9 listopada: XV Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę

W sobotę, 9 listopada br., na Jasnej Górze odbędzie się XV Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła".

Doroczną pielgrzymkę muzyków kościelnych organizują o. Nikodem Kilnar OSPPE, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych, wraz z Duszpasterzami Muzyków Kościelnych, Stowarzyszeniem Polskich Muzyków Kościelnych, Federacją Caecilianum i Polską Federacją Pueri Cantores. Współodpowiedzialny za organizację pielgrzymki jest ks. dr Grzegorz Kopytowski, Duszpasterz Muzyków Kościelnych Archidiecezji Łódzkiej.

Do udziału w spotkaniu na Jasnej Górze zaproszeni są wszyscy muzycy kościelni, a w szczególności: dyrygenci, organiści, chóry, schole liturgiczne, kantorzy i zespoły wokalno-instrumentalne działające w parafiach diecezji.

W tym roku liturgię i muzykę przygotowali muzycy kościelni Archidiecezji Łódzkiej, która 11 marca br. zakończyła diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej. 

Pielgrzymi, jak co roku, będą polecać w modlitewnej pamięci zmarłych muzyków kościelnych, organistów, dyrygentów, chórzystów, kompozytorów i instrumentalistów.

Program pielgrzymki:

10.00 – Sala Papieska, prezentacja grup, powitanie – o. dr Nikodem Kilnar OSPPE, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych

10.10 – Liturgia pokutna, przewodniczy: o. Nikodem Kilnar OSPPE

Śpiewy poprowadzi chór Cantores Misericordiae Dei wraz ze słuchaczami Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej pod dyr. Anny Kamerys wraz z całym zgromadzeniem liturgicznym /pieśni pokutne/.

Spowiedź indywidualna podczas Liturgii pokutnej w Sali Papieskiej.

11.30 – Sala Papieska, konferencja, którą wygłosi ks. dr Piotr Przybysz, duszpasterz Archidiecezjalnego Ośrodka Katechumenalnego, dyr. Szkoły Katechistów Archidiecezji Łódzkiej, wykładowca Studium Muzyki Kościelnej AŁ – temat: Muzyk w Kościele. Liturgia, codzienność, misja.

Wspólna agapa.

13.00 – Przygotowanie wspólnych śpiewów na Eucharystię w bazylice jasnogórskiej.

13.30 – Bazylika Jasnogórska, Msza św. z homilią, przewodniczy: ks. kard Grzegorz Ryś,  ks. bp Piotr Greger, Przewodniczący Komisji ds Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP. Koncelebransi: Duszpasterze Muzyków Kościelnych

Śpiewy poprowadzą chóry połączone pod dyr. Szymona Dębkowskiego, Patryka Jadczaka i Rafała Maciejewskiego.

Po Komunii św. odmówiona zostanie modlitwa i zawierzenie Matce Bożej wszystkich Muzyków Kościelnych w Polsce.

14.45 – Uroczysty koncert w wykonaniu Rafała Maciejewskiego i Scholi Gregoriańskiej przy Studium Muzyki Kościelnej AŁ pod dyr. Bogny Bohdanowicz i Anny Kamerys; Dawid Długosz – organy;

Wybrane pieśni z cyklu Pieśni Biblijne op. 99 Antonina Dvoraka wraz z Psalmami (chorał gregoriański).

Po przybyciu do Sanktuarium Jasnogórskiego gromadzimy się w Sali Papieskiej godz. 9.45, i zajmujemy miejsca. Podczas naszej pielgrzymki będą do nabycia materiały dla organistów i dyrygentów, wydawnictwa muzyczne w przedsionku Sali Papieskiej. Materiały można będzie nabyć przed rozpoczęciem pielgrzymki oraz w przerwach. Jak każdego roku, zostanie przygotowany pamiątkowy certyfikat uczestnictwa dla chórów, scholi i zespołów. Ze względu na przygotowanie materiałów, prosimy o zgłoszenie chórów, scholi i zespołów pisemnie lub mailem: nkilnar@o2.pl do 31 października 2024 r. Certyfikaty można będzie otrzymać po koncercie w zakrystii.

Kolejna, XVI Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych odbędzie się w Roku Świętym, 8 listopada 2025 roku. Liturgię i muzykę przygotują muzycy kościelni Archidiecezji Krakowskiej. 

o. Nikodem Kilnar OSPPE/ BP KEP

Publikujemy Słowo Krajowego Duszpasterza Muzyków Kościelnych: 

 

„Uczestniczę we wspólnocie Kościoła"

 

Czcigodni Współbracia w Kapłaństwie!
Kochani Bracia i Siostry Muzycy Kościelni!
Przyjmijcie serdeczne pozdrowienia od Tronu Jasnogórskiej Pani i Królowej !

