Doroczne rekolekcje biskupów zakończyła w piątek, 22 listopada, Msza Święta odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak. Msza Święta sprawowana była w intencji zmarłych kardynałów, arcybiskupów i biskupów Konferencji Episkopatu Polski.
W piątek, 22 listopada, w ostatnim dniu rekolekcji, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, została odprawiona Msza Święta za zmarłych kardynałów, arcybiskupów i biskupów Konferencji Episkopatu Polski.
„W tej Eucharystii, która jest hymnem chwały na cześć Trójjedynego Boga, chcemy polecać naszych zmarłych braci” – podkreślił Prymas Polski.
Abp Wojciech Polak na początku Eucharystii przypomniał również słowa z Konstytucji o Kościele Lumen Gentium: „Wszyscy jednak, w różnym stopniu i w rozmaity sposób, złączeni jesteśmy wzajemnie w tej samej miłości Boga i bliźniego”.
W rekolekcjach, które rozpoczęły się we wtorek, 19 listopada, wzięli udział kardynałowie, arcybiskupi i biskupi z całej Polski. Mszy Świętej na rozpoczęcie rekolekcji przewodniczył abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Przewodniczący Episkopatu podziękował za prowadzenie nauk rekolekcyjnych o. prof. dr hab. Jarosławowi Kupczakowi OP, teologowi, nauczycielowi akademickiemu, dyrektorowi Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Tegoroczne nauki rekolekcyjne skupiały się wokół tematyki „Vaticanum Secundum po 60 latach". „Rekolekcje przybliżyły nam Sobór i w świetle Soboru pozwoliły podjąć głębszą refleksję nad wyzwaniami, z którymi każdego dnia się mierzymy. Myślę, że wiele ciekawych sugestii, myśli, które zostały podane, będą nam pomagać w mierzeniu się z codziennymi wyzwaniami" – zaznaczył abp Wojda.
„Rekolekcje są czasem działania Ducha Świętego także dla rekolekcjonisty, a może nawet przede wszystkim dla rekolekcjonisty. Muszę powiedzieć, że mówiąc o Soborze Watykańskim II – te rzeczy, które dawniej wykładałem, o których mówiłem na sali wykładowej, na kilku wyższych uczelniach i uniwersytetach, teraz – w cieniu Jasnej Góry, wobec pasterzy Kościoła – nabrały zupełnie innego wymiaru" – podkreślił o. Kupczak.
Dodał zarazem: „Dla mnie samego to było na nowo odkrycie pewnych prawd o tym, że odpowiedzią na kryzys antropologiczny dzisiejszych czasów jest Chrystus. Kościół, który często wypychany jest z różnych przestrzeni życia publicznego i społecznego, nie może sobie pozwolić na obrażenie się na ludzi, na świat, właśnie dlatego, że ma coś jedynego i bezcennego dla rozwiązania współczesnych kryzysów, czego żadna inna – ani organizacja międzynarodowa, ani teoria – nie jest w stanie dostarczyć".
Biskupi każdy dzień rekolekcji rozpoczynali Eucharystią połączoną z Jutrznią, a kończyli Apelem Jasnogórskim. W ciągu dnia przeznaczony był czas na modlitwę brewiarzową oraz adorację Najświętszego Sakramentu. Czwartek był dniem pokuty i pojednania.
BP KEP