Powołanie do świętości było tematem przewodnim homilii polskich biskupów podczas Mszy Świętych sprawowanych w Uroczystość Wszystkich Świętych 2024.
„Świętość to dar i zadanie. Świętość to nasze powołanie. Świętość to nasza odpowiedzialność za siebie i za drugich. Nikt bowiem nie żyje sam. Nikt nie grzeszy sam. Nikt nie będzie zbawiony sam” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak w Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu św. Piotra w Gnieźnie. „Ale świętość, to także nasza więź i nasza wspólnota ze świętymi, ze wszystkimi świętymi. To nasza więź z tymi, którzy przeżywali swoje życie chrześcijańskie na serio. W ich życiu więc znajdujemy wzór, w ich modlitwach otrzymujemy pomoc i przyjaźń, z nimi jesteśmy związani więzami braterskiej miłości” – zaznaczył.
„Każdy może się odnaleźć na drodze do świętości, gdyż błogosławieństwa mają szeroką treść i nie przestają być dostępne" – zwracał uwagę abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w homilii Mszy Świętej sprawowanej w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku. Przypomniał, że papież Franciszek mówił niedawno o drodze do świętości poprzez codzienne, wierne trwanie przy Jezusie. „W dzisiejszą uroczystość modliliśmy się o pragnienie świętości dla nas wszystkich" – podkreślił.
„Dziś, w Uroczystość Wszystkich Świętych, czcimy wszystkich świętych bezimiennych, których, jak wierzymy, jest większość. To ci wszyscy ludzie, którzy realizowali swoje powołanie i podejmowali codzienny trud idąc drogą posłuszeństwa woli Bożej" – mówił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, w homilii Mszy Świętej w kościele św. Katarzyny w Warszawie. „Najważniejsza prawda, której nas uczy dzisiejsza uroczystość, to prawda o tym, że jesteśmy wszyscy powołani do świętości" – podkreślił.
O tym, że 1 listopada to radosny dzień, przypomniał abp Józef Kupny, metropolita wrocławski i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, podczas Eucharystii sprawowanej w podziemiach archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. „Mówi nam o świętości, o najlepszym planie Boga na nas – dojścia do zbawienia. Jakby nie było, wszyscy świętujemy imieniny" – zauważył.
„W Uroczystość Wszystkich Świętych mamy okazję bardziej niż w jakimkolwiek innym dniu roku liturgicznego przywołać sobie ten wymiar życia, który jest przeznaczony dla człowieka, który powinien być zasadniczym celem porządkującym wszystko. Tym celem jest dążenie człowieka do pełni życia, a tym jest właśnie świętość" – zwracał uwagę abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, podczas Eucharystii na cmentarzu komunalnym w Olsztynie.
Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, zauważył w homilii Mszy Świętej sprawowanej w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu Kule w Częstochowie, że Uroczystość Wszystkich Świętych „jest zaproszeniem, abyśmy zobaczyli świat od strony Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela, Zwycięzcy szatana, grzechu i śmierci. Jest również zaproszeniem do dziękczynienia Bogu za wspólnotę Kościoła i za tych, którzy nas w tę wspólnotę wprowadzili: rodziców, chrzestnych, szafarzy sakramentów, którzy podprowadzali nas z wiarą pod krzyż Jezusa, abyśmy z wiarą wpatrywali się w Jego zwycięstwo".
„W tę wspaniałą uroczystość, ogarniając pamięcią niezliczone rzesze świętych, którzy w sensowny sposób zawalczyli o swoją nagrodę, pytamy: jak to zrobić? Jak to się trzeba przyłożyć, by otrzymać nagrodę od samego Boga?" – pytał biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk w homilii Mszy Świętej sprawowanej na cmentarzu parafialnym wspólnoty św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy. „Cokolwiek by się działo na świecie czy w moim otoczeniu, w rodzinie, we wspólnocie, do której należę, jakiekolwiek burze przetaczałyby się przez moje serce – wiem, że mojemu Bogu mogę zaufać bezgranicznie. I On tego ode mnie oczekuje, On tego właśnie pragnie" – zaznaczył.
„Świętość, która ciągle towarzyszy uczniom Jezusa Chrystusa, to wielkie wyzwanie, często trudne do zrozumienia, ale mimo wszystko dostrzegalne w naszym życiu" – mówił w homilii Mszy Świętej bp Jan Piotrowski, biskup kielecki, na Cmentarzu Nowym w Kielcach. "To prawdziwa twarz Kościoła. A pięknem świętości jest miłość Boga i bliźniego" - podkreślił.
KAI/ BP KEP