W Leżajsku odbyły się święcenia biskupie abp. Kryspina Dubiela

Strzeż zatem powierzonego Ci depozytu wiary apostolskiej, strzeż go jak dobry zarządca i rozdzielaj hojnie jego skarby, aby jak dobre ziarno, przynosił owoce w Kościele i społeczeństwie – mówił kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, podczas święceń biskupich ks. prał. Kryspina Dubiela, który 1 lipca został mianowany przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Angoli oraz na Wyspach Świętego Tomasza i Książecej. Uroczystości odbyły się 24 sierpnia 2024 roku w Bazylice Zwiastowania NMP w Leżajsku.

Mszy św. przewodniczył kard. Pietro Parolin, on też był głównym konsekratorem. Współkonsekratorami byli: abp Salvatore Pennacchio, rektor Papieskiej Akademii Kościelnej, oraz abp Adam Szal, metropolita przemyski. Mszę św. koncelebrował także abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce, oraz kilkudziesięciu biskupów i kapłanów. Delegatem Konferencji Episkopatu Polski na uroczystości był bp Marek Marczak, sekretarz generalny KEP, który przekazał abp. Dubielowi list gratulacyjny przewodniczącego Episkopatu abp. Tadeusza Wojdy SAC.

W słowie powitania abp Adam Szal przypomniał że św. Józef Sebastian Pelczar, biskup przemyski, często pielgrzymował do sanktuarium w Leżajsku, a w swoim posługiwaniu biskupim odznaczał się nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa i wiernością papieżowi. "Będziemy się modlić, aby Nominat, służąc Kościołowi, szedł tą drogą świętości" – mówił metropolita przemyski.

W homilii kard. Parolin wskazał na zadania dziś konsekrowanego biskupa. "Również do ciebie, drogi Księże Prałacie Kryspinie, który dziś przez nałożenie rąk i modlitwę konsekracyjną włączasz się w sukcesję apostolską, należy głoszenie ludziom tych tak pogmatwanych czasów, że nasz Pan, który przyjął ludzką naturę i całkowicie ją odkupił, raz na zawsze objął w swoje panowanie naszą rzeczywistość. Na nic więc zdadzą się nasze wysiłki budowanie świeckiego miasta, jeśli wykluczymy z niego obecność Boga" - zauważył kaznodzieja.

Odnosząc się do ewangelicznej sceny powołania Natanaela, hierarcha zwrócił uwagę, że Apostoł był przygotowany przez Chrystusa do podjęcia misji i męczeństwa. "Również dla ciebie, Księże Kryspinie, był czas przygotowań do misji, którą teraz powierza ci Kościół. Najpierw w twojej rodzinie, potem w parafii i Archidiecezji Przemyskiej, a wreszcie przez dwadzieścia lat w przedstawicielstwach papieskich w Rwandzie, Białorusi, Kolumbii, na Filipinach, w Polsce, Słowenii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich" – przypomniał dotychczasowe placówki dyplomatyczne abp. Dubiela.

Kontynuując kard. Parolin zwrócił się do Nominata. "Żyłeś pragnieniem wzbogacania swojej wiedzy i trwania w wierności Panu, a wiele osób mogło docenić twoje dary jako człowieka, chrześcijanina, hojnego kapłana i oddanego pracownika Stolicy Apostolskiej. Teraz Pan, który zna twoją przeszłość, wzywa Cię, abyś przylgnął do Niego z jeszcze większą intensywnością. On, podobnie jak w przypadku Natanaela, w którym nie ma podstępu, docenia twoją służbę prawdzie i wzywa cię, abyś unikał wszelkich dwuznaczności w powierzonej ci posłudze. Bądź też dociekliwy, jak Święty Apostoł, którego święto dzisiaj obchodzimy. Nie ograniczaj się do tego co już znasz i wiesz, ale głosząc prawdę, którą jest Chrystus, pozostań otwarty na wielkie rzeczy, które Bóg przygotował dla nas wszystkich. Miej zdolność patrzenia w górę, ponieważ Jego niebo jest zawsze otwarte, odkąd zasłona Świątyni została rozdarta, a Jego Serce zostało przebite włócznią. Stamtąd czerp sens dla twoich dni i twojej posługi. Proś Pana usilnie w codziennej modlitwie i w celebracji Eucharystii, aby uczta weselna z Kany Galilejskiej, w którym wkrótce weźmie udział Natanael, była również dla Ciebie, wraz z Najświętszą Maryją Panną, doświadczeniem nowego wina, które poprzez słowo Syna Bożego i posłuszeństwo wiary, napełnia ludzką rodzinę autentyczną radością" – mówił Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

Odnosząc się do wyznaczonych obowiązków nuncjusza apostolskiego, kard. Parolin mówił: "Drogi Księże Prałacie Kryspinie, w tym duchu zostałeś powołany do pełnienia posługi biskupiej, dzisiaj Ci powierzonej, i do zadania nuncjusza apostolskiego, które zlecił Ci Papież Franciszek. Będziesz bowiem zobowiązany reprezentować jego samego i Stolicę Apostolską wobec Kościołów partykularnych i państw, do których zostałeś posłany, aby czynić widzialną i skuteczną jego troskę o nie, a także aby umożliwiać mu korzystanie z aktualnej i konkretnej wiedzy, niezbędnej do zwyczajnego i efektywnego prowadzenia jego uniwersalnej misji apostolskiej. Celem tego reprezentowania jest przede wszystkim umacnianie komunii, uczestnictwa i misji, w których konkretyzuje się droga synodalna, jaką Ojciec Święty zaproponował całemu Kościołowi" - mówił Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

Hierarcha wskazał na zależność w pełnionej posłudze między owocnością i zażyłością wobec Boga. "Jest to służba pełniona dla dobra Kościoła i pokoju na świecie. Będzie ona tym bardziej owocna, im bardziej będzie wytrwale podtrzymywana przez modlitwę i medytację Słowa Bożego. I nawet wtedy, gdy każda możliwa inicjatywa będzie wydawała ci się daremna, niech mówi twoje życie, które z łagodnością i wyrzeczeniem zostało oddane Odkupicielowi całej ludzkości, aby ono stało się pogodnym świadectwem zdolnym wzbudzić zbawienne zaciekawienie Osobą Pana Jezusa i przyciągnąć innych do dobrego życia Ewangelią" – zauważył kaznodzieja.

Na zakończenie homilii Kardynał wyraził swoje życzenia wobec Biskupa nominata. "Niech twojej nowej misji towarzyszy Najświętsza Maryja Panna, która z wiarą odpowiedziała na zwiastowanie Anioła, święci, których imiona nosisz, Kryspin i Witold, oraz św. Jan Paweł II, który odwiedził Angolę oraz Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą w 1992 roku, z okazji pięćsetlecia ewangelizacji Angoli, i widząc wielkie dzieła Boże rozkwitające na tejże stronie świata, wołał na zakończenie tego wydarzenia: „O Boże mój, Panie, Ty jesteś bardzo wielki! Jak liczne są dzieła Twoje, Panie! […] Ziemia jest pełna Twych stworzeń. Ześlij Twego Ducha, i odnów oblicze Ziemi. Niech chwała Pana trwa na wieki, niech się Pan raduje z dzieł swoich” (Ps 104, 1.24.30-31).

"Drogi Księże Prałacie Kryspinie, niech nigdy nie zabraknie tej chwały w twoim sercu i na twoich ustach" – zakończył kard. Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

ks. Maciej Flader, Archidiecezja Przemyska/ BP KEP

Sakra biskupia abp. Kryspina Witolda Dubiela (Leżajsk, 24.08.2024)

« 1 »