Bp Tadeusz Lityński: Czas dla Stworzenia zyskuje na znaczeniu

Od 1 września, Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego do 4 października, wspomnienia św. Franciszka, trwał Czas dla Stworzenia. O tym, dlaczego św. Franciszek, patron ekologów, przyczynił się do nawrócenia wielu ludzi i w jaki sposób kształtują się środowiska Laudato Si w Polsce, mówi bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu Laudato Si przy Radzie Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych.

Ks. Zbigniew Kucharski: Dlaczego patronem ekologów jest święty Franciszek?

Bp Tadeusz Lityński: Na osobę świętego Franciszka należy spojrzeć wieloaspektowo. Był to człowiek bardzo dynamiczny, który na początku swojego życia marzył o karierze rycerskiej. Brał udział w wojnach, był również więziony. Jego życie pokazuje, że nie kierował się lękami, a wręcz przeciwnie – nie chciał zawieść Boga. Miał silny charakter i wiedział, czego chce. Słynna jest scena, gdy jego ojciec postawił go przed sądem, a on zdjął szaty, stanął nago i ogłosił, że od tej chwili jego jedynym ojcem jest Bóg. Można przypuszczać, że to wydarzenie stanowiło inspirację dla świętego Franciszka, aby poczuć się zjednoczonym z całym stworzeniem, w obliczu Boga Ojca Stworzyciela.

Ks. Kucharski: Przyczynił się on do nawrócenia wielu ludzi.

Bp Lityński: Od czasów apostolskich żaden inny święty nie był świadkiem tak wielu cudów. Święty Franciszek był pierwszym stygmatykiem. Trzeba jednak podkreślić, że jego misją nie było nawracanie roślin czy zwierząt, lecz ludzi.

Ks. Kucharski: Jest autorem Pieśni Słonecznej.

Bp Lityński: Z pewnością posiadał poetycką wrażliwość, co mogło wpływać na jego zachwyt nad pięknem stworzenia, a w konsekwencji na przyrodę. W tej artystycznej duszy można doszukiwać się inspiracji do „kazań” kierowanych niejako do świata przyrody.

Ks. Kucharski: Niedawno zakończyliśmy Czas dla Stworzenia. Co wydarzyło się w tym okresie?

Bp Lityński: Widać wyraźnie, że temat podjęty przez Papieża Franciszka zyskuje na znaczeniu. Zaczynają się praktyczne działania w sferze duchowej, liturgicznej oraz duszpasterskiej. Przykładowo, w archidiecezji warszawskiej miała miejsce inauguracja działania diecezjalnego Duszpasterstwa Środowisk Laudato Si. Na spotkaniu formacyjnym katechetów omawiano potrzebę zaangażowania katolików w przestrzeń ekologii, co wynika z prawidłowego rozumienia teologii stworzenia. Ciekawym wydarzeniem było również otwarcie 1 września studia telewizyjnego w Domu Józefa w Kaliszu, połączone z emisją filmu Gratias Domine oraz debatą telewizyjną o Kościele i ekologii z udziałem licznej publiczności.

Ks. Kucharski: Duszpasterstwo to raczej domena duchownych.

Bp Lityński: Zgadza się, jednak z udziałem świeckich do których to działanie jest kierowane. We wrześniu odbyło się także dwudniowe ogólnopolskie spotkanie diecezjalnych duszpasterzy Środowisk Laudato Si. Ta aktywność duszpasterska rozwija się w wielu diecezjach i obecnie działa ponad 30 duszpasterstw powołanych przez biskupów. Bardzo za to dziękuję. Ostatnie spotkanie było bardzo twórcze i myślę, że z nadzieją na dobre owoce możemy patrzeć w przyszłość.

Z bp. Tadeuszem Lityńskim, przewodniczącym Zespołu Laudato Si przy Radzie Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych rozmawiał ks. Zbigniew Kucharski, sekretarz Zespołu Laudato Si przy Radzie KEP ds. Społecznych.

Ks. Zbigniew Kucharski
Sekretarz Zespołu Laudato Si przy Radzie KEP ds. Społecznych

« 1 »