Program duszpasterski Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2024/2025

Program duszpasterski Kościoła w Polsce na rok 2024/2025 przeżywamy w jedności z Kościołem powszechnym obchodzącym Jubileusz Zwyczajny Roku 2025. Program nosi ten sam tytuł, co hasło Roku Jubileuszowego: "Pielgrzymi nadziei".

Program duszpasterski Kościoła w Polsce na rok 2024/2025 realizowany jest pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Jest on ściśle związany z Jubileuszem Roku 2025 i stanowi odpowiedź na zaproszenie Papieża Franciszka skierowane do wszystkich wyznawców Chrystusa, aby byli ludźmi mocnymi nadzieja i budzącymi nadzieję. Stanie się to możliwe najpierw i przede wszystkim dzięki otwarciu na Źródło „nadziei, która zawieść nie może” (por. Rz 5,5). Doświadczenie spotkania z Jezusem, który jest „naszą nadzieją” (1 Tm 1,1) ma dopiero obudzić w każdym wiernym, m.in. przez jubileuszowe pielgrzymowanie, pojednanie z Bogiem, pokutę oraz zyskiwanie odpustów - moc nadziei, ducha otwartości, przebaczenia, służby i braterstwa.

Dwa główne cele, jakie wiernym wyznacza program duszpasterski Kościoła w Polsce, realizowany w tym roku w łączności z Kościołem powszechnym, można zatem określić następująco: (1) podsycanie nadziei we wspólnocie wierzących w Chrystusa, i (2) motywowanie wszystkich ochrzczonych, aby stawali się znakami tej nadziei w dzisiejszym świecie.

Cele ogólne oraz wynikające z nich cele szczegółowe zostały przełożone na szereg propozycji i ścieżek realizacji programu, których przestrzenią będą tradycyjnie: diecezja, parafia i rodzina.

Komisja wraz z zaproszonymi do współpracy autorami przygotowała komplet materiałów składający się z pięciu zeszytów w wersji papierowej oraz dodatkowych materiałów dla rodzin w wersji elektronicznej. Pierwszy z nich to Zeszyt teologicznopastoralny, który zawiera dokumenty Papieża Franciszka bezpośrednio związane z Rokiem Świętym 2025, a także szereg artykułów przybliżających zamysł Roku Jubileuszowego i skorelowanego z nim Programu Duszpasterskiego. Pozostałe (homiletyczny, katechetyczny, liturgiczny i maryjny) służą upowszechnianiu i aplikacji programu w parafiach przez sprawowaną w niej liturgię oraz formację, m.in. w grupach i we wspólnotach. Można znaleźć w nich m.in. sugestie do niedzielnych i świątecznych homilii, propozycje różnych nabożeństw, konspekty katechez, scenariusze spotkań oraz przykładowe konferencje i rozważania maryjne. Materiały dla rodzin, przygotowane na każdą niedzielę roku liturgicznego, zawierają nauczanie Kościoła wraz z komentarzem oraz propozycją konkretnego zadania do wykonania. Można je pobrać ze strony internetowej Komisji

>>MATERIAŁY


« 1 »