Diecezjalne obchody Jubileuszu ludzi mediów w Toruniu

Dziś potrzeba rzetelnego, prawdziwego dziennikarstwa, które jest służbą drugiemu człowiekowi – mówił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ w homilii Mszy św. w ramach diecezjalnych obchodów Jubileuszu ludzi mediów w katedrze toruńskiej.

Na diecezjalny Jubileusz mediów, który odbył się w Toruniu w niedzielę 19 stycznia, zostali zaproszeni dziennikarze, rzecznicy, reporterzy i wszyscy pracownicy związani z mediami.

W homilii ks. Gęsiak odniósł się do Ewangelii z dnia, w której czytamy o cudzie w Kanie Galilejskiej. Zauważył, że „każdy w tej scenie jest ważny i potrzebny, ma swoją misję, potrzebną, by to dzieło mogło się dokonać". „Podobnie jest i w naszym życiu” mówił. Przedstawił role osób w wyjątkowym czasie, jakim są zaślubiny. „To początek czegoś nowego, nowa szansa dla młodych, by mogli budować przyszłość i wypełnić ją nadzieją”  podkreślił.

Rzecznik KEP przyznał, że również Jubileusz jest szczególnym czasem. „To czas łaski, odpustów i przebaczenia, miłosierdzia i przemiany, czas dawania. Papież Franciszek zaprasza nas, byśmy ten rok przeżyli inaczej”  wskazywał. Zwrócił uwagę, że ludzie mediów, którzy obchodzą swój Jubileusz, przypominają ewangelicznych służących. „Oni to mają wypełnić stągwie czystą wodą, bez skazy. Woda dawana innym ma podtrzymywać życie, dodawać sił, pomagać w przemianie. Również nasza woda ma się stać narzędziem przemiany dla innych. Mamy dawać czystą wodę i pozwolić na to, by Jezus czynił dalsze cuda. On jest od cudów, jednak trzeba otworzyć Mu drogę”.

Duchowny zwrócił uwagę, że dzisiejszy świat jest bardzo pogubiony, nie odróżnia dobra od zła, ludzie nie wiedzą, dokąd pójść. Wskazywał, że w tym kontekście kluczowa jest rola ludzi mediów. „Mają być światłem, a nie ciemnością, mają przynosić nadzieję” mówił. Dodał, że aby nieść Dobrą Nowinę, trzeba nieustannie poddawać się oczyszczeniu. Zaznaczył, że rzetelność dziennikarska polega na odpowiedzialności za przekazywane słowo. „Odpowiedzialność dziennikarzy i ludzi mediów jest kluczowa. Od nas zależy, jakie informacje otrzymają odbiorcy” - podkreślił. Zachęcił, aby pokazywać pozytywne aspekty życia, nieść nadzieję.

Ks. Gęsiak zauważył, że w Ewangelii o cudzie w Kanie Galilejskiej można znaleźć cztery postawy. Pierwsza z nich to mówienie prawdy. Tak postępuje Maryja, zauważając problem i jednocześnie troszcząc się o jego rozwiązanie. Druga z postaw to służba, dobre wykonanie swojej pracy. Warto pamiętać, że głównym zadaniem mediów mówił duchowny  jest „ukazywanie dobra, budowanie nadziei, mostów”. Wreszcie, głoszenie Dobrej Nowiny, co jest szczególną rolą dziennikarzy katolickich. „Nasze życie jest pełne cudów, trzeba tylko je zauważyć. Każdy z nas może stać się głosicielem nadziei, Dobrej Nowiny”  przyznał Rzecznik KEP.

Proboszcz katedry ks. prał. Marek Rumiński zaznaczył, że szczególnym zadaniem ludzi mediów w trudnym czasie społeczno-politycznym jest budzenie nadziei.

Na zakończenie Mszy Świętej, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, ks. Paweł Borowski, zwrócił uwagę, że nie ma dziś człowieka, który by z mediów nie korzystał. „Ludzie potrzebują przewodników i często stają się nimi właśnie media. Wiele osób także samodzielnie tworzy przekaz medialny. Ważne więc, aby modlić się za dziennikarzy i siebie nawzajem" zachęcił.

Po Eucharystii odbył się poczęstunek w Centrum Dialogu Społecznego.

rc/Toruń/KAI/BP KEP

« 1 »