Bądźcie nadal wierni tym wartościom, które inspirowały Was do pięknej służby na wzór rodzącego się w Betlejem Jezusa, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i ofiarować swoje życie człowiekowi – zwrócił się do laureatów Benemerenti bp Wiesław Lechowicz. Wyróżnienia Ordynariatu Polowego otrzymali: Wojska Obrony Terytorialnej, Fundacja Wspieram Cicho i Skutecznie oraz rodzina śp. sierż. Mateusza Sitka. Uroczystość zakończył koncert kolęd.
W uroczystości w katedrze polowej udział wzięli: Dowódca Operacyjny RSZ gen. dyw. Maciej Klisz, dowódca 2 Korpusu Polskiego – Dowódca Komponentu Lądowego gen. broni Adam Joks, generałowie, oficerowie, żołnierze Wojska Polskiego z rodzinami, kapelani, pracownicy resortu obrony narodowej, funkcjonariusze służb mundurowych, dotychczasowi laureaci Benemerenti oraz tegoroczni wyróżnieni: żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z dowódcą gen. bryg. Krzysztofem Stańczykiem, zarząd Fundacji Wspieram Cicho i Skutecznie z prezes Beatą Tumidalską i żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów oraz rodzina śp. sierż. Mateusza Sitka – rodzice Emilia i Grzegorz Sitkowie, brat szer. pchor. Marcin Sitek i babcia Hanna Morka.
Wojska Obrony Terytorialnej otrzymały Benemerenti za „zbudowanie nowoczesnego systemu obrony terytorialnej”, „wspieranie samorządów i społeczności lokalnych w imię zasady »Zawsze gotowi, zawsze blisko«” oraz za „umacnianie obywatelskiej odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju”.
Wojska Obrony Terytorialnej stanowią piąty, samodzielny rodzaj Sił Zbrojnych RP, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Od momentu powstania w 2017 roku zyskały istotne miejsce w potencjale obronnym Polski. Czerpią z tradycji Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i powojennych organizacji niepodległościowych. W WOT obok 6 tys. żołnierzy zawodowych pełni służbę 35 tys. polskich obywateli, na co dzień podejmujących pracę zarobkową poza strukturami armii. W ostatnim czasie żołnierze WOT w ramach operacji „Feniks” podejmowali działania na terenach popowodziowych, umacniając wały przeciwpowodziowe, ewakuując ludność, dowożąc i dystrybuując żywność i wodę, przepompowując i wypompowując wodę oraz usuwając skutki powodzi i oczyszczając tereny. WOT uczestniczą także w działaniach na rzecz bezpieczeństwa Polski na granicy z Białorusią, ewakuacji uchodźców wojennych z Ukrainy, a wcześniej podejmowały działania przeciwepidemiczne podczas pandemii. Wojska Obrony Terytorialnej ponadto podejmują się opieki nad kombatantami i seniorami.
„Na ręce dowódcy WOT, gen. bryg. dr. Krzysztofa Stańczyka składam podziękowania za wkład żołnierzy tej formacji w zwiększanie podstaw obronnych Ojczyzny. Jestem wdzięczny żołnierzom terytorialnej służby wojskowej, ich dowódcom i instruktorom za budowę bezpiecznej przyszłości kraju poprzez kształtowanie dojrzałego, zorganizowanego społeczeństwa i trwałych więzi społecznych, opartych na braterstwie i dialogu. Poprzez wyróżnienie Benemerenti pragnę z serca podziękować również księżom kapelanom WOT, którzy mimo codziennych obowiązków związanych z pracą duszpasterską, podejmują posługę w szeregach terytorialsów” – zaznaczył w laudacji bp Wiesław Lechowicz.
Głos zabrał gen. bryg. Krzysztof Stańczyk, dowódca WOT. – W tym roku mija 8 lat od utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Formacja się rozrasta, ale nasze zadania są niezmienne: wsparcie lokalnej społeczności, bycie blisko i zawsze gotowym – podkreślił. Zaznaczył, że otrzymane wyróżnienie należy się nie tylko żołnierzom WOT, ale wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego, którzy w ramach operacji „Feniks” „ratowali życie i mienie osób, mieszkańców Dolnego Śląska i Opolszczyzny”. Podziękował żołnierzom WOT i wszystkim żołnierzom WP za „niesienie nadziei i pomocy oraz wsparcia lokalnej społeczności tam, gdzie była taka potrzeba”.
Fundacja Wspieram Cicho i Skutecznie została wyróżniona za wspieranie trudnej służby żołnierzy Wojsk Specjalnych, pomoc chorym z rodzin żołnierzy i pracowników jednostek Wojsk Specjalnych oraz działalność charytatywną, edukacyjną i wspierającą duszpasterstwo wojskowe.
