Antropologia filozoficzna i teologiczna, a nade wszystko chrześcijańska wizja małżeństwa i rodziny, podpowiada nam, że ta ludzka relacja członków małżeństwa i rodziny wymaga solidnego fundamentu, stąd małżonkowie są wezwani, aby budować swoje życie i relacje na Bogu – mówił bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, podczas VII Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych, który odbywa się w dniach 23-25 sierpnia br. w Brukseli.
Bp Turzyński przyznał w swoim wykładzie, że w dobie ogromnego kryzysu cywilizacji, w tym kryzysu rodziny oraz ataku na małżeństwo i rodzinę, szukamy jakiegoś klucza do budowania trwałych i pięknych relacji małżeńskich i rodzinnych. „Stąd w pierwszym wykładzie na VII Światowym Kongresie Rodzin Polonijnych podjąłem zagadnienie +Dojrzałego systemu wartości jako warunku trwałości i rozwoju rodziny+” – zaznaczył.
Dodał, że człowiek żyje według wartości. „To one aktywizują człowieka i ukierunkowują motywację do działania oraz warunkują podejmowanie konkretnych zachowań. Badania socjologiczne niestety pokazują, że im niżej respondenci cenili sobie wartości wyższe, takie jak prawda, świętość, tym bardziej ujawniali hedonistyczne postawy wobec płciowości i negatywne nastawienie do instytucji małżeństwa i rodzicielstwa” – zauważył bp Turzyński.
„Antropologia filozoficzna i teologiczna, a nade wszystko chrześcijańska wizja małżeństwa i rodziny podpowiada nam, że ta ludzka relacja członków małżeństwa i rodziny wymaga solidnego fundamentu, stąd małżonkowie są wezwani, aby budować swoje życie i relacje na Bogu” – podkreślił Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
Hierarcha przyznał, że bardzo ważna jest pokora w dostrzeżeniu inności drugiego i uznaniu jego godności. „Nie mniej ważna jest zdolność do ofiary z siebie, która przeciwstawia się indywidualizmowi i egoizmowi. A ostatecznie liczy się miłość właściwie rozumiana i nieustannie oczyszczana z interesowności” – ocenił bp Turzyński.
Duszpasterstwo Emigracji Polskiej/ BP KEP