Zakończyło się 153. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce

W dniach 8-9 października br., w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, odbyło się 153. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Główną tematyką obrad były trudne sytuacje personalne w posłudze przełożonego. Refleksję poprowadzili prelegenci doświadczeni w życiu zakonnym i przełożeńskim, a szczególnie w posłudze wsparcia współbraci przeżywających trudności w różnych zgromadzeniach.

O. Krzysztof Dyrek SJ, przedstawił rolę relacji w posłudze przełożeńskiej, zwracając uwagę na konieczność pielęgnowania cnót i przymiotów, które pomagają pełnić tę funkcję. Podkreślił, że „sprawdzianem doskonałości zakonnika jest jego posłuszeństwo – zarówno zewnętrzne, duchowe, jak i rozumowe” co odnosi się także do przełożonych.

O. Mateusz Hinnc OFMCap wskazał, że choć zarządzanie w zakonach różni się od tego w korporacjach, ponieważ dotyczy zarówno sfery ludzkiej, jak i duchowej, to mimo wszystko wymaga odpowiedniego podejścia do wspólnoty, stawiania wymagań, komunikacji, unikania nadmiernej kontroli i ideologii.

Podczas spotkania z abp. Wojciechem Polakiem, delegatem KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, uczestnicy zapoznali się ze stanem prac nad powołaniem komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce. W dyskusji wzięli udział także ks. dr Piotr Studnicki, ks. Jan Dochnalik oraz o. Dominik Zamiatała CMF, którzy omówili kluczowe kwestie dotyczące powołania i działalności komisji. Zostali zapoznani z kompetencjami komisji, kwerendą archiwów zakonnych oraz procedurami współpracy w przypadku nowych przypadków wykorzystania.

Po raz pierwszy z Konferencją Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce spotkał się abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który przewodniczył wspólnej Eucharystii. W swojej homilii, opartej na słowie Bożym, przywołał postaci św. Pawła oraz ewangelicznych Marii i Marty, aby ukazać równowagę między służbą a kontemplacją, która powinna być wzorem dla osób konsekrowanych.

W spotkaniu wziął również udział bp Ernesto Inhambane z Mozambiku, który przedstawił sytuację Kościoła w swojej diecezji, obejmującej ponad milion wiernych. Wyznał, że przy wsparciu jedynie 15 kapłanów i 5 instytutów zakonnych, trudność polega na zaspokojeniu duchowych potrzeb tak dużej liczby osób.

W trakcie Zebrania zaprezentowano także kilka innych inicjatyw i projektów. Ks. Dawid Hulecki z archidiecezji warmińskiej, wraz z zespołem, przedstawił programy e-Kuria i e-Pismo, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa korespondencji kościelnej, a także plany dalszego rozszerzania tych narzędzi na inne podmioty. Anna Brojer z Fundacji Świętego Mikołaja przedstawiła ideę studiów janopawłowych organizowanych na Uniwersytecie Świętego Tomasza w Rzymie, zapraszając do udziału i pogłębiania wiedzy na temat dziedzictwa św. Jana Pawła II. Magdalena Kadziak ze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska omówiła działania fundacji na rzecz ochrony środowiska i realizacji projektów takich jak „zielone parafie” oraz „Ciepły dom, ciepły kościół”, inspirowanych encykliką Laudato Si' papieża Franciszka.

Eucharystii na zakończenie obrad przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. W homilii nawiązał do tematu Roku Jubileuszowego „Pielgrzymi nadziei”, podkreślając, że jednym z głównych zadań osób konsekrowanych jest niesienie nadziei, zarówno za dnia, jak i nocą, na wzór Chrystusa.

KWPZM/ BP KEP

 

153. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce (Warszawa, 8-9.10.2024 r.)

« 1 »