Ks. Wielądek w Święto Świętej Rodziny: Dzielmy się prostą nadzieją z innymi

Życzę polskim rodzinom mocnego doświadczenia nadziei, łaski i przebaczenia, o których mówi papież Franciszek oraz odwagi do dzielenia się nadzieją – powiedział ks. Robert Wielądek, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin z okazji dzisiejszego Święta Świętej Rodziny.

Ks. Robert Wielądek przypomniał, że tegoroczne Święto Świętej Rodziny przeżywane jest w szczególnym czasie. „Dzisiaj, we wszystkich katedrach i konkatedrach świata rozpoczynamy Rok Jubileuszowy – Rok Nadziei” – podkreślił.

Dyrektor KODR zaznaczył, że o nadziei pięknie mówi dzisiejszy List pasterski na Niedzielę Świętej Rodziny napisany przez polskich biskupów. Zauważył, że „biskupi zwracają się w nim do ludzi młodych, małżeństw i seniorów w sposób bardzo bliski i realistyczny”. „Z jednej strony przychodzą z pocieszeniem, umocnieniem, dobrym słowem i zauważeniem, a z drugiej strony z zaproszeniem do tego, żebyśmy tym doświadczeniem nadziei chcieli dzielić się z innymi” – podkreślił. Dodał również, że w Bulli zapowiadającej Rok Jubileuszowy papież Franciszek uwydatnia różne przestrzenie braku nadziei.

Ks. Wielądek podkreślił, że jednym z najbardziej dotykających znaków braku nadziei, jest fakt, że coraz więcej ludzi zamyka się na przekazywanie życia. „Życie jest powiązane z nadzieją. To właśnie kolejne pokolenie przynosi tę nadzieję. Lęk, obawa, strach powodują, że się w sobie zamykamy” – zaznaczył.

Mówiąc o nadziei, przywołał również słowa papieża Franciszka z encykliki „Dilexit nos” o Jezusie, który „przyszedł, pokonał wszelkie odległości, stał się nam tak bliski, jak najprostsze i najbardziej codzienne rzeczy”. W tym kontekście zauważył, że nadzieja może objawiać się bardzo prosto, w codziennych sytuacjach. „Nieraz sobie myślimy, że to jest coś takiego z górnej półki, takiego odległego, a czasami ta nadzieja jest naszym spojrzeniem, uśmiechem, dobrym słowem” – zaznaczył ks. Wielądek.

„W liście pasterskim księża biskupi piszą, że dzisiaj pięknym znakiem nadziei dla świata będą odnawiane przyrzeczenia małżeńskie. Dzisiaj świat bardzo mocno potrzebuje tego gestu – pokazania, że nadzieja przychodzi też z drugim człowiekiem” – podkreślił ks. Wielądek.

„Życzyłbym polskim rodzinom, żeby podzieliły się tą nadzieją, która w nich jest, żeby z jednej strony nieustannie z tej nadziei czerpać dla siebie samego, ale też żeby okruszkiem, czy takim małym światełkiem tej nadziei podzielić się z tymi, którzy są obok” – zachęcił. Dyrektor KODR życzył również, za papieżem Franciszkiem, „mocnego doświadczenia nadziei, łaski i przebaczenia” oraz odwagi do dzielenia się nadzieją.

BP KEP

Zob. też: List pasterski na Niedzielę Świętej Rodziny „Rodzina miejscem uczenia się nadziei”

« 1 »