6 stycznia obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną świętem Trzech Króli. Tego dnia w kościołach święci się kredę i kadzidło. W wielu polskich miastach organizowane są też uliczne jasełka – tzw. Orszaki Trzech Króli.
Obchodzona 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana potocznie świętem Trzech Króli to jedno z najstarszych świąt w Kościele. W tym dniu wspominamy mędrców ze Wschodu, którzy oddali pokłon małemu Jezusowi i w ten sposób uznali Go za Boga. Dary złożone przez Mędrców Dziecięciu w Betlejem wskazywały w Nim Króla, Boga i Człowieka. Złoto oznacza godność królewską Jezusa, kadzidło – Jego Boską naturę, a mirra – Jego człowieczeństwo.
Na pamiątkę wydarzeń sprzed ponad 2 tysięcy lat, na znak przyjęcia Jezusa do naszego domu i do naszego życia, 6 stycznia oznaczamy pobłogosławioną wcześniej w kościołach kredą drzwi mieszkań cyframi nowego roku oraz inicjałami imion świętych Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara (K+M+B 2025) lub w wersji łacińskiej (C+M+B 2025).
Najważniejszym punktem świętowania uroczystości Objawienia Pańskiego jest Msza Święta, która rozpoczyna lub kończy organizowany w wielu miastach Orszak Trzech Króli. To okazja do publicznej manifestacji zbawienia przyniesionego przez Jezusa, Króla wszystkich ludzi. Barwne orszaki są już tradycją, rozpoczętą w Warszawie w 2008 roku. W tym roku Orszaki Trzech Króli przejdą 6 stycznia pod hasłem „Kłaniajcie się królowie!” w ponad 900 miejscowościach w Polsce i za granicą.
Uroczystość Objawienia Pańskiego to także Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Zgodnie z zaleceniem Konferencji Episkopatu Polski tego dnia w parafiach zanoszona jest do Boga modlitwa za misjonarzy a ofiary składane na tacę w polskich kościołach przekazywane są na wsparcie misjonarzy z naszego kraju na całym świecie.
W Kościele greckokatolickim obchodzone 6 stycznia Święto Epifanii (popularnie zwane Jordanem) to wspomnienie Chrztu Pańskiego w rzece Jordan. Święto Epifanii jest jednym z najbardziej uroczystych w Kościele greckokatolickim. W tym dniu mają miejsce obrzęd święcenia wody, często ma to miejsce nad rzeką, stawem lub jeziorem, gdzie udają się procesyjnie wierni. Centralne uroczystości religijne Jordanu odbywają się co roku w Przemyślu.
BP KEP