Jedną z kategorii pomocy, realizowanej przez MIVA Polska są środki transportu do funkcjonowania misyjnych szpitali i placówek medycznych prowadzonych przez misjonarzy. Szczególnie ważne są ambulanse służące ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego. Dotyczy to zwłaszcza nagłych przypadków, rodzących matek oraz wypadków.
Radość w Katondwe w Zambii
Od czerwca 2024 szpital misyjny w Katondwe w Zambii, prowadzony przez polskie misjonarki, Siostry Służebniczki Starowiejskie, cieszy się nowym ambulansem, który został zakupiony przez MIVA Polska dzięki listopadowej akcji Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans, a więc dzięki ofiarom i darowiznom wiernych i ludzi dobrej woli z Polski. Solidny terenowy pojazd jest przeznaczony na trudne drogi tego regionu w Zambii. Z pomocy szpitala korzystają nie tylko Zambijczycy, ale z racji na jego położenie na styku trzech państw, także mieszkańcy przygranicznych terenów z Zimbabwe oraz Mozambiku, a nawet z Malawo.
Do tej pory transport chorych, którzy wymagali przewiezienia do szpitala drugiej lub trzeciej instancji, oddalonych o ok. 300 km, używaliśmy samochodu użytkowego, nieposiadającego podstawowego sprzętu ratowania życia – mówi s. dr Mirosława Gucwa, dyrektor szpitala i zarazem wyspecjalizowany chirurg.
Uroczyste poświęcenie ambulansu było też wyrazem wdzięczności wobec wszystkich Darczyńców MIVA Polska, dzięki którym była możliwa realizacja tego projektu.
Z radością przekazujemy poniżej słowa podziękowania od Sióstr Misjonarek, podopiecznych oraz personelu misyjnego szpitala w Katondwe:
Drodzy Ofiarodawcy, Kochani Przyjaciele MIVA Polska,
Z całego serca pragniemy podziękować za pomoc w zakupie ambulansu dla Misyjnego Szpitala im. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katondwe. Trudno opisać radość i wdzięczność naszego personelu, a także samych chorych i ich rodzin Do tej pory szpital nie posiadał ambulansu i chorzy wymagający przewiezienia do specjalistycznych instytucji medycznych używali samochodów dostawczych. Teraz, z Waszą pomocą, jakość opieki medycznej w naszym biednym powiecie Zambii wzrosła.
Modlimy się w naszej szpitalnej kaplicy za Ofiarodawców i wszystkich ludzi dobrego serca, którzy przyczynili się do zakupienia ambulansu. Niech Wam Bóg błogosławi i św. Krzysztof otacza opieką!
Wdzięczne Siostry Służebniczki, Chorzy i Pracownicy Szpitala Misyjnego w Katondwe w Zambii.
Placówka w Katondwe funkcjonuje od 1963 r. i jest jedynym miejscem, zapewniającym nagłą pomoc medyczną w regionie oraz dla wspomnianych sąsiadujących krajów. Szpital oferuje szeroki zakres pomocy medycznej. Funkcjonują w nim oddziały: męski, żeński z dziecięcym, zakaźny, blok operacyjny, sala porodowa, laboratorium, apteka, a także przychodnie (ogólna, matki i dziecka, ginekologiczna, psychiatryczna, dentystyczna, poradnia HIV/ART). Rokrocznie praktykują tam lokalni studenci pielęgniarstwa, a także młodzi lekarze z Polski jako wolontariusze.
Nowy ambulans do szansa na podniesienie jakości pomocy świadczonej przez misyjny szpital, szczególnie w sytuacjach zagrożenia życia, gdzie liczy się każda minuta.
Ambulans został zakupiony i dostarczony za pośrednictwem specjalistycznej charytatywnej organizacji BEGECA, działającej w Aachen w Niemczech, która świadczy dla Kościoła na misjach pomoc w realizacji projektów technicznych, logistyce i dostarczaniu pojazdów oraz ciężkiego sprzętu.
