Biskupi w Boże Narodzenie 2024 o pokoju i nadziei

O pokoju i nadziei, która nie zawodzi, mówili polscy biskupi w homiliach wygłaszanych podczas Mszy św. pasterskich w nocy z 24 na 25 grudnia 2024 roku.

„Boże Narodzenie jest po to, abyś kolejny raz uwierzyła, abyś uwierzył, że miłość jest możliwa, że jest nadzieja, która nie zawodzi, że Bóg jest z tobą nie w pięknych słowach czy tanim pocieszeniu, ale stając się jednym z nas” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. pasterskiej sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej. 

Abp Polak stwierdził, że Noc Bożego Narodzenia jest pro life. „Noc Bożego Narodzenia to święto życia. Czy dziękuję Jezusowi za to, że stał się człowiekiem jak my? Czy wysławiam Go i błogosławię za każde rodzące się dziecko? Czy wspieram świętą wartość życia dzieci i jej bronię, od chwili ich poczęcia w łonie matki? Bo otwartość na życie daje przyszłość każdemu społeczeństwu i jest kwestią nadziei: zależy od nadziei i rodzi nadzieję” – podkreślał Prymas Polski.

„Chrystus przychodzi do wszystkich. Nikogo nie skreśla. I tak samo my nikogo nie skreślajmy – ani w Ojczyźnie ani w Kościele ani w rodzinach. Dawajmy nadzieję. Podnośmy, nie dołujmy. Stawiajmy przy innych ludziach plus” – mówił abp Adrian Galbas SAC, metropolita warszawski, który przewodniczył Mszy św. pasterskiej w parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie. „Uwielbienie Boga, który nikogo nie skreślił powinno się przełożyć na konkretny czyn nadziei – dawanie nadziei” – podkreślał. „Bądźmy nadziejodajni” – zachęcał.

„Uwolnijmy poprzez te święta naszą nadzieję. Mimo ciemności świata, niech zajaśnieje nam Chrystus” – mówił abp Adam Szal, metropolita przemyski, podczas Pasterki w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. „Tęsknimy za czasami, aby był pokój, aby była sprawiedliwość, sprawiedliwe sądy. Tęsknimy za tymi czasami, żeby dzieci nienarodzone miały szacunek; tęsknimy za tym, aby dzieci mogły uczyć się bezpiecznie katechezy” – zwracał uwagę.

„Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania. Niech te słowa z Betlejem dotrą do wszystkich ludzi, na wszystkich kontynentach, ponad wszelkimi granicami narodowości, języka i kultury” – mówił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, podczas Pasterki w poznańskiej katedrze. Zwracał uwagę, że pokój obiecany przez Chrystusa „nie pochodzi od świata, ale jest darem Ducha Świętego i mieszka w głębi człowieka, tego daru nie możemy zdobyć ludzkimi środkami, jest on owocem ofiary krwi Jezusowej”.

„Przyjście na świat Jezusa pokazuje, że Bóg się nami interesuje. Kocha nas. Wszedł w rzeczywistość naszej historii, przyjął ciało. A zatem należy do naszego życia” – mówił metropolita wrocławski abp Józef Kupny podczas Pasterki sprawowanej w kościele pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu-Nowym Dworze. „Każdy z nas może być zwiastunem radosnej nowiny, jeśli w tym czasie spotka się z Bogiem, który stał się człowiekiem. To spotkanie nas przemienia. Stajemy się godni wiary w oczach tych, którzy nas słuchają. Ludziom naszych czasów nieśmy Boga konkretnego, który istnieje, wszedł w nasze dzieje, jest obecny w naszym życiu. To nie jest Bóg abstrakcyjny” – zachęcał.

„Prawda Bożego Narodzenia z tą niezwykłą miłością Boga pragnie zagościć w sercach ludzi, przebija się ogromną mocą prowadząc jednych ludzi do drugich” – mówił bp Piotr Greger, biskup pomocniczy bielsko-żywiecki, który przewodniczył Pasterce w konkatedrze w Żywcu. Podkreślał, że narodzenie Chrystusa w małej, niepozornej miejscowości Betlejem symbolizuje triumf Miłości, która przynosi człowiekowi sens życia, nadzieję i poczucie przynależności. „Bez miłości – choćby wszystko było – to i tak życie jest bez blasku i nie wiadomo, po co się istnieje. Prawda Bożego Narodzenia z tą niezwykłą miłością Boga przebija się przez wszystko. On potrafi i pragnie zagościć w sercach ludzi, przebija się ogromną mocą prowadząc jednych ludzi do drugich. Stają, wyciągają do siebie ręce i serce” – podkreślał.

„My wszyscy mamy takie samo pragnienia jak Pan Bóg tzn. chcemy wyzwolenia, chcemy zwycięstwa, chcemy pokoju, chcemy owocowania, ale nie chcemy osiągać tego w taki sposób, jak Pan Bóg nam to daje” – zwracał uwagę kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, podczas Mszy św. pasterskiej w parafii pw. MB Nieustającej Pomocy i bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Bełchatowie. „Minęło dwa tysiące lat minęło od narodzin Jezusa, a powszechne jest przekonanie i wiara, że pokój możesz narzucić siłą na swoich warunkach! A Jezus mówi: nie narzucisz pokoju siłą! Im jesteś mniejszy, im jesteś uboższy, im jesteś bardziej pokorny, tym jest większa szansa, że zaprowadzisz wokół siebie pokój. To tak naprawdę oznacza, że pokój zaprowadzi Pan Bóg wykorzystując tę twoją małość, słabość, pokorę, objawiając pośród niej swoją wielką siłę” – podkreślał.

„Doświadczenie Jezusowej kenozy, tego Jego wyniszczenia się z miłości dla nas, daje nam siłę nadziei, aby każdego roku, w tę cichą, świętą noc, ale także przez całe Święta Bożego Narodzenia z coraz większą ufnością Go błagać: Podnieś rękę! Błogosław! Wspieraj!” – mówił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, w czasie Mszy św. sprawowanej w Boże Narodzenie w kaplicy klasztornej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. 

KAI/ BP KEP

« 1 »