„Civitas Christiana” zaprasza do modlitwy o kanonizację Prymasa Wyszyńskiego

Szczególną modlitwę o rychłą kanonizację bł. Stefana kard. Wyszyńskiego i poznawanie jego rozważań społecznych inicjuje w tym roku Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Prymas Tysiąclecia od 2013 r. jest Patronem tego środowiska.

Każdego 28. dnia miesiąca, w różnych regionach Polski, celebrowane będą Msze św. dziękczynne i o ogłoszenie go świętym, a także za naszą Ojczyznę i całe środowisko katolików świeckich. Tego dnia odbywać się też będą konferencje „Z bł. Stefanem kard. Wyszyńskim w nowy czas”. Pierwsze spotkanie już 28 stycznia w Warszawie pt. „Miłość i sprawiedliwość społeczna”.

Rozważania oparte będą na tekstach kard. Wyszyńskiego zawartych w książce „Miłość i sprawiedliwość społeczna”. Rozważane będą trzy zasady ogólne - dobra wspólnego, prymatu osoby i solidarności - stanowiące równocześnie podstawę uprawnień i obowiązków społecznych, uważanych przez bł. Prymasa za podstawowe w procesie kształtowania porządku społecznego.

Program regionalnych spotkań obejmuje Mszę świętą w intencji kanonizacji Prymasa Wyszyńskiego, konferencję z udziałem Anny Rastawickiej z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, świadka życia i posługi Błogosławionego oraz przedstawicieli Stowarzyszenia z rozważaniami dotyczącymi katolickiej nauki społecznej.

Spotkania odbywać się będą każdego 28 dnia miesiąca - od stycznia do kwietnia - w czterech miejscach w Polsce: północ, południe, wschód, zachód. Spotkania mają charakter otwarty. Zaproszeni są na nie, nie tylko członkowie stowarzyszenia, ale również wszyscy, którzy chcą poznać i „spotkać się” z tym wielkim kapłanem i Polakiem.

Konferencje organizowane będą kolejno: 28 stycznia w Warszawie, 28 lutego w Lublinie, 28 marca w Koszalinie i 28 kwietnia we Włocławku. W ich trakcie rozważania społeczne dotyczyć będą: „Miłości i sprawiedliwości społecznej w rozumieniu Prymasa Wyszyńskiego. Praw i obowiązków człowieka”, „Dobra wspólnego”, „Prymatu osoby” i „Solidarności społecznej”.

Pierwsze spotkanie w Warszawie rozpocznie się o godz.15.00 w Sali Odczytowej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi przy Krakowskim Przedmieściu 66. O godz. 19.00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie Msza św. o rychłą kanonizację kard. Stefana Wyszyńskiego.

23 i 24 maja Civitas zaprasza na pielgrzymkę na Jasną Górę, do miejsca szczególnie bliskiego ks. Prymasowi, gdzie zawierzał siebie, Kościół, Polskę i świat.

28 maja, w dzień liturgicznego wspomnienia Prymasa Wyszyńskiego, który jest także dniem śmierci błogosławionego, „Civitas Christiana” obchodzić będzie po raz pierwszy swoje święto patronalne. Spotkania i samo święto mają być okazją do szczególnej wdzięczności za życie Prymasa Tysiąclecia, jego służbę Kościołowi i narodowi oraz zachętą do modlitewnego błagania o ogłoszenie go świętym. Na ten dzień zaplanowano w całej Polsce Msze św. o kanonizację Prymasa oraz szereg różnych inicjatyw: projekcje filmowe, konferencje, pikniki, wystawy czy spotkania ze świadkami.

Uwieńczeniem „nowego czasu z bł. Stefanem kard. Wyszyńskim” będzie propozycja pielgrzymki do Rzymu ze szczególną modlitwą w Bazylice Santa Maria in Trastevere na Zatybrzu (Matki Bożej na Zatybrzu), która była kościołem tytularnym (rzymskim kościołem) Prymasa Wyszyńskiego.

Misją Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” jest upowszechnianie moralnego i religijnego aspektu życia społecznego, gospodarczego i politycznego, opartego na chrześcijańskiej koncepcji człowieka i społeczeństwa.

W swej działalności organizacja podejmuje problematykę katolickiej nauki społecznej, formacji biblijnej oraz wartości kształtujących współczesne autorytety.

Kard. Stefan Wyszyński patronem organizacji jest od 2013 r. Jednym z centralnych elementów jego dziedzictwa jest nauczanie społeczne. Prymas był konsekwentnym promotorem praw człowieka: obrońcą wyzyskiwanych robotników w okresie kapitalizmu, jak i podstawowych wolności w czasach totalitaryzmu. Już w czasie studiów na KUL zajmował się polityką społeczną, nieobce mu były też kwestie wychowania oraz miejsce jakie Kościół winien zajmować w rzeczywistości publicznej. Obronił pracę doktorską poświęconą relacjom pomiędzy szkołą, Kościołem a państwem.

Prowadził Chrześcijański Uniwersytet Robotniczy, był asystentem kościelnym Chrześcijańskich Związków Zawodowych.

Opracował program odnowy życia religijnego, zawarty w idei Jasnogórskich Ślubów Narodu, a także w Wielkiej Nowennie przed 1000-leciem Chrztu Polski.

Nauczanie społeczne Prymasa Wyszyńskiego wyprzedzało epokę i nadal zachowuje aktualność.

Izabela Tyras KSCCH

« 1 »