Wkrótce nowy ambulans trafi do Niem w RCA
W czasie listopadowej akcji MIVA 2024 Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans organizowane były fundusze na nowy terenowy ambulans do Centrum Zdrowia i Szpitala w Niem w Republice Środkowoafrykańskiej, 70 km od miasta Bouar, niedaleko od granicy z Kamerunem. Szpital ten należy do diecezji Bouar, której ordynariuszem jest polski biskup-misjonarz Mirosław Gucwa, pochodzący z diecezji tarnowskiej. Prośba – projekt został skierowana przez świecką misjonarkę Ewę Gawin, koordynującą działalność prowadzonych przez diecezję Bouar ośrodków medycznych.
Bp Mirosław Gucwa informuje, że w diecezji Bouar funkcjonuje 10 ośrodków leczniczych w tym 3 duże szpitale z blokami operacyjnymi. Dobrze funkcjonuje ośrodek dla osób chorych na AIDS. W samym Bouar jest też diecezjalna hurtownia leków, z której korzystają formacje sanitarne katolickie i państwowe w naszym regionie. Nie wszyscy jednak mogą z tych ośrodków korzystać, biorąc pod uwagę odległości i stan dróg – dodaje.
Niem leży w regionie - jak opisuje w wywiadzie dla MIVA Polska, Bp Gucwa - który najbardziej ucierpiał w ciągu tych ostatnich 10 lat ze względu na obecność rebeliantów i powtarzające się konflikty. W ciągu całego tego okresu szpital katolicki w Niem funkcjonuje bez przerwy. W okresie walk transportowano do szpitala rannych żołnierzy a nawet bojowników rebelii. Pracownicy służby zdrowia ryzykując nieraz życiem pozostawali na swoich stanowiskach. Tak jest do dzisiaj. Nie wszyscy mogą jednak dotrzeć do szpitala ze względu na odległość i brak środków transportu.
Dzięki zebranym dobrowolnym ofiarom, m.in. z okazji misyjnych wypominek, a także darowizn, głównie od osób indywidualnych, zostały już przekazane fundusze na zakup terenowego ambulansu z podstawowym wyposażeniem. Zakup i dostarczenie ambulansu odbywa się za pośrednictwem Prokury BBM przy MIVA Austria. Obecnie trwa przygotowanie pojazdu do dostarczenia. Koszt ambulansu z dostarczeniem do portu morskiego w Douala (Kamerun) pokryty został przez MIVA Polska i wyniósł 33 600 Euro. W najbliższych miesiącach ambulans dotrze na miejsce.
Misyjny szpital w Niem działa od 1989 r. Początkowo opiekę zdrowotną rozpoczęto w skromnych warunkach, a w 1991 roku zbudowano pierwszą przychodnię. Obecnie ośrodek posiada oddziały medycyny ogólnej, pediatrii, położnictwa i chirurgii oraz gabinet stomatologiczny, laboratorium i radiologię. W 2020 roku otwarto nowoczesny blok operacyjny, którego budowa trwała pięć lat i okazała się wyzwaniem z powodu trudnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie. Opiekujemy się każdym chorym, który przychodzi do nas bez zaglądania do portfela. To jest nasz pierwszy i podstawowy obowiązek – relacjonuje o. Tiziano Pozzi, lekarz posługujący w placówce w Niem. Ośrodek obsługuje pacjentów z rozległych terenów, często pokonujących ponad 150 km na rowerach, motocyklach czy osłach. Rocznie odbywa się tu około 350 porodów, a pacjentki korzystają z konsultacji przedporodowych i testów na HIV. Prowadzone są również szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień, obejmujące niemowlęta i kobiety w wieku rozrodczym.
