W Warszawie odbyło się spotkanie opłatkowe prezydentów, burmistrzów i wójtów miast papieskich organizowane przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

W czwartek, 16 stycznia br., w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe prezydentów, burmistrzów oraz wójtów miast i miejscowości papieskich. Wydarzenie to, zorganizowane przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, zgromadziło przedstawicieli samorządów z całej Polski, którzy wspólnie dzielili się opłatkiem, kolędowali i omawiali kluczowe idee związane z działalnością Fundacji oraz nauczaniem św. Jana Pawła II.

Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy o pokój, autorstwa św. Jana Pawła II, którą poprowadził ks. bp Marek Marczak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. W swoim słowie wstępnym biskup przywitał każdego z gości z osobna pozwalając im lepiej się poznać także między sobą.

Abp Adrian Galbas SAC, metropolita warszawski i przewodniczący Rady Fundacji, wyraził wdzięczność samorządowcom i członkom Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego za ich zaangażowanie w organizację XXIV Dnia Papieskiego. Następnie zapowiedział hasło i termin XXV Dnia Papieskiego, nawiązując do jubileuszowego roku w Kościele. W swoim wystąpieniu metropolita warszawski podkreślił znaczenie nadziei jako kluczowego elementu, który pozwala patrzeć w przyszłość z ufnością i odwagą. Nawiązał do słów Papieża Franciszka o jej wartości, a także podzielił się refleksją, że wiara i miłość nabierają pełni dopiero w obecności nadziei. Przytoczył myśl papieża Benedykta XVI: „Nadzieja to wiara, że jeszcze mogę przeżyć miłość”, wskazując, że nadzieja jest nie tylko teologiczną cnotą, ale także życiową siłą, która prowadzi człowieka ku głębszym relacjom.

Centralnym punktem spotkania był wykład dr Pauliny Guzik pt. „Św. Jan Paweł II. Prorok nadziei w perspektywie międzynarodowej i medialnej”. Prelegentka podkreśliła, że pontyfikat Papieża Polaka zmienił sposób funkcjonowania Kościoła na arenie globalnej. Wskazała na jego wkład w powstanie Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz Kodeksu Prawa Kanonicznego, a także na inicjatywy takie jak Światowe Dni Młodzieży, które budują mosty między młodymi z całego świata. Podkreśliła, że Jan Paweł II był nie tylko wielkim liderem, ale przede wszystkim człowiekiem, który słuchał ludzi, poznawał ich kultury i potrzeby, niosąc przesłanie nadziei i pokoju. Podczas swojego wystąpienia dr Paulina Guzik podkreśliła niezwykłą otwartość św. Jana Pawła II na dialog i nowoczesne formy komunikacji, takie jak konferencje prasowe czy wywiady radiowe i telewizyjne, które wyprzedzały swoje czasy. Zwróciła uwagę, że Papież Polak swoją postawą oraz inicjatywami – jak choćby Światowe Dni Młodzieży – przybliżał ludziom Boga i budował mosty między kulturami.

Ważnym elementem spotkania było również dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń oraz wspólne kolędowanie, które poprowadził Chór i Orkiestra Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Spotkanie zakończyło się uroczystym obiadem, będącym okazją do nieformalnych rozmów i budowania relacji między przedstawicielami miast papieskich.

Coroczne spotkania opłatkowe są nie tylko okazją do podsumowania działań i refleksji nad pontyfikatem św. Jana Pawła II, ale także symbolem jedności i współpracy samorządowców na rzecz wspólnego dobra.

Monika Wójcik/ Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”/ BP KEP

Spotkanie opłatkowe Prezydentów Miast Papieskich organizowane przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia" (Warszawa, 16.01.2025 r.)

« 1 »