Mszą Świętą na placu św. Piotra w Watykanie, pod przewodnictwem papieża Franciszka, rozpoczęła się druga sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, która potrwa do 27 października. W obradach biorą udział delegaci Konferencji Episkopatu Polski na Synod: abp Józef Górzyński, bp Sławomir Oder oraz bp Jacek Grzybowski. Obecni są także kard. Grzegorz Ryś, kard. Konrad Krajewski oraz prof. Aleksander Bańka.
W homilii Mszy św. rozpoczynającej drugą sesję synodalną, Ojciec Święty zachęcił do postawy otwartości i wzajemnej troski podczas trwającego Synodu. „Prośmy zatem Pana w tej Eucharystii, abyśmy przeżywali nadchodzące dni pod znakiem słuchania, wzajemnej troski i pokory, abyśmy słuchali głosu Ducha, abyśmy czuli się akceptowani i akceptowali z miłością, i abyśmy nigdy nie tracili z pola widzenia ufnych, niewinnych i prostych oczu maluczkich, których głosem pragniemy być, i przez których Pan wciąż odwołuje się do naszej wolności i naszej potrzeby nawrócenia” – zaznaczył.
Papież Franciszek podkreślił również wartość, jaką niesie za sobą słuchanie głosu Boga. „Wsłuchujmy się zatem w głos Boga i Jego anioła, jeśli naprawdę chcemy bezpiecznie podążać naszą drogą pomimo ograniczeń i trudności" - zauważył. Dodał również, że „Synod, biorąc pod uwagę jego znaczenie, w pewnym sensie wymaga od nas bycia +wielkimi+ – w umyśle, w sercu, w wizjach – ponieważ kwestie, które mają być poruszone, są +wielkie+ i delikatne, a scenariusze, w których się znajdują, są szerokie, powszechne. Ale właśnie z tego powodu nie możemy pozwolić sobie na oderwanie wzroku od dziecka, które Jezus stale umieszcza w centrum naszych spotkań i stołów roboczych, aby przypomnieć nam, że jedynym sposobem na +sprostanie+ powierzonemu nam zadaniu jest uczynienie siebie maluczkimi i pokorne przyjęcie siebie nawzajem jako takich".
Na zakończenie homilii Papież poprosił, aby 7 października był przeżywany jako dzień modlitwy i postu w intencji pokoju na świecie i, że on sam w niedzielę 6 października uda się do Bazyliki Matki Bożej Większej, by modlić się różańcem w tej intencji.
Przed rozpoczęciem drugiej sesji synodalnej, w dniach od 30 września do 1 października, w Watykanie odbyły się dwudniowe rekolekcje dla uczestników Synodu.
Na zakończenie rekolekcji, Papież przewodniczył w Bazylice Watykańskiej nabożeństwo pokutnemu. Podczas nabożeństwa Ojciec Święty zwrócił uwagę na istotę grzechu, zauważając, że „grzech jest zawsze raną w relacjach: w relacji z Bogiem, braćmi i siostrami (…). Uleczenie rany zaczyna się od wyznania grzechu, który popełniliśmy”. Papież Franciszek pochylił się również nad tematem przebaczenia w kontekście Kościoła synodalnego. „Jak moglibyśmy być Kościołem synodalnym bez pojednania? Jak moglibyśmy twierdzić, że idziemy razem bez otrzymania i udzielenia przebaczenia, które przywraca komunię w Chrystusie?” – pytał.
W obradach XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów bierze udział 368 uczestników z prawem głosu. W tym gronie jest 272 biskupów, w tym 168 przedstawicieli Konferencji Episkopatów. Episkopat Polski reprezentują abp Józef Górzyński, bp Sławomir Oder i bp Jacek Grzybowski. Ponadto uczestnikami obrad są: kard. Grzegorz Ryś, kard. Konrad Krajewski oraz prof. Aleksander Bańka.
Nowością na drugiej sesji rzymskiej Synodu będą cztery fora teologów, które odbędą się 9 i 16 października, w Kurii Generalnej jezuitów oraz u augustianów.
Ponadto 11 października w Watykanie odbędzie się modlitwa ekumeniczna, a na 21 października przewidziano dzień skupienia, który ma przygotować uczestników do rozeznawania projektu dokumentu końcowego Synodu. Obrady zakończą się 27 października Mszą Świętą w Bazylice św. Piotra.
vaticannews.va / BP KEP
Zobacz też:
Bp Oder: Synod pokazuje niezwykłą witalność Kościoła