Prymas Polski podczas noworocznego spotkania z Parą Prezydencką: Nadzieja jest duchowym kompasem

Nadzieja jest duchowym kompasem, prowadzącym Kościół katolicki w zainaugurowanym przez Ojca Świętego Jubileuszu Roku Świętego. Zgodnie z hasłem przewodnim Jubileuszu, chcemy być pielgrzymami nadziei, z odwagą i niezachwianą ufnością patrzącymi w nowy rok i we wszystkie wyzwania, jakie on przyniesie - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak podczas noworocznego spotkania przedstawicieli Kościołów i związków wyznaniowych z Parą Prezydencką. Miało ono miejsce 14 stycznia 2025 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. 

W spotkaniu z Parą Prezydencką wzięli udział przedstawiciele Kościoła katolickiego w Polsce, Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, przedstawiciele społeczności żydowskiej, wspólnoty muzułmańskiej, a także przedstawiciele Naczelnego Kościoła Zielonoświątkowego w RP, Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP, przedstawiciele ordynariatów polowych Wojska Polskiego oraz delegacja Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

W imieniu Kościoła katolickiego w Polsce głos zabrał Prymas Polski abp Wojciech Polak, który mówił o dobrej i złej pamięci. "Nosimy w pamięci konkretne doświadczenia minionego czasu w naszej Ojczyźnie i w Kościele" – powiedział abp Polak, podsumowując ostatni rok. Wspomniał m.in. o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, którego 40. rocznicę męczeńskiej śmierci przypadła w 2024 roku. "Jego śmierć – paradoksalnie i wbrew oczekiwaniom oprawców – uczyniła nieśmiertelnym jego przesłanie „Zło dobrem zwyciężaj”. W mrocznych czasach stanu wojennego bł. ks. Jerzy budził w ludziach nadzieję, sam przy tym przekonany, że wobec kryzysu nie wolno nam nigdy tej nadziei utracić" – powiedział abp Polak. Prymas zapowiedział też zaplanowany na wrzesień 2025 roku XII Zjazd Gnieźnieński, który nawiąże do 1000. rocznicy podwójnej koronacji pierwszych królów Polski – Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta.

Wystąpienie Prymasa Polski

Prymas podkreślił, że nadzieja rodzi odwagę pokoju. "Krzewienie pokoju oraz promowanie i zacieśnianie wspólnoty narodowej, tak potrzebne naszej Ojczyźnie, wymagają dziś od nas odwagi i determinacji w podejmowanych działaniach" – zauważył. Jego zdaniem, może się do tego przyczynić również podjęta 1 stycznia prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Mówiąc o pamięci negatywnej, Prymas za papieżem Franciszkiem wyjaśnił, że obsesyjnie koncentruje ona spojrzenie umysłu i serca na złu, zwłaszcza popełnionym przez innych. "Czym innym jest bowiem walka o prawdę, nawet bolesną i wymagającą, a czym innym nienawiść i zacietrzewienie" – powiedział abp Polak.

„Nasza rzeczywistość, jej trudne wyzwania i doświadczenia, nasza współpraca i troska o Ojczyznę, domagają się takiej właśnie postawy, takiego właśnie zaangażowania, takiej odpowiedzialności, takiej nadziei i takiej właśnie odwagi pokoju” - podkreślił. 

W imieniu Kościoła katolickiego w Polsce złożył Parze Prezydenckiej oraz wszystkim zebranym noworoczne życzenia. Swoje wystąpienie zakończył słowami modlitwy o pokój, wypowiedzianymi przez papieża Franciszka podczas pielgrzymki do Polski w 2016 roku. 

KAI/ www.prymaspolski.pl/ BP KEP

 

Spotkanie noworoczne Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych (Warszawa, 14.01.2025 r.)

« 1 »