Obecność tematyki powołaniowej w katechezie szkolnej, inicjatywy na Rok Jubileuszowy 2025 oraz tworzenie ośrodków zajmujących się duszpasterstwem powołań w diecezjach – to tematy poruszone w trakcie spotkania Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań. Obradom, które odbyły się 2 grudnia br. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, przewodniczył bp Andrzej Przybylski, przewodniczący Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań.
Na początku spotkania został podjęty temat studiów z zakresu teologii i pedagogiki powołań na Wydziale Teologicznym UKSW. W tym roku studia rozpoczęły 63 osoby. Są to m.in. referenci oraz duszpasterze powołań z diecezji i zakonów.
Bp Przybylski podkreślił, że podczas spotkania uczestnicy podzielili się refleksjami na temat spotkania sekcji ds. powołań Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w Santiago de Compostela z udziałem przedstawicieli z Polski. Poruszony został również „temat obecności tematyki powołaniowej w katechezie szkolnej".
„Celem takich spotkań jest również to, by zaprogramować najbliższe działania. Do takich najbliższych działań w duszpasterstwie powołań w Polsce będzie należała Kongregacja Krajowa Duszpasterstwa Powołań, którą zaplanowaliśmy na 28 lutego - 2 marca, w Gnieźnie" – podkreślił przewodniczący Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań. Temat Kongregacji to: „Wspólnoty młodych jako pola nadziei dla powołań”. Jak zaznaczył bp Przybylski, wydarzenie to będzie okazją do spotkania się z duszpasterzami młodzieżowymi oraz animatorami i rozmowy m.in. na temat formacji powołaniowej we wspólnotach.
Bp Przybylski zwrócił uwagę, że podczas spotkania przygotowane zostały również materiały na przypadający 11 maja 2025 roku, w Niedzielę Dobrego Pasterza, Tydzień Modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Ponadto zaplanowano także inicjatywy na Rok Jubileuszowy 2025. „Jedną z takich inicjatyw Roku Jubileuszowego 2025, którą chcemy rozpocząć, będzie zaproszenie młodych do modlitwy o powołania" – zaznaczył. „Będzie to modlitwa młodych za powołania. Chcemy stworzyć specjalną aplikację, by zgromadzić tych wszystkich młodych, którzy w duchu wdzięczności swoim duszpasterzom chcą się za nich modlić, a także modlić się o nowe powołania" – podkreślił.
„Rozmawialiśmy też o tym, by wrócić do pomysłu tworzenia w diecezjach wspólnot, zespołów, ośrodków zajmujących się duszpasterstwem powołań. W wielu diecezjach od powołań zwykle jest jeden, wyznaczony ksiądz, zazwyczaj formator seminariów. Natomiast już w wielu diecezjach powstają ośrodki powołaniowe, w których ludzie świeccy, osoby życia konsekrowanego i kapłani podejmują pracę i posługę na rzecz powołanych" – zaznaczył bp Przybylski.
BP KEP