Dzisiaj, 17 listopada, obchodzimy VIII Światowy Dzień Ubogich pod hasłem „Modlitwa ubogiego dociera do Boga". Tego dnia papież Franciszek przewodniczył Eucharystii w Bazylice św. Piotra o godz. 10.00 w intencji wszystkich osób ubogich. Zaplanowane są również liczne wydarzenia w diecezjach polskich.
O godz. 10.00 papież Franciszek przewodniczył Mszy Świętej w Bazylice św. Piotra w intencji wszystkich osób ubogich. Odwołując się do dzisiejszej Ewangelii zauważył, że „Jezus nas zachęca, abyśmy mieli bardziej przenikliwe spojrzenie, abyśmy mieli oczy zdolne do +wewnętrznego odczytania+ wydarzeń historycznych, abyśmy odkryli, że nawet w niepokoju naszych serc i naszych czasów istnieje niezachwiana nadzieja, która jaśnieje".
.@Pontifex_pl w homilii: Jezus nas zachęca, abyśmy mieli bardziej przenikliwe spojrzenie, abyśmy mieli oczy zdolne do „wewnętrznego odczytania” wydarzeń historycznych, abyśmy odkryli, że nawet w niepokoju naszych serc i naszych czasów istnieje nadzieja, która jaśnieje. pic.twitter.com/x4vOZOnqn4
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) November 17, 2024
https://x.com/EpiskopatNews/status/1858082387160100900 https: https://x.com/EpiskopatNews/status/1858082387160100900 //x.com/EpiskopatNews/status/1858082387160100900 Dodał zarazem, że „nie powinniśmy patrzeć tylko na wielkie problemy ubóstwa na świecie, ale na to, co możemy zrobić każdego dnia: poprzez nasz styl życia, poprzez troskę i dbałość o środowisko, w którym żyjemy, poprzez wytrwałe dążenie do sprawiedliwości, poprzez dzielenie się naszymi dobrami z tymi którzy są ubożsi, poprzez zaangażowanie społeczne i polityczne na rzecz poprawy otaczającej nas rzeczywistości".
Nie powinniśmy patrzeć tylko na wielkie problemy ubóstwa na świecie, ale na to, co możemy zrobić każdego dnia - powiedział @Pontifex_pl w homilii Mszy Świętej w #ŚwiatowyDzieńUbogich. pic.twitter.com/kHYJ839YXV
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) November 17, 2024
Ojciec Święty w homilii podkreślił, że „to my, Jego uczniowie, jesteśmy tymi, którzy dzięki Duchowi Świętemu, możemy siać tę nadzieję w świecie". „To my możemy i musimy zapalać światła sprawiedliwości i solidarności, podczas gdy gęstnieją cienie zamkniętego świata. My jesteśmy tymi, którzy dzięki Jego Łasce jaśnieją; to nasze życie, przesiąknięte współczuciem i miłosierdziem, staje się znakiem obecności Pana, zawsze bliskiego cierpieniom ubogich, aby uleczyć ich rany i odmienić ich los" – zaznaczył papież Franciszek.
.@Pontifex_pl w homilii: Jesteśmy tymi, którzy dzięki Jego Łasce jaśnieją; to nasze życie, przesiąknięte współczuciem i miłosierdziem, staje się znakiem obecności Pana, zawsze bliskiego cierpieniom ubogich, aby uleczyć ich rany i odmienić ich los. #ŚwiatowyDzieńUbogich pic.twitter.com/XziX9MYmy5
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) November 17, 2024
Podczas obchodów Światowego Dnia Ubogich papież Franciszek pobłogosławi również 13 kluczy symbolizujących projekt budowy domów dla potrzebujących, a także będzie uczestniczył w obiedzie z ponad tysiącem ubogich, który odbędzie się w Auli Pawła VI.
Na ten dzień zostało również opublikowane specjalne Orędzie papieża Franciszka, którego hasło zaczerpnięte jest z Księgi Mądrości Syracha: „Modlitwa ubogiego dociera do Boga".
„W tym roku poświęconym modlitwie musimy przyswoić sobie modlitwę ubogich i modlić się wraz z nimi” – zauważa Ojciec Święty w Orędziu. Dodaje zarazem, że wymaga to „pokornego serca, które miałoby odwagę stać się żebrakiem”. „Serca gotowego uznać siebie za ubogiego i potrzebującego. Istnieje bowiem związek między ubóstwem, pokorą i zaufaniem” – zaznacza papież Franciszek.
Na Światowy Dzień Ubogich zaplanowano również liczne wydarzenia w Polsce. W wielu diecezjach będą sprawowane Msze Święte z okazji tego dnia, a także odbędą się spotkania dla osób, które dotknięte są różnymi formami ubóstwa i wykluczenia.
Światowy Dzień Ubogich obchodzony po raz pierwszy w 2017 roku, był wielkim pragnieniem papieża Franciszka, który chciał zachęcić Kościół do „wyjścia” ze swoich murów, aby spotkać ubóstwo w różnych formach, w jakich występuje ono w dzisiejszym świecie.
vaticannews.va/ BP KEP