Prośmy św. Łukasza, aby poprzez swoje nauczanie i wstawiennictwo uzdolnił nas do stawiania czoła kryzysom, problemom, zagrożeniom, wyzwaniom współczesności dla Kościoła i społeczeństwa, przede wszystkim poprzez modlitwę – powiedział Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii podczas Mszy Świętej sprawowanej w kościele akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, w ramach VII Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, odbywającego się w dniach 17-20 października br. w Lublinie.
Abp Filipazzi przywołał postać i słowa św. Jana Pawła II, „którego duchowa obecność jest tu, w Lublinie, szczególnie silna i odczuwalna, a którego opiece zawierzamy także obecny Kongres Kultury Chrześcijańskiej oraz całe Wasze życie i działanie kościelne i społeczne". Św. Jan Paweł II powiedział: „Nawet jeśli nie widać tego na pierwszy rzut oka i wielu tego nie dostrzega, modlitwa połączona z ofiarą stanowi najpotężniejszą siłę w historii ludzkości”.
Nuncjusz Apostolski w Polsce zwrócił uwagę, że „niekiedy w dzisiejszym Kościele można odnieść wrażenie, że to fundamentalne przekonanie o konieczności i skuteczności modlitwy zostało w jakiś sposób zredukowane lub osłabione. Skupiamy się więc raczej na rozwiązaniach intelektualnych, organizacyjnych, ekonomicznych, politycznych”. Podkreślił jednak, że „pierwszym i najważniejszym zadaniem chrześcijan i Kościoła w obliczu wszelkich potrzeb ludzi i świata jest zawsze modlitwa”. Dodał, że „Kościół jest i musi być przede wszystkim wspólnotą modlącą się, wspólnotą, która nieustannie wstawia się za wszystkich i za wszystko”.
Przywołując postać dzisiejszego patrona zaznaczył, że św. Łukasz Ewangelista „zaangażował każdy aspekt swojej osobowości na poziomie intelektualnym w służbę głoszenia Chrystusowego zbawienia poprzez Kościół”.
„Innymi słowy, pokonał nierzadką wśród osób o większym przygotowaniu kulturowym pokusę stawiania własnej kultury w opozycji do Ewangelii, a w każdym razie ponad nią. Dlatego św. Łukasz jawi się nam jako wspaniały wzór człowieka, wykorzystującego swoją wiedzę z różnych dziedzin, aby dawać świadectwo swojej wiary” – ocenił Nuncjusz Apostolski w Polsce.
„Prośmy św. Łukasza, aby poprzez swoje nauczanie i wstawiennictwo uzdolnił nas do stawiania czoła kryzysom, problemom, zagrożeniom, wyzwaniom współczesności dla Kościoła i społeczeństwa, przede wszystkim poprzez modlitwę” – podkreślił abp Filipazzi.
„Niech ten wierny uczeń i świadek Chrystusa wyprosi dla nas, abyśmy i my oddali cały nasz bagaż kulturowy na służbę Ewangelii. Niech też sprawi, abyśmy znajdowali w społeczeństwie coraz więcej osób zajmujących się wiarą i Kościołem w sposób solidny i rzetelny” – zaznaczył Nuncjusz Apostolski.
BP KEP