Peregrynujące po Polsce relikwie bł. Rodziny Ulmów powróciły na Jasną Górę

Relikwie bł. Rodziny Ulmów przekazał dziś na Jasną Górę abp Adam Szal, metropolita przemyski. 24 września 2023 r. wyruszyły one z Sanktuarium jasnogórskiego w peregrynację po Ojczyźnie. Wędrowały przez Polskę, pozostając w poszczególnych diecezjach około tygodnia. Dzisiaj powróciły na Jasna Górę.

Relikwie bł. Rodziny Ulmów przekazał dziś na Jasną Górę abp Adam Szal, metropolita przemyski. 24 września 2023 r. wyruszyły one z Sanktuarium jasnogórskiego w peregrynację po Ojczyźnie. Wędrowały przez Polskę, pozostając w poszczególnych diecezjach około tygodnia.

"Dziś powracają na Jasna Górę i pozostaną tu, aby przypominać nam wszystkim o powołaniu do życia, w którym, przez codzienne przyjmowanie woli Bożej, możemy osiągać świętość" – powiedział abp Szal. Potwierdził też, że relikwie pozostaną na Jasnej Górze. Zachęcił do pewnego rodzaju kontemplacji nad nimi, a także nad samym relikwiarzem. Przedstawia on drzewo, gdyż Józef Ulma był z zamiłowania sadownikiem. Owocami są sami Ulmowie, ale w gałęzie tego drzewa jest wkomponowany ich dom rodzinny i kościół parafialnym. "Bo powołanie do świętości wiedzie przez rodzinę, dom rodzinny, ale także i przez wspólnotę parafialną" – podkreślił metropolita przemyski.

Relikwiarz ma formę monstrancji, zawiera relikwie wszystkich członków błogosławionej Rodziny. Relikwie umieszczono w okrągłym pojemniku o średnicy ok. 5 cm. Obudowa wykonana została z brązu. Całość mierzy 40 cm wysokości.

Arcybiskup Adam Szal wyraził radość z faktu, że okazją do przekazania relikwii była cotygodniowa Msza św., transmitowana przez Telewizję Polską o godz. 11.00, będąca przygotowaniem do Roku Jubileuszowego 2025 pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei”. Przyznał, że inicjatywa, by gromadzić poszczególne pielgrzymki w określoną niedzielę na wspólną modlitwę jest potrzebna. Zauważył też, że dziś historia „zatoczyła koło”; relikwie peregrynację rozpoczęły właśnie tu, na Jasnej Górze, wędrowały przez Ojczyznę, począwszy od archidiecezji częstochowskiej. We wrześniu tego roku ta pielgrzymka dobiegła kresu i relikwiarz znalazł się w przemyskiej Archikatedrze. Dziś relikwiarz zostaje przekazany Ojcu Waldemarowi Pastusiakowi, kustoszowi Jasnej Góry, by „ta rodzina była wzorem dla naszych rodzin”. - Byśmy patrząc na tę rodzinę, modląc się za jej wstawiennictwem do Pana Boga, umacniali także nasze powszechne powołanie i inspirowali się do pomysłu, że nasze rodziny mają być świętymi – dodał abp Szal.

Peregrynacja rozpoczęła się na Jasnej Górze w czasie 39. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin, 24 września 2023 r. Podczas Eucharystii sprawowanej w intencji rodzin, której towarzyszyły relikwie bł. Rodziny Ulmów i kopia obrazu beatyfikacyjnego błogosławionych, nastąpiło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego oraz zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Polski.

Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali wraz z sześciorgiem dzieci w Markowej na Podkarpaciu. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów. 24 marca 1944 r. w nocy do ich domu wtargnęli hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów, w tym Wiktorię, która była w zaawansowanej ciąży, a także sześcioro dzieci – Stasia, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. 10 września 2023 roku w Markowej odbyła się beatyfikacja Rodziny Ulmów.

Maria Kopacka-Fornal

« 1 »