Przewodniczący Episkopatu: Chcemy, żeby nasze działania prewencyjne były jak najbardziej efektywne

Chcemy, żeby nasze działania prewencyjne były jak najbardziej efektywne i żeby wszystkie struktury diecezjalne w nie były włączone – powiedział w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podsumowując spotkanie Rady Biskupów Diecezjalnych. Jednym z tematów obrad, które odbyły się 27 sierpnia 2024 roku na Jasnej Górze, była ochrona dzieci i młodzieży w kontekście tzw. Ustawy Kamilka. Biskupi rozmawiali też o religii w szkole i Funduszu Kościelnym.

Przewodniczący Episkopatu podsumowując w rozmowie z KAI spotkanie Rady Biskupów Diecezjalnych, zwrócił uwagę m. in. na kwestię zgłoszenia wniosku w sprawie lekcji religii do Trybunału Konstytucyjnego. "Zastanawialiśmy się, co dalej po Trybunale Konstytucyjnym, który przyjął wniosek będący efektem petycji Kościoła katolickiego i Kościołów z Polskiej Rady Ekumenicznej, a skierowanej do I Prezes Sądu Najwyższego. Czekamy na konkretne kroki, jakie podejmie Trybunał Konstytucyjny" – powiedział abp Wojda. 

Odnosząc się do potrzeby ochrony małoletnich przed wszelką przemocą, podkreślił, że biskupom bardzo zależy na jeszcze większym uwrażliwianiu wszystkich na tę kwestię. "Chcemy, żeby te nasze działania prewencyjne były jak najbardziej efektywne i żeby wszystkie struktury diecezjalne w nie były włączone" – zapewnił Przewodniczący KEP w kontekście tzw. "Ustawy Kamilka".

Podczas obrad biskupów diecezjalnych poruszona została także kwestia Funduszu Kościelnego. „Chcemy, żeby ten temat był rozważany i dyskutowany w odpowiednim gremium między komisją KEP a rządem” – podkreślił abp Wojda.

Jak powiedział, biskupi omówili też kwestię zaproponowanego przez stronę rządową udziału Caritas Polska w systemie ochrony cywilnej.

Więcej

Źródło: KAI

oprac. BP KEP

« 1 »