Wzajemna wymiana informacji i zasadniczo zbieżne stanowiska Kościołów w Polsce: tak można scharakteryzować współpracę między związkami wyznaniowymi, które biorą udział w rozmowach z rządem na temat proponowanych zmian w nauczaniu religii w szkołach – powiedział BP KEP sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu ks. Sławomir Pawłowski SAC, podsumowując spotkanie Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej, które odbyło się w Warszawie 5 grudnia br.
Podczas spotkania dyskutowano również o pomocy powodzianom, Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan i Roku Jubileuszowym 2025.
Publikujemy pełny tekst komunikatu:
KOMUNIKAT
z posiedzenia Komisji ds. Dialogu
między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną
(5 grudnia 2024 r.)
W dniu 5 grudnia 2024 roku obradowała Komisja ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną (PRE) a Konferencją Episkopatu Polski (KEP). Spotkanie odbyło się w Centrum Charytatywno-Edukacyjnym Caritas Polska w Warszawie.
Obradom współprzewodniczyli: bp Jacek Jezierski (przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną) oraz bp Andrzej Malicki (prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny). Ze strony Polskiej Rady Ekumenicznej w zebraniu uczestniczyli: abp Abel (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski), bp Andrzej Gontarek (Kościół Polskokatolicki) i ks. Grzegorz Giemza (dyrektor biura PRE). Ze strony Kościoła rzymskokatolickiego w zebraniu wziął także udział ks. Sławomir Pawłowski SAC (sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu).
W pierwszej części omówiono stan rozmów Kościołów z rządem na temat zmian w nauczaniu religii w szkołach. Komisja dostrzega dobrą współpracę Kościołów w tym zakresie: wzajemną wymianę informacji i zasadniczo zbieżne stanowiska.
Wysłuchano relacji z wydarzeń kościelnych o wymiarze ekumenicznym. Abp Abel przedstawił przebieg obchodów 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Obchody odbyły się we wszystkich diecezjach. Ks. Grzegorz Giemza omówił przebieg 8. Ekumenicznej Pielgrzymki dla Sprawiedliwości Klimatycznej na trasie Gniezno – Poznań – Berlin oraz przedstawił plany pielgrzymki w roku 2025. Ks. Sławomir Pawłowski przekazał informacje z działalności Polskiego Forum Chrześcijańskiego.
Zapoznano się z planami na rok 2025: wymiarem ekumenicznym Roku Jubileuszowego w Kościele rzymskokatolickim, 500-leciem Reformacji na Mazurach, Rokiem Wiary w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP.
Ks. Sławomir Pawłowski przedstawił informacje o przygotowywaniach do XII Zjazdu Gnieźnieńskiego (11-14.09.2025). Omówiono przygotowania do zbliżającego się Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2025 roku, który będzie przebiegał pod hasłem „Czy wierzysz w to?” (J 11,26). Nabożeństwo centralne odbędzie się 23 stycznia w ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie. Postanowiono, aby ofiary zbierane w trakcie nabożeństw zostały przekazane na pomoc osobom, które ucierpiały na Dolnym Śląsku wskutek powodzi.
Kolejne posiedzenie Komisji odbędzie się 3 czerwca 2025 roku w Warszawie.
ks. Grzegorz Giemza