Przyznano medale za zaangażowanie w duszpasterstwo polonijne

Medale Pro Polonia et Ecclesia za szczególne zasługi i zaangażowanie w duszpasterstwo polonijne otrzymali: księżna Elżbieta Drucka-Lubecka de Séjournet, Katolickie Centrum Rodziny w Brukseli, s. Barbara Sajnok, Franciszkanka od cierpiących, ks. dr hab. Józef Młyński, profesor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz dr Mirosław Dynia, twórca portalu duszpolonia. Wyróżnienia zostały wręczone na zakończenie Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych.

Nagrodzeni medalami Pro Polonia et Ecclesia:

Księżna Elżbieta Drucka-Lubecka de Séjournet, Belgia

Księżna Elżbieta Drucka Lubecka de Séjournet jest zaangażowana w promocję rodziny i w konkretną pracę skupioną na rodzinie i jej chrześcijańskich wartościach. To organizatorka Międzynarodowych Kongresów Rodziny w Europie. W czasie stanu wojennego założyła Stowarzyszenie, które niosło wielką pomoc Polakom w trudnych czasach komunizmu i stanu wojennego, pomagając polskim rodzinom w ciężkiej sytuacji ekonomicznej. Księżna Elżbieta Drucka -Lubecka de Séjournet, jest przewodniczącą Fundacji Jana Pawła II - koło belgijskie. Aktywnie angażuje się w propagowanie dziedzictwa pontyfikatu Jana Pawła II oraz promocję dziedzictwa chrześcijańskiego.  

 Katolickie Centrum Rodziny w Brukseli

Katolickie Centrum Rodziny w Brukseli odgrywa ważną rolę w polonijnej społeczności, oferując kompleksowe wsparcie rodzinom na emigracji. Jego działalność koncentruje się na różnych aspektach życia rodzinnego, w tym na przygotowaniu narzeczonych do małżeństwa, wsparciu w trudnych sytuacjach oraz formacji rodzin i małżeństw. Centrum organizuje konferencje i szkolenia, które mają na celu rozwój umiejętności i wiedzy związanej z rodziną, a także dni skupienia dla narzeczonych i małżonków, co sprzyja budowaniu relacji i duchowego wzrostu. Katolickie Centrum Rodziny w Brukseli prowadzi także działalność charytatywną, m.in. organizuje spotkania dla osób bezdomnych, wigilię, obiad świąteczny. Centrum stara się być miejscem, gdzie polskie rodziny mogą znaleźć pomoc i wsparcie.

S. Barbara Sajnok, franciszkanka od cierpiących, Białoruś

S. Barbara Sajnok, ukończyła studia w zakresie nauk o rodzinie, jest psychoterapeutą NEST i TSR rodzinny. Pracuje przy Konferencji Katolickich Biskupów na Białorusi jako konsultant w sprawach rodziny i krajowy doradca życia rodzinnego. Opracowała program nauczania dla Studium Życia Rodzinnego  w Grodnie, Mińsku, Lidzie i jest  odpowiedzialna za jego realizację, a także prowadzi w nich wykłady. Wydała podręcznik do bezpośredniego przygotowania do małżeństwa "Powołani do miłości". Organizuje szkolenia, rekolekcje, Szkołę Rodzenia dla instruktorów. S. Barbara jest członkiem Polonijnej Rady Rodziny, wykłada w Studium Poradnictwa Rodzinnego "Pomagam Sobie – Pomagam innym" i w Polskich Misjach Katolickich Europy Zachodniej oraz czynnie włącza się w tworzenie Kongresów Rodzin Polonijnych.

Ks. dr hab. Józef Młyński, Polska

Ks. dr hab. Józef Młyński to duchowny katolicki, profesor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Jest szefem Dyscypliny Nauk o Zarządzaniu i Jakości, Kierownikiem Katedry Zarządzania i Pracy Socjalnej, jak również wykładowcą na Wydziale Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prof. Młyński to koordynator Studium Poradnictwa Rodzinnego "Pomagam Sobie – Pomagam Innym" w Polskich Misjach Katolickich Europy Zachodniej, a także członek Rady ds. Rodzin Polonijnych przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej; założyciel i koordynator naukowy Familiaris e.V. oraz redaktor naczelny: "Studia ad Didacticam Scientiarum Socialium Pertinentia". Jego zainteresowania to: polityka społeczna (pomoc społeczna, praca socjalna, bezpieczeństwo socjalne) i socjologia rodziny (migracja, poradnictwo rodzinne oraz gerontologia). 

Dr Mirosław Dynia, PMK w Niemczech

Dr Mirosław Dynia to założyciel, pomysłodawca i kierownik portalu Duszpolonia promującego polskojęzyczne duszpasterstwo na całym świecie i ułatwiającego polskim emigrantom dostęp do polskojęzycznej oferty duszpasterskiej w krajach emigracyjnych. Jest członkiem Polonijnej Rady Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, zaangażowanym w organizowanie Kongresów Rodzin Polonijnych i innych szkoleń dla Polonii. Zajmuje się również obsługą techniczną tych wydarzeń. Dr Mirosław Dynia jest zaangażowany w duszpasterstwo narzeczonych i małżonków, uczestniczy w spotkaniach Kościoła domowego i prowadzi wraz z żoną kursy dla narzeczonych. 

« 1 »