Wraz z Duszpasterzami Muzyków Kościelnych, Stowarzyszeniem Polskich Muzyków Kościelnych, Federacją Caecilianum, Polska Federacją Pueri Cantores, zapraszamy Was, Dyrygenci, Organiści, Chóry, Schole liturgiczne, Kantorzy, Zespoły wokalno-instrumentalne, na XV Ogólnopolską Pielgrzymkę Muzyków Kościelnych na Jasną Górę, dnia 9 listopada 2024 r., której hasłem będzie: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła", które jest zarazem hasłem roku liturgicznego 2024 w Polsce.

Autor natchniony mówi: „Chodźcie, wstąpmy na górę Pańską do świątyni Boga Jakuba! niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli jego ścieżkami. Bo prawo pochodzi z Syjonu i słowo Pańskie – z Jeruzalem" (Iz 2, 3). Z radością przybywamy na Jasną Górę Zwycięstwa jako wspólnota muzyków kościelnych, która jak co roku, pragnie zawierzyć Matce Najświętszej całe nasze posługiwanie Kościołowi, w którym żyje Chrystus i zbawia nas i nieustannie okazuje nam swoje miłosierdzie. Przychodzimy z różnych parafii i zakątków naszej Ojczyzny, aby jako wspólnota braci i sióstr muzyków kościelnych, zgromadzonych we wspólnocie Kościoła, doświadczać wciąż i nieustannie Jego obecności w naszym życiu i naszym posługiwaniu. Jako Muzycy kościelni mamy tę ogromną łaskę od Boga, że niemal każdego dnia możemy uczestniczyć we wspólnocie Kościoła – w Eucharystii, w której Chrystus ofiaruje samego siebie za zbawienie nasze i całego świata. Na początku naszego pielgrzymowania trzeba sobie postawić pytanie – czy naprawdę w całej pełni uczestniczę we wspólnocie Kościoła ? jeśli nie to co zrobić, aby tak się stało ? Odpowiedź daje nam Chrystus nasz Pan i Odkupiciel, kiedy mówi: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" (Mk 1, 15). Trzeba wciąż i nieustannie weryfikować swoje życie, aby w pełni przyjąć Słowo Boga, aby ono objawiło się w naszym życiu – w naszym śmiertelnym ciele, i aby stało się znakiem zbawienia dla braci i sióstr, wśród których żyjemy i którym posługujemy.

W tym roku liturgię i muzykę przygotowali muzycy kościelni Archidiecezji Łódzkiej, która  11 marca 2024 r. z radością zakończyła diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, dzielnej i niezłomnej położnej niemieckiego obozu zgłady Auschwitz – Birkenau, która stanęła po stronie Boga, który jest miłośnikiem życia i  która w przesłaniu „Nie, nigdy nie wolno zabijać dzieci!" dała wyraz swej heroicznej miłości Boga i bliźniego. To właśnie Ona stała się znakiem wszechogarniającej miłości Boga, która objawiła się wobec ponad 3000 kobiet, od których odbierała porody w warunkach uwłaczających, aby okazując im swoją postawą miłość Boga, zło dobrem zwyciężyć. Warto dzisiaj podczas tej pielgrzymki, pokazać Jej troskę o przekaz wiary i kultury muzycznej pielęgnowanej w domu rodzinnym. Bardzo lubiła kontakt z przyrodą, sztuką i muzyką. Wszyscy jej synowie grali na cytrach, a w jej powojennym mieszkaniu przy ulicy Zgierskiej 99 w Łodzi, w salonie stały dwa fortepiany na których często grali jej najbliżsi. Sama Stanisława miała słuch absolutny i pięknie śpiewała. Jej dzieci zapamiętały ją nucącą przy codziennych czynnościach. Prośmy Boga o Jej rychłą beatyfikację, aby Jej świętość zajaśniała nam, Kościołowi w Polsce i na całym okręgu ziemi.

Podczas naszego świętowania na Jasnej Górze, jak każdego roku, polecać będziemy Bożemu miłosierdziu naszych drogich zmarłych muzyków kościelnych, organistów, dyrygentów, chórzystów, kompozytorów oraz instrumentalistów, którzy uprzedzili nas do niebieskiej ojczyzny.

Niech Jasnogórska Królowa Polski ogarnia nas wszystkich płaszczem swojej opieki.

 Z modlitwą

o. dr Nikodem Kilnar OSPPE
Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych przy KEP

« 1 »