Jutrznią w kaplicy Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski rozpoczęło się 153. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, które odbywa się w dniach 8-9 października. W trakcie zebrania zaplanowano m.in. spotkanie z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Tadeuszem Wojdą SAC oraz delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży abp. Wojciechem Polakiem.
W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski rozpoczęło się 153. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, które potrwa do 9 października. Tematyka zebrania będzie dotyczyć aktualnych spraw Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.
Spotkanie z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Tadeuszem Wojdą SAC będzie poprzedzone Eucharystią pod jego przewodnictwem. Gośćmi zebrania będą również abp Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, oraz bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, który będzie przewodniczył Mszy Świętej w drugim dniu obrad.
Ponadto, w ramach przygotowania do spotkania zostało zaprezentowane podsumowanie 4-letniej współpracy KWPZM z Caritas Polska. Projekty skierowane są do podmiotów zakonnych, które prowadzą różnego rodzaju działalność społeczną czy charytatywno-opiekuńczą. Kwestie te dotyczą zarówno przeciwdziałaniu skutkom SARS-CoV-2, pomocy uchodźcom z Ukrainy, jak i opieki długoterminowej w zakonnych hospicjach i ZOL-ach.
W ramach działań związanych z epidemią SARS-CoV-2 zrealizowane zostały cztery umowy w latach 2022-2021. Działania te dotyczyły pomocy rzeczowej w postaci żywności oraz środków ochrony osobistej. Wobec wybuchu wojny w Ukrainie, w latach 2022-2023, realizowana była wzajemna współpraca we wsparciu i zapewnieniu wszystkiego, czego uchodźcy z Ukrainy potrzebowali w czterech zasadniczych segmentach: ubóstwo (wyżywienie, środki czystości, leki, sprzęt rehabilitacyjny), aktywizacja zawodowa (sfinansowanie kursów języka polskiego i zawodowych), aktywizacja społeczna (sfinansowanie terapii indywidualnych i grupowych związanych m.in. z traumatycznymi przeżyciami wojennymi) oraz inwestycje (doposażenie miejsc, bieżące remonty itp.). Ostatnia z umów dotyczy programu „Hospicja zakonne Caritas 2024”, do którego zakwalifikowane zostały podmioty zakonne, które realizują misję hospicyjną lub zakładu opieki leczniczej.
Szczegółowy plan zebrania dostępny jest tutaj.
KWPZM/ BP KEP