Fundacja powstała w 2013 r. w murach Jednostki Wojskowej Komandosów, najstarszej tego typu formacji w Polsce, cieszącej się uznaniem sojuszników. Żołnierze z JWK służyli m.in. w operacjach w Iraku i Afganistanie. Przyjętym przez jednostkę mottem jest „Cisi i skuteczni”, co stało się inspiracją dla działań Fundacji. Fundacja otacza opieką już ponad dwieście rodzin aktualnych i byłych żołnierzy, a także pracowników jednostek wojsk specjalnych, którzy zostali doświadczeni ciężką chorobą czy niepełnosprawnością dziecka lub innego członka bliskiej rodziny. Fundacja pomaga finansować leczenie, w tym zakup drogich leków, protez i przyrządów, pokrywa koszty wizyt u specjalistów i rehabilitacji. Z jej wsparcia korzystają też weterani, u których po misjach wystąpiły symptomy zespołu stresu pourazowego. Fundacja podejmuje także działania o charakterze edukacyjnym i kulturalnym, promując wartości patriotyczne.
„Słowa serdecznej wdzięczności i wyróżnienie biskupa polowego Benemerenti składam na ręce pani prezes Fundacji Beaty Tumidalskiej. Czynię to ze świadomością, że najwyższą nagrodą dla tworzących Fundację jest świadomość czynionego dobra i wdzięczność ze strony tych, którym Fundacja służy. Miłość Boża objawiona w Chrystusie i rozlana przez Ducha Świętego w sercach uczniów, objawia się między innymi jako dobroć wobec bliźniego. Dziękuję zatem Fundacji Wspieram Cicho i Skutecznie, że jest żywym potwierdzeniem tej prawdy, stanowiąc przykład autentycznej i bezinteresownej, chrześcijańskiej i patriotycznej postawy” – podkreślił w laudacji biskup polowy.
Beata Tumidalska podziękowała za przyznane Fundacji wyróżnienie. – Jest to dla nas niesamowity zaszczyt – podkreśliła. – Bóg zapłać i ku chwale Ojczyzny – dodała. Biskupowi polowemu w podziękowaniu wręczyła statuetkę z trzema komandosami – chroniącymi z lądu, morza i powietrza.
Biskup polowy Wiesław Lechowicz wręczył statuetki oraz medale Milito pro Christo osobom z wyróżnionych instytucji.
Trzecim laureatem wyróżnienia Benemerenti została rodzina śp. sierż. Mateusza Sitka, żołnierza, który zginął w wyniku ran zadanych przez jednego z migrantów na granicy z Białorusią. Emilia i Grzegorz Sitek otrzymali Benemerenti „za wychowanie syna (…) w duchu wiary w Boga i miłości do Ojczyzny, za przekazaną mu lekcję służby i odpowiedzialności za dobro wspólne”, a także „za nadzieję, która płynie z przykładnego życia rodzinnego”. Złotymi Krzyżami Biskupa Polowego Deo et Patriae odznaczeni zostali rodzice zmarłego żołnierza, a także jego brat Marcin – szeregowy podchorąży z Wojskowej Akademii Technicznej i babcia Hanna.
6 czerwca 2024 r. zmarł żołnierz 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, 20-letni Mateusz Sitek. W czasie pogrzebu jego matka, Emilia powiedziała: „Nigdy nie wiemy, co przyniesie nam jutro. Jedyne, co możemy, to w pełni wykorzystać każdą sekundę tak, aby być z siebie dumnym. Duma to właściwe słowo. To uczucie towarzyszyło naszemu synowi, gdy wstąpił w szeregi Wojska Polskiego. Spełniał swoje największe marzenie. W jego realizacji pomogła mu odwaga, hart ducha i niezłomność. Mateusz pozostawił testament każdemu Polakowi: dbałość o niepodległą i bezpieczną ojczyznę, dbałość o Polskę”.
„Przyznając Rodzicom sierżanta Mateusza Sitka wyróżnienie Benemerenti, pragnę wyrazić moje najwyższe uznanie dla państwa Emilii i Grzegorza Sitków za wychowanie i przygotowanie Syna do służby wojskowej w duchu wartości wypisanych na wojskowych sztandarach: «Bóg – Honor – Ojczyzna». Dziękuję również pozostałym członkom Rodziny, zwłaszcza pani Hannie Morka – babci i bratu – Marcinowi. (…) Wręczeniu tego wyróżnienia towarzyszy nadzieja, że ofiara życia śp. sierżanta Mateusza Sitka przyniesie dobre owoce. Niech będzie inspiracją dla żołnierzy Wojska Polskiego do dalszej, wiernej i wytrwalej służby na rzecz bezpieczeństwa i pokoju, wolności i suwerenności naszej Ojczyzny i naszych granic. Oby uwrażliwiła wszystkich Polaków na troskę o to wszystko, co służy dobru naszej Ojczyzny. Niech pobudza także młodych Polaków do naśladowania Mateusza w jego gotowości do służby najwyższym wartościom. Niech śp. sierżant Mateusz Sitek odpoczywa w pokoju wiecznym, a jego przykład pobudza nas wszystkich do bezinteresownej służby” – w laudacji zapisał bp Wiesław Lechowicz.
