Nuncjusz Apostolski w Polsce w 40. rocznicę podpisania Traktatu o Pokoju i Przyjaźni między Argentyną i Chile: Zasady, którymi Jan Paweł II prowadził te dwa kraje ku pokojowi, są dziedzictwem mądrości

Zasady i wskazania, którymi Jan Paweł II prowadził Argentynę i Chile w kierunku pokoju, są dziedzictwem mądrości, o którym zawsze powinniśmy pamiętać, zwłaszcza gdy pokój między narodami jest zagrożony – powiedział Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii uroczystej Mszy Świętej z udziałem korpusu dyplomatycznego z okazji 40. rocznicy podpisania Traktatu o Pokoju i Przyjaźni między Argentyną i Chile w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Na początku homilii abp Antonio Guido Filipazzi podziękował ambasadorom Argentyny i Chile za to, że zechcieli uczcić 40. rocznicę podpisania Traktatu o Pokoju i Przyjaźni między Argentyną i Chile Mszą Świętą, „która jest największą modlitwą Kościoła do Boga". Podkreślił zarazem, że Eucharystia pozwala w odpowiedni sposób „upamiętnić Traktat z 1984 roku i wydarzenia, które doprowadziły do jego podpisania". Jest również miejscem dziękczynienia Bogu oraz ludziom, „którzy na różne sposoby przyczynili się do zawarcia tego porozumienia" oraz pozwala na przyjęcie nauki płynącej z tego wydarzenia.

Nuncjusz Apostolski w homilii przypomniał postać św. Jana Pawła II, który „jako nowo wybrany papież zgodził się podjąć mediacji, która doprowadziła do podpisania traktatu sześć lat później". Podkreślił zarazem, że „zasady i wskazania, którymi Jan Paweł II prowadził Argentynę i Chile w kierunku pokoju, są dziedzictwem mądrości, o którym zawsze powinniśmy pamiętać, zwłaszcza gdy pokój między narodami jest zagrożony".

„Podejmując odważną decyzję o osobistym zaangażowaniu się w zakończenie konfliktu, Wielki Papież przewidział i zapoczątkował to, co stało się jego postawą podczas całego pontyfikatu: postawą nieustannego dążenia do pokoju” – podkreślił abp Filipazzi.

Nuncjusz Apostolski w Polsce przypomniał również słowa listu wysłanego w imieniu papieża Benedykta XVI do ówczesnego kardynała Jorge Maria Bergoglio: „Mediacja Beagle pozostaje wzorem, który należy zaproponować społeczności międzynarodowej. Pokazała ona, wraz z cierpliwością i odpowiedzialnością obu stron, jak dialog w każdym sporze nie podważa praw, ale raczej poszerza pole rozsądnych możliwości rozwiązywania różnic. Z tego powodu dyplomacja i jej metody negocjacyjne, które czerpią swoją siłę z zasobów moralnych narodów i pokładają w nich zaufanie, muszą być nadal wykorzystywane do zapewnienia im pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu. Niech nowe pokolenia, świadome lekcji płynących z przeszłości i najnowszej historii, patrzą w przyszłość z nadzieją i angażują się na rzecz cywilizacji miłości, której Jan Paweł II był niekiedy niesłyszanym prorokiem”.

Abp Filipazzi dziękując za życie i nauczanie św. Jana Pawła II, zaznaczył: „Dziękujemy Bogu za to, że dał go Kościołowi i światu jako niestrudzonego nauczyciela i orędownika pokoju. Chcemy nadal wpatrywać się w jego nauczanie, abyśmy kroczyli drogą prawdy, a sprawiedliwość i pokój zapanowały wszędzie".

„Niech Święta Boża Rodzicielka, Królowa Pokoju (...), sprawi, aby ludzkość tworzyła pokojową i zjednoczoną rodzinę" – zakończył Nuncjusz Apostolski w Polsce.

BP KEP

 

« 1 »