Karetka potrzebna do San Ramon w Boliwii
W roku 2024 MIVA Polska przyjęła również do realizacji projekt współfinansowania zakupu ambulansu do kliniki parafialnej w San Ramon w Wikariacie Apostolskim Nuflo de Chavez w Boliwii, gdzie posługę misyjną sprawuje ks. Radosław Słowik, misjonarz Fidei Donum, pochodzący z diecezji tarnowskiej. Z pomocy Ośrodka Zdrowia korzystają mieszkańcy wielu okolicznych wiosek, do których prowadzą drogi gruntowe i leśne.
Początkowo, w 1975 roku, wybudowano Centrum Zdrowia z gabinetem lekarskim i salą porodową, które stopniowo rozbudowano o aptekę, sale dla pacjentów, laboratorium, salę chirurgiczną i inne gabinety, co przekształciło je w Szpital. Dostrzegam niezbędną potrzebę posiadania przez klinikę karetki, która będzie mogła dotrzeć do pacjentów, zarówno z San Ramon, jak również z okolicznych wiosek do których w większości prowadzi jedynie droga gruntowa lub leśna, nierzadko - zwłaszcza po deszczu - trudna do pokonania – pisze ks. Radosław Słowik.
Zachęcamy do wsparcia zakupu ambulansu do San Ramon w Boliwii, który pomoże w transporcie chorych, szczególnie w sytuacjach nagłych i zagrożenia życia do kliniki jak i innych szpitali. Suma współfinansowania przez MIVA Polska wynosi 20 000 USD.
Dzięki akcji Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans, prowadzonej przez MIVA Polska od 2012 roku zostało już zakupionych 17 karetek do szpitali i centrów zdrowia prowadzonych przez misjonarzy. 16 z nich zakupionych zostało do Afryki, gdzie zdrowie zagrożone jest brakiem dostępu do odpowiedniej opieki zdrowotnej, czystej i bieżącej wody pitnej, co skutkuje wieloma chorobami, problemami niedożywienia, które dotyczą szczególnie dzieci.
Łącznie, na przestrzeni 25-letniej działalności MIVA Polska zostało zakupionych 23 ambulanse na misje. Oprócz tego były realizowane inne projekty na pojazdy do funkcjonowania ośrodków zdrowia i szpitali, m.in. 10 motocykli do ośrodków zdrowia w diecezji Doume w Kamerunie (rok 2017), 5 motocykli do mobilnej kliniki w Centrum Zdrowia im. bł. Piotra J. Frasattiego w Kiabakari w Tanzanii w diecezji Musoma (rok 2018), 5 motocykli do Ośrodka Zdrowia w Biankourii na dojazdy do chorych i profilaktyki medycznej w wioskach w Togo w diecezji. Dapaong (rok 2019), 2 motocykle do Ośrodka Zdrowia w Mbaikoro w Czadzie do pomocy chorym w terenie i profilaktyki medycznej (rok 2024).
Szczególnym projektem była budowa barki rzecznej – Pływającej Przychodni „Corazon de Polonia” („Serce z Polski”) do szpitala w Santa Clotilde w Wikariacie Apostolskim San Jose del Amazonas w Peru. Pływająca Przychodnia z zespołem medycznym odbywa wyprawy do ponad 100 wiosek leżących u wybrzeża Amazonki i jej dopływów. Na ten projekt MIVA Polska przekazała 40 tys. USD.
Polscy misjonarze, szczególnie na kontynencie afrykańskim, angażują się w ochronę ludzkiego zdrowia i życia. Finansowane, dzięki Darczyńcom MIVA Polska, ambulanse i inne pojazdy stanowią dla lokalnych społeczności na krańcach świata świadectwo solidarnej troski o dobro drugiego człowieka i miłości bliźniego, która nie zna granic.
Wesprzyj zakup ambulansu na misje
Przekaz swój dar na konto MIVA Polska z dopiskiem:
Darowizna—Misyjny Ambulans
69-1240-1037-1111-0000-0691-6802
Wszystkich Darczyńców otaczamy pamięcią i modlitwą misjonarzy, szczególnie w każdą pierwszą sobotę miesiąca
Przygotowało: Biuro MIVA Polska/AS/JK