Ordynariusz wojskowy uhonorował Złotym Krzyżem Biskupa Polowego Deo et Patriae „w dowód uznania i wdzięczności za pomoc i zaangażowanie w realizację misji duszpasterstwa wojskowego” Jacka Krzyżanowskiego.
Bp Wiesław Lechowicz w przemówieniu przypomniał o trwających wojnach, konfliktach czy kataklizmach. Podkreślił, że wobec tego składane corocznie „życzenia pokoju, radości, pojednania, zgody” wydają się być niespełnione. – Jak wobec tego wszystkiego zachowuje się człowiek? Ma trzy możliwości: ucieczka, zamknięcie się w twierdzy własnego egoizmu i obojętności lub stawienie czoła zagrożeniom i wyzwaniom – zaznaczył i dodał, że przykładem postawy stawienia czoła są tegoroczni laureaci Benemerenti.
– Z całego serca dziękuję za przykład godny uznania i naśladowania. W walce z różnymi żywiołami, nie tylko zewnętrznymi, dajecie przykład, jak należy tę walkę „z” i „o” prowadzić. Robicie to w duchu służby. W odniesieniu do Was: żołnierzy WOT, Fundacji Wspieram Cicho i Skutecznie, rodziny sierżanta Mateusza Sitka i pana Jacka Krzyżanowskiego to słowo „służba” nie razi patosem, ani też nie jest, jak się mówi, wyświechtane. Jest jak najbardziej na czasie i na miejscu – zwrócił się do laureatów bp Wiesław Lechowicz. Odniósł się do katedry polowej, w której odbyła się uroczystość. – Cieszę się, że mogłem te wyróżnienia wręczyć wam w tym miejscu, gdzie codziennie zanoszone są modlitwy za żołnierzy Wojska Polskiego i pracowników resortu obrony narodowej, a także za wszystkich funkcjonariuszy służb mundurowych. Przykłady, którymi świecicie są dowodem, że nasze modlitwy przynoszą skutek – naznaczeni Bożym błogosławieństwem podejmujecie skuteczne działania na rzecz ochrony naszego pokoju i bezpieczeństwa, a nawet wykraczacie ponad zakres waszych obowiązków – dodał.
Biskup polowy zwrócił się do rodziny Sitków, trzeciego z laureatów Benemerenti. – Rodzicom zmarłego tragicznie Mateusza, państwu Emilii i Grzegorzowi, babci – pani Hannie oraz bratu Marcinowi wyrażam po raz kolejny wyrazy współczucia. Mam wielką nadzieję i o to się modlę, aby testament Mateusza, o którym pani Emilia w czasie pogrzebu wspomniała, był rzeczywiście pamiętany i realizowany w naszej Ojczyźnie, to wezwanie do „odwagi, hartu ducha i niezłomności, dbałości o niepodległą i bezpieczną Ojczyznę, dbałości o Polskę” – podkreślił bp Wiesław Lechowicz.
Podkreślił również działalność Jacka Krzyżanowskiego, wyróżnionego Złotym Krzyżem Biskupa Polowego Deo et Patriae, który „od wielu lat wspiera duszpasterstwo wojskowe prowadzone przez Ordynariat Polowy”. – Dziękuję za wspieranie inicjatyw związanych z wypoczynkiem dzieci i młodzieży z rodzin wojskowych. Dzięki hojności pana Jacka setki dzieci mogły doświadczyć wypoczynku nad polskim morzem – powiedział bp Lechowicz.
– Szanowni i drodzy Laureaci! Bądźcie nadal wierni tym wartościom, które inspirowały Was do pięknej służby na wzór rodzącego się w Betlejem Jezusa, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i ofiarować swoje życie człowiekowi – życzył na koniec bp Wiesław Lechowicz.
Uroczystości towarzyszył repertuar kolędowy w wykonaniu Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Na zakończenie koncert kolęd wykonała Alicja Węgorzewska, polska mezzosopranistka. Towarzyszył jej Michał Steciak.
Wyróżnienie Benemerenti („dobrze zasłużonym”) Ordynariatu Polowego zostało ustanowione dekretem biskupa polowego WP gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia z dnia 23 lutego 1995 r. Przyznawane jest „dla podkreślenia zasług osób, które dają świadectwo najwyższym wartościom, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość”. Do 2012 r. nagrodzeni otrzymywali okolicznościowy dyplom oraz kryształowy puchar, obecnie laureaci odbierają statuetkę z przedstawieniem katedry polowej.
Paulina Piątkowska, Krzysztof Stępkowski
www.ordynariat.wp.mil.pl