, jak często rozmawiamy o Bogu i jak często wspólnie się modlimy?” – pytał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w homilii wygłoszonej 13 sierpnia podczas Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego w Kalwarii Pacławskiej.

Abp Wojda z Podkarpacia udał się na Jasną Górę, gdzie wziął udział w głównych uroczystościach Wniebowzięcia NMP. Przewodniczył im 15 sierpnia bp Krzysztof Nykiel z Watykanu, Regens Penitencjarii Apostolskiej. Homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Nawiązując do sierpniowych rocznic: Bitwy Warszawskiej 1980 r., męczeńskiej śmierci o. Maksymiliana Kolbego czy też Powstania Warszawskiego, wskazał, że te wydarzenia „potwierdzają nam uroczyście i stanowczo, że Polska nie jest tylko marzeniem, nie jest tylko pięknym snem, nie jest państwem sezonowym, ale realną rzeczywistością”. Abp Depo przypomniał diagnozę pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny, który przestrzegał, że niezgoda jest paraliżem, który dotykając naród, pozbawia go „radości życia”.

„Obyśmy nigdy nie spóźnili się w sprawach odnoszących się do Boga, do bliźnich, a także do naszej wspólnej matki, jaką jest Ojczyzna” – mówił abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, podczas Mszy św. w archikatedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku, gdzie przewodniczył modlitwie w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego.

Biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz w katedrze polowej podziękował zaś żołnierzom za ich poświęcenie i zaapelował o szacunek dla nich. „Bez waszej służby nie czulibyśmy się bezpiecznie w naszym ojczystym domu” – powiedział.

Głównym uroczystościom z okazji 104. rocznicy „Cudu nad Wisłą” przewodniczył w Ossowie biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. „Odrodzenie każdego z nas najlepiej dokonuje się w gnieździe rodzinnym, stąd wielka praca i ofiara musi być ukierunkowana na tę wyjątkową wspólnotę”  – mówił.

Na potrzebę stawania w obronie miejsca dla Chrystusowego Krzyża i do nauczania religii wezwał natomiast bp Grzegorz Suchodolski, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej, który przewodniczył Eucharystii na kalwarii w Kodniu. „Ci, którzy mają światopogląd zupełnie laicki, którzy odrzucają Pana Boga, chcą nas uczyć, że miejscem religii ma być tylko parafia, tylko Kościół. Zabierają nam to, co zostało wywalczone w czasach wspólnego naszego solidarnościowego zrywu. To, co było nawet wcześniej, co nam zabrali komuniści. Dzisiaj te siły laickie chcą wyciągnąć religię, wyrwać religię z siatki godzin” – mówił członek Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.  

„Dziękujemy naszym przodkom za ocalenie Ojczyzny i Europy. Zwycięstwa Bitwy Warszawskiej nie można wyjaśnić niczym naturalnym, a tylko pomocą Maryi Wniebowziętej” – powiedział bp Szymon Stułkowski, biskup płocki. Podkreślając, że Polska i Europa zostały ocalone dzięki pomocy Maryi Wniebowziętej.  

„Trzeba nam naszą pobożność maryjną pogłębiać. Nie wystarczy tylko wołać: Matko daj, Matko ratuj, Matko wspomagaj” – wskazywał zaś abp Stanisław Budzik w Sanktuarium Matki Bożej Boreckiej w Borku Starym koło Rzeszowa, gdzie przewodniczył  sumie odpustowej w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W homilii abp Stanisław Budzik podkreślił, że uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny potwierdza nadzieję ludzi, iż nie wszystko przemija całkowicie, a kresem życiowej wędrówki człowieka jest niebo.

diec./ BP KEP

Zobacz też: 

 

 

 

 

« 1 »