O współpracy w Kościele na polu misyjnym

Poszerzenie i wzmocnienie współpracy misyjnej oraz refleksja nad posługą Papieskich Dzieł Misyjnych i innych środowisk misyjnych w Kościele, a także wprowadzenie w tematykę tegorocznej Niedzieli Misyjnej (20 października), były głównymi tematami jesiennego spotkania dyrektorów diecezjalnych PDM oraz reprezentantów środowisk misyjnych w Polsce. Odbyło się ono w dniach 10-11 września 2024 r. w Warszawie.

Spotkanie misjonarzy odbyło się w ośrodku "Dobre Miejsce" w Warszawie. Otworzył je spektakl „Serce bez granic. Rzecz o kardynale Adamie Kozłowieckim” – o jezuicie i misjonarzu, który w czasie II wojny światowej był więźniem obozów w Auschwitz i Dachau. Afrykańska Zambia stała się jego drugą ojczyzną. W wykonaniu aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa można było zobaczyć historię człowieka, który w obliczu ucisku, biedy i okrucieństwa pozostał wierny Bogu, swojemu powołaniu, decyzjom i wyborom oraz ludziom, którym pragnął pomagać.

Zebranie rozpoczął dyrektor krajowy PDM ks. dr Maciej Będziński, który po przywitaniu uczestników zaprosił wszystkich do podjęcia refleksji nad współpracą misyjną Kościoła w Polsce, zachęcając do wymiany doświadczeń i pomysłów w celu zaplanowania animacji i współpracy misyjnej na kolejny rok duszpasterski.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jan Piotrowski przybliżył zebranym treść orędzia papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Misyjny (Niedzielę Misyjną), który będziemy przeżywać 20 października pod hasłem „Idźcie i zaproście wszystkich na ucztę”. Analizując orędzie, bp Piotrowski podkreślił: „Synodalny klucz, zaproponowany przez Ojca Świętego Franciszka, jest czymś więcej niż nawiązaniem do trwającego Synodu o synodalności. Jest to pełne pasterskiej wrażliwości ukazanie lepszej drogi, aby autentycznie podejmować misyjną współpracę w Kościele na jej różnych poziomach i w jej różnych obszarach zaangażowania, czyniąc to w bliskości Jezusa i drugiego człowieka”. Biskup Piotrowski zauważył też, że „W tej współpracy Ojciec Święty Franciszek podkreśla pierwszoplanową rolę Papieskich Dzieł Misyjnych, które należy wspierać duchowo i materialnie”.

Podczas tegorocznego zebrania wprowadzono nowy punkt programu, podczas którego przedstawiciele księży diecezjalnych oraz ojców i sióstr zakonnych prezentowali swoje sposoby i pomysły wykorzystywane w animacji misyjnej. Jako pierwszy swoją praktyką animacji misyjnej podzielił się Mozambijczyk o. Noe Moreno ze Zgromadzenia Matki Bożej Pocieszenia, jako reprezentant księży wystąpił dyr. PDM diec. kieleckiej ks. Łukasz Zygmunt, a sposoby animacji misyjnej w duchu karmelitańskim przedstawiła s. Ilona Firszt CSCIJ.

W kolejnych wystąpieniach swoją działalność zreferowali przedstawiciele agend KEP ds. Misji: Centrum Formacji Misyjnej, MIVA Polska, Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Pani Otylia Sałek natomiast omówiła temat: „Prawo autorskie w użyciu fotografii w świetle obecnego ustawodawstwa”, czyli jak prawidłowo wykorzystywać zdjęcia w animacji misyjnej.

Pierwszy dzień zebrania zakończył się Mszą św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, odprawioną w sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki. W homilii metropolita warszawski nawiązał do przedstawianej podczas zebrania „najlepszej praktyki animacji misyjnej”: „Przez tę praktykę misyjną staracie się dawać świadectwo o najlepszych sposobach głoszenia Ewangelii drugiemu człowiekowi. Takim gorliwym kapłanem był ks. Jerzy Popiełuszko, który niósł Jezusa ludziom pracy, bo był w pełni przekonany, że tego właśnie potrzebują. Był tytanem głoszenia Ewangelii i nią zwyciężał zło. Życzę wam, abyście się zapatrzyli w jego misyjność niesienia Ewangelii innym, przekazując światu najcenniejszy skarb, jakim jest Jezus Chrystus, który chce zbawić każdego człowieka”.

