Sesję rozpoczęto Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Przewodniczył jej bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, który w homilii, nawiązując do tematu spotkania podkreślił, że nie ma sytuacji beznadziejnych. Podkreślił, że nawet jeśli na tym 33. spotkaniu na Jasnej Górze jest mniej uczestników niż zazwyczaj, to nie przestajemy być Kościołem autentycznie działającym na rzecz misji. Misje nie są dogmatem, ale życiem Jezusa Chrystusa, którego Ewangelię mamy za zadanie głosić z miłością aż po krańce świata. Zachęcił do odnowienia przynależności do Jezusa, aby skuteczniej ewangelizować zarówno w ojczyźnie, jak i wśród innych kultur i narodów na różnych kontynentach.
Po Mszy św. zebrani w Auli Jana Pawła II wysłuchali referatów o tematyce misjologicznej. Sesję naukową otworzył dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Maciej Będziński, podkreślając, że program sesji nawiązuje do Roku Jubileuszowego 2025, którego tematem przewodnim jest chrześcijańska nadzieja. Zaprosił do wysłuchania wykładów ukazujących różne sposoby niesienia nadziei światu.
W pierwszym wykładzie ks. dr hab. Dawid Stelmach z UAM w Poznaniu przedstawił temat „Przekuć maczety na lemiesze. Boże miłosierdzie i nadzieja na pojednanie w Rwandzie”. Przybliżył problem pojednania w Rwandzie po 30 latach od ludobójstwa. Badania prelegenta wykazały, że pojednanie w Rwandzie jest postrzegane jako bardzo ważne, zarówno w życiu osobistym, jak i społecznym Rwandyjczyków. Dzieła miłosierdzia prowadzone przez Kościół budują relacje międzyludzkie, dając nadzieję na pokojowe współistnienie w przyszłości. Ks. Stelmach podkreślił, że to właśnie misjonarze przyczyniają się do upamiętnienia ofiar tej straszliwej tragedii narodu rwandyjskiego.
Drugi prelegent ks. dr Jarosław Tomaszewski, sekretarz krajowy PDRW i PDPA, przybliżył temat odnowy życia duchowego jako przykładu żywotności Kościoła we współczesnym świecie. Prelegent zauważył, że w Europie następuje powrót do religijności m.in. przez zjawisko katechumenatu, które prowadzi do zwiększania się liczby osób przyjmujących chrzest, szczególnie we Francji, także zjawisko migracji przyczynia się do wzrostu liczby chrześcijan w Europie.
O nadziei płynącej z odczytania Bożego planu wobec człowieka mówił kolejny prelegent ks. dr Marcin Bodziak z UKSW w Warszawie w wykładzie pt. „O poszukiwaniu powołania. Odkrycie powołania daje nadzieję”. Wykładowca podkreślił, że każdy chrześcijanin jest posłany i wymienił bariery, które uniemożliwiają realizację posłania. Są nimi m.in. lęk przed wyjściem ze strefy komfortu, prozelityzm, czyli nastawienie na przekonywanie drugiej strony. „Najskuteczniejszymi metodami na pokonanie tych barier są modlitwa i post, które dają pokorę w dawaniu prawdziwego świadectwa o Jezusie Chrystusie” – powiedział ks. Bodziak.
Podczas tegorocznej sesji nie mogło zabraknąć praktycznego tematu, czyli jak o misjach mówić w mediach. Warsztat o tym, jak przygotować się do spotkania z dziennikarzem, poprowadziła s. Aleksandra Szyborska PDDM, współpracująca z Radiem Jasna Góra ("Misyjny Budzik") oraz z Redakcją Programów Katolickich TVP ("Między Ziemią a Niebem"). Podkreśliła, że każde wydarzenie misyjne warto nagłośnić w mediach, które są współczesną amboną. „Wymaga to profesjonalnego przygotowania” – zaznaczyła s. Aleksandra, podając praktyczny instruktaż.
Po części misjologicznej uczestnicy spotkania wzięli udział w Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Modlitwie przewodniczył o. Luca Bovio IMC, sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej. Prosił on Panią Jasnogórską o żywą wiarę i misyjny zapał dla wszystkich wiernych Kościoła w nowym roku duszpasterskim. „Każdy z nas na mocy chrztu świętego jest misjonarzem i uczestniczy w misji Kościoła. Maryjo, spraw, by ta prawda zawsze nam towarzyszyła i nas prowadziła. Niech nasza modlitwa i konkretne zaangażowanie docierają do wszystkich miejsc, gdzie brakuje pokoju, a szczególnie do Ukrainy i Ziemi Świętej” – modlił się sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej.
Po modlitwie apelowej nastąpiła prezentacja studentów Centrum Formacji Misyjnej, przygotowujących się do wyjazdu na misje. Obecnie w CFM przygotowuje się 7 osób: 3 kapłanów, 3 siostry zakonne i osoba świecka.
Przyszli misjonarze poprowadzili część radosną różańca.
Mszy św. o północy przewodniczył ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM. Homilię wygłosił ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, który wprowadzając w ducha Adwentu, podkreślił, że naszym zadaniem jest czuwanie, aby płomień misyjności Kościoła płonął, owocując coraz większym zaangażowaniem na rzecz ewangelizacji.
Podczas Mszy św. do Papieskiej Unii Misyjnej uroczyście przyjęto 11 nowych członków: 8 osób świeckich i 2 siostry zakonne oraz dziewicę konsekrowaną.
Uczestnicy czuwania wysłuchali świadectwa wolontariuszki misyjnej z Open Doors Dominiki Pruszczyńskiej, która przedstawiła swoje doświadczenie misyjne na trzech kontynentach. Wolontariuszka prosiła uczestników czuwania o wsparcie sióstr i braci z Kościoła prześladowanego, szczególnie w Azji.
Po Mszy św. odbyła się adoracja przed Najświętszym Sakramentem oparta na rozważaniu fragmentów encykliki Benedykta XVI „Spe salvi” („Nadzieją zbawieni”), którą poprowadziły siostry karmelitanki od Dzieciątka Jezus. Po adoracji odmówiono w intencji misji część chwalebną różańca. Modlitwie przewodniczyły franciszkanki misjonarki Maryi.
Czuwanie zakończyło się o godz. 4.00 rano uroczystym zawierzeniem Pani Jasnogórskiej misyjnych spraw Kościoła w naszej ojczyźnie i w świecie.
W tym misyjnym spotkaniu, zorganizowanym przez Krajowy Sekretariat Papieskiej Unii Misyjnej, uczestniczyli członkowie PUM, róże Żywego Różańca, misjonarze, członkowie kleryckich kół misyjnych, przyjaciele i sympatycy misji oraz ci, którym sprawy misji są szczególnie bliskie.
MK/PDM