Wspólnym mianownikiem tegorocznych spotkań na Lednicy i w Kokotku jest zaproszenie papieża Franciszka do wspólnotowego przeżycia Roku Jubileuszowego i zyskania łask, które ten Rok Święty pozwala uzyskać wszystkim wierzącym katolikom – mówił bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży, podczas konferencji prasowej z prezentacją hasła i patronów XXIX Spotkania Młodych Lednica 2000 i Festiwalu Życia w Kokotku, która odbyła się w Sekretariacie KEP 16 stycznia br.
Wyruszyć w drogę na jubileuszowe pielgrzymki
„Jesteśmy tutaj razem w jedności, organizatorzy spotkania na Lednicy i w Kokotku, nie chcemy bowiem konkurować ze sobą w duszpasterstwie młodzieży, ale się wzajemnie wspierać” – mówił bp Suchodolski.
Hierarcha podkreślił, że wydarzenia na Lednicy i w Kokotku wpisują się w Jubileusz Młodych. „Wspólnym mianownikiem tegorocznych spotkań jest zaproszenie papieża Franciszka do wspólnotowego przeżycia Roku Jubileuszowego i zyskania łask, które ten Rok Święty pozwala uzyskać wszystkim wierzącym katolikom” – zaznaczył.
Dodał, że w tym roku będą to również miejsca jubileuszowe, gdzie będzie można uzyskać odpust jubileuszowy: zarówno przejście przez Bramę Rybę na Lednicy jak i adoracja eucharystyczna w kaplicy w Kokotku.
Odnosząc się do tegorocznego hasła na Lednicy, które brzmi: „przejście ZAWSZE w GÓRĘ”, bp Suchodolski przyznał, iż ufa, że to przejście zawsze w górę jest możliwe i że przy zaangażowaniu środowisk duszpasterstwa młodzieży uda się zaprosić wielu młodych ludzi na jubileuszową pielgrzymkę, umożliwić im przejście przez Drzwi Święte oraz zachęcić do uzyskania łaski odpustu.
Bp Suchodolski zauważył, że pozostaje pytanie, czy młodzież kanapowa da się zaprosić do zejścia z kanapy, porzucić życie z pilotem i ze smartfonem w ręku i wyruszy w drogę na jubileuszowe pielgrzymki.
Dać młodym nadzieję
„Chcemy dać młodym nadzieję” – podkreślił o. Tomasz Maniura OMI, Prowincjalny Duszpasterz Młodzieży, odpowiedzialny za Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA. „Młodzi nie wiedzą, co będzie i mają dużo ciemnych rzeczywistości w sercu i w głowie. Chcemy zaproponować im drogę pełną nadziei – pielgrzymi nadziei. Chcemy dać im nadzieję w drodze” – zaznaczył. Poinformował, że hasło tegorocznego spotkania w Kokotku to „Przejście”.
O. Maniura powiedział, że Patronem spotkania w Kokotku będzie w tym roku Mojżesz. „Mojżesz, który był przewodnikiem ludu wybranego, może być kimś bliskim młodym ludziom, gdyż doświadczał wielu ciemnych stron w swoim życiu” – mówił. „On się stawał, by być głosem Boga, a potem przyjacielem Boga” – dodał.
„Chcemy dotknąć ciemnych sfer życia młodych ludzi, beznadziejnych sytuacji, przez te siedem dni Festiwalu. Przez codzienne warsztaty chcemy ich otwierać, by zaczęli mówić o sobie i stawać w prawdzie” – stwierdził.
O. Tomasz Nowak OP, Duszpasterz Lednicy, stwierdził, że dla dominikanów jest to bardzo ważny rok, w którym papież ogłosi świętym Pier Giorgia Frassatiego. Dokona się to w Rzymie na Tor Vergata, 3 sierpnia, na zakończenie Jubileuszu Młodych. Pier Giorgio Frassati będzie patronem spotkania na Lednicy.
O. Nowak przypomniał, że w 1990 roku papież Jan Paweł II ogłosił Pier Giorgia Frassatiego błogosławionym.
Duszpasterz Lednicy podkreślił, że hasło spotkania na Lednicy „przejście ZAWSZE w GÓRĘ” zostało wybrane dlatego, że w tych trudnych czasach potrzebujemy podniesienia. „Tak jak wracaliśmy w zeszłym roku do domu, tak teraz chcemy wyruszyć dalej i to nie byle jak, ale w inspiracji Pier Giorgia Frassatiego” – dodał.
„Cieszymy się, że to przejście przez Bramę Rybę prowadzi nas też do Festiwalu Życia i inspiruje, by zawsze podnosić nasze życie w górę” – podkreślił o. Nowak.
„Zagadaj Księdza Biskupa"
S. Łucja Rado OP, Duszpasterz Lednicy, przyznała, że „Lednica to jest jeden dzień pełen entuzjazmu, rozkwitu wiary, wybuchu tej wiary”. „Od rana czekamy na młodych z różnymi ciekawymi propozycjami” – dodała.
Wśród inicjatyw, w których młodzież może wziąć udział na spotkaniu w Lednicy, są m.in.: pole rozmów, pole spowiedzi, warsztaty, strefa sportowa, strefa Caritas, stałe konferencje w ciągu dnia.
„Chcemy w tym roku zachęcić młodzież, by zaangażowała się w wolontariat, w pomaganie na wzór Frassatiego w swoich środowiskach, domach, szkołach, uczelniach” – zaznaczyła s. Rado.
Dodała, że w tym roku będzie także akcja „Zagadaj Księdza Biskupa”, aby każdy mógł poznać swojego biskupa i porozmawiać z nim, a nie tylko kojarzyć go z przekazów medialnych.
Odbudować obraz Boga
Z kolei Wojciech Czuba, Przedstawiciel Medialny Lednicy, zwrócił uwagę, że „rok temu wracaliśmy do domu na Lednicy, a w tym roku musimy z niego wyjść”. „Pier Giorgio Frassati pokazuje nam, że trzeba zburzyć obraz Boga, który był nam przekazywany do tej pory. Lednica to miejsce gdzie będziemy odbudowywać obraz Boga od korzeni, to znaczy przychodzimy przypomnieć sobie, do czego zostaliśmy powołani” – podkreślił.
Wojciech Czuba przypomniał, że Lednica leży w miejscu chrztu Polski. „Przyjeżdżamy na Lednicę, aby przypomnieć sobie, że należymy do wspólnoty, że jesteśmy chrześcijanami i żyjemy po to, aby głosić słowo Boże i dzielić się wiarą z innymi ludźmi” – ocenił.
Dodał, że „Pier Giorgio Frassati jest doskonałym przykładem tego, że trzeba zburzyć formalne podejście do wiary i odzyskać świeżość poprzez spotkanie z innymi ludźmi, którzy spotykają nie tylko w Kościele”.
W czasie konferencji prasowej zostało zaprezentowane odświeżone logo Lednica 2000 oraz wspólny plakat obu wydarzeń.
BP KEP