Po Mszy św. odśpiewano Apel Jasnogórski przy grobie bł. Popiełuszki i – w duchu pamięci o misjonarzach męczennikach – odmówiono dziesiątek różańca w językach krajów misyjnych.

Mszy św. na rozpoczęcie drugiego dnia zebrania przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, który podkreślił, że działalność misyjna powinna opierać się na głoszeniu błogosławieństw, mających moc zmienić mentalność człowieka mocą miłości Jezusa. „W działalności misyjnej nie chodzi o udzielanie pomocy socjalnej, lecz zanurzenie w Ewangelii. Ważne jest, żebyśmy się kierowali współczuciem, a nie osądem ludzi, którzy pobłądzili w swoim życiu” – powiedział abp Filipazzi.

Na koniec Mszy św. dyrektor krajowy PDM ks. Maciej Będziński, dziękując nuncjuszowi za obecność i słowo motywujące do pracy misyjnej, poprosił o przekazanie papieżowi Franciszkowi pozdrowień od uczestników zebrania i zapewnienia, że Kościół w Polsce chce głosić Ewangelię całemu światu nie jako instytucja samorządowa, lecz Chrystusowa.

Po śniadaniu uczestnicy wysłuchali świadectwa o. Luki Bovio IMC, sekretarza krajowego PUM, o pomocy dotkniętej wojną Ukrainie, która „nadal potrzebuje naszej pomocy, bo wojna nadal tam trwa. Z wielką nadzieją patrzymy na Kościół w tym kraju, że powstaną tam struktury Papieskich Dzieł Misyjnych”.

Jak co roku sekretarze krajowi poszczególnych Papieskich Dzieł Misyjnych podsumowali mijający rok i przedstawili program działalności na kolejny.

Sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci s. Monika Juszka RMI zaprezentowała materiały do animacji misyjnej wśród dzieci przygotowane przez sekretariat krajowy PDMD. Zaprosiła do współpracy oraz zachęciła do śledzenia tego, co dzieje się w PDMD, za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła ks. Jarosław Tomaszewski podkreślił nowe wyzwania animacyjno-misyjne, m.in. obchody dwusetnej rocznicy powstania Żywego Różańca założonego przez bł. Paulinę Jaricot. Jubileusz będzie miał miejsce w roku 2026. Inne wyzwanie, na które zwrócił uwagę, to wprowadzenie stałej formacji dla misyjnych wolontariuszy. Na koniec zachęcił do świętowania Niedzieli Misyjnej oraz do udziału w kolejnej edycji Adoptuj Misyjnych Seminarzystów.

Z kolei o. Luca Bovio, sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej, przedstawił pracę animacyjną prowadzoną w seminariach diecezjalnych i zakonnych oraz prosił dyrektorów diecezjalnych o zachęcanie kapłanów do włączania się w działalność PUM. Zaprosił także do uczestnictwa w tegorocznym sympozjum i nocnym czuwaniu, które pod hasłem „Misje niosą nadzieję” odbędą się na Jasnej Górze w dniach 30 listopada i 1 grudnia.

W ostatniej części zebrania uczestnicy, podzieleni na grupy, dyskutowali nad tematami: „Sposoby świętowania tegorocznej Niedzieli Misyjnej, której hasło brzmi: «Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę»”, „Jakie są oczekiwania wobec Papieskich Dzieł Misyjnych” oraz „Jakie zagadnienia powinny zostać poruszone na zebraniu jesiennym w 2025 roku”.

Podsumowując, dyrektor krajowy PDM zaproponował, żeby kolejne jesienne zebranie miało charakter warsztatowy.

„Zabieram z tego spotkania dużo pomysłów i materiałów do animacji misyjnej w parafii i w szkole” – powiedziała jedna z uczestniczek.

W zebraniu wzięło udział ponad 100 osób. Oprócz dyrektorów diecezjalnych PDM uczestnikami byli promotorki i promotorzy misyjni zakonów żeńskich i męskich oraz animatorzy świeccy.

mk/pdm

« 1 »