Odbyła się XXII Konsultacja Naukowa Societas Oecumenica

W dniach 5-10 września br. w Konstancinie-Jeziornie, w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej, odbyła się XXII Konsultacja Naukowa stowarzyszenia Societas Oecumenica. Tematem konsultacji, w której wzięło udział 80 osób, była „Współczesna recepcja I Soboru Nicejskiego: ekumeniczna lekcja z rozeznawania synodalnego we wczesnym Kościele”.

Europejskie Stowarzyszenie Badań Ekumenicznych (European Society for Ecumenical Research) Societas Oecumenica zostało założone w 1978 r. Jego członkami są wydziały teologiczne uniwersytetów i kościelne instytuty ekumeniczne oraz teologowie różnych wyznań z krajów europejskich.

Odbywane co dwa lata konsultacje Societas Oecumenica są w istocie konferencjami naukowymi. Po raz pierwszy taka konferencja odbyła się w Polsce; wzięło w niej udział 80 uczestników. Temat konsultacji brzmiał: „Współczesna recepcja I Soboru Nicejskiego: ekumeniczna lekcja z rozeznawania synodalnego we wczesnym Kościele” (Receiving the first Council of Nicaea today: Ecumenical Learning from Synodal Discernment in the Early Church). Tematyka obrad dotyczyła kontekstu historycznego i teologicznego I Soboru w Nicei, treści Credo Nicejskiego i jego ekumenicznego znaczenia dzisiaj, kanonicznych ustaleń I Soboru Nicejskiego oraz jego wpływu na życie Kościołów chrześcijańskich. Racją podjętej tematyki jest przypadająca w 2025 roku 1700 rocznica I Soboru Nicejskiego. Uczestników konsultacji interesowało także współczesne zastosowanie modelu rozeznawania synodalnego, dlatego jednym z prelegentów była podsekretarz bieżącego Synodu Biskupów, s. Nathalie Becquart.

Uczestnicy konsultacji mieli możliwość spotkania z kard. Kazimierzem Nyczem, ordynariuszem warszawskim oraz przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej, bp. Andrzejem Malickim, prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej i superintendentem naczelnym Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce, bp. Andrzejem Gontarkiem, zwierzchnikiem Kościoła Polskokatolickiego, ks. Jerzym Tofilukiem, rektorem seminarium duchownego Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz ks. Grzegorzem Giemzą z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, dyrektorem Polskiej Rady Ekumenicznej.

Współorganizatorem konsultacji była Sekcja Ekumenizmu Wydziału Teologicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Następna konsultacja odbędzie się w 2026 roku w holenderskim Utrechcie.

Więcej: www.societasoecumenica.net

ks. Sławomir Pawłowski SAC / BP KEP

« 1 »