Biskupi w Święto Ofiarowania Pańskiego: Konsekrowani - pielgrzymami nadziei

O tym, że osoby życia konsekrowanego są pielgrzymami nadziei - tymi, którzy pocieszają i niosą nadzieję - mówili biskupi podczas Mszy Świętych celebrowanych w Święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, które przeżywane jest też jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

„Wasza obecność, czasami niewidoczna, często cicha i milcząca rodzi na nowo nadzieję. Przywraca ją zwłaszcza tym, którzy utracili ją w życiu i doświadczają takiej czy innej życiowej pustki” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak do osób konsekrowanych modlących się 2 lutego w katedrze gnieźnieńskiej. „Trzeba przystanąć w drodze – mówił Prymas. – Trzeba zobaczyć, że w istocie nie o to przecież chodzi, ile potrafimy zrobić, tylko kim tak naprawdę jesteśmy. I trzeba nam do tej prawdy cierpliwie powracać" - podkreślał.

 

Metropolita warszawski abp Józef Galbas SAC w homilii w archikatedrze warszawskiej podkreślił, że konsekracja łączy się z nadzieją, również dlatego, że to akt wynagrodzenia Bogu za nieumiejętność korzystania z Jego darów. "Gdy dzisiaj dobry dar seksualności tak często jest używany źle, gdy jest w tak rozmaity, coraz bardziej perwersyjny sposób zanieczyszczany – zakonnicy i zakonnice mówią: czystość i wierność. Gdy dzisiaj prawie każdy chce rządzić, a prawie nikt nie chce służyć, gdy dzisiaj prawie każdy chce mówić, a prawie nikt nie chce słuchać – zakonnicy i zakonnice mówią: posłuszeństwo i duch służby" – mówił abp Galbas. Wyjaśnił, że jako pielgrzymi nadziei osoby konsekrowane opiekują się tymi, którym tej nadziei zabrakło. "Nie tylko każda wspólnota zakonna powinna podejmować taką posługę, ale powinien to robić każdy jeden zakonnik i każda jedna zakonnica, konsekrowana wdowa i dziewica. To nas weryfikuje wobec świata i wobec naszego charyzmatu" – powiedział. Abp Galbas podziękował wszystkim osobom konsekrowanym za ich posługę i prosił o dalsze poświęcenie służbie Bożej. "Nie tylko dla swojego prywatnego dobra i nie tylko dla dobra waszych Instytutów, ale dla dobra całego Kościoła". 

W archikatedrze lubelskiej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. W homilii zwrócił on uwagę na konieczność pielęgnowania nadziei w świecie pełnym wyzwań. Przypomniał, że nadzieja jest fundamentem życia chrześcijańskiego, a osoby konsekrowane są jej żywym przykładem poprzez swoje codzienne świadectwo wiary, miłości i oddania Ewangelii. „W języku łacińskim słowo consecrare oznacza poświęcać. Zwracamy dzisiaj nasze myśli i modlitwy ku siostrom i braciom, którzy poświęcają całych siebie na służbę Bogu i ludziom. Czynią to poprzez naśladowanie Jezusa na drodze rad ewangelicznych. Ich świadectwo i poświęcenie jest żywym i pięknym darem dla Kościoła" - powiedział.

„O waszym życiu rzadko słyszymy w mediach. Trudno doszukać się informacji o waszej posłudze najbardziej potrzebującym na pierwszych stronach internetowych witryn i gazet. To oblicze Kościoła nie krzyczy, nie obnosi się i nie czeka na pochwały, ale ma wartość bezcenną, nadprzyrodzoną” – mówił do osób życia konsekrowanego metropolita białostocki abp Józef Guzdek, życząc im dużo sił i inwencji, by służyć Bogu i Kościołowi. 

Eucharystii w bazylice katedralnej w Sandomierzu przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. W homilii nawiązał do symboliki zapalonej świecy. Zaznaczył, że wpatrując się dzisiaj w jej płomień, odkrywamy w Chrystusie naszą nadzieję. "Zanieśmy ją również innym wraz ze światłem Chrystusa. Nie przesłaniajmy tego światła sobą, nie przykrywajmy abażurem, żeby wyglądało romantyczniej, żeby nikogo nie raziło. Ono ma być takie jakie jest, gdyż ciemności w których żyjemy są naprawdę gęste. Przede wszystkim postępujmy sami jak dzieci światłości, zgodnie z zachętą św. Pawła, który zachęca do zgłębiania tego, co jest miłe Panu i zerwania ze złem" - mówił. 

"W różnych formach życia konsekrowanego, swoim życiem i modlitwą pokazujecie, że spotkaliście Boga, że On jest i żyje w świecie. Tak bardzo was pociągnął, że oddaliście Mu siebie na służbę" – powiedział w katedrze płockiej bp Szymon Stułkowski, zwracając się do osób życia konsekrowanego, które odnowiły śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa. W roku jubileuszu Kościoła powszechnego oraz 950-lecia diecezji płockiej dziękował za dar osób, które ślubując rady ewangeliczne, przypominają, że Bóg jest źródłem nadziei.  

Do naśladowania Maryi w pielgrzymowaniu z nadzieją, niezależnie od trudności, zachęcał biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel podczas celebracji Dnia Życia Konsekrowanego w bielskiej świątyni Najświętszego Serca Pana Jezusa. „Maryja jest pierwszym pielgrzymem nadziei i świadkiem spełnienia obietnic Boga, a Jej przybycie umacnia zaufanie do Boga i Jego zamiarów” – zaznaczył bp Pindel. 

"W tym świecie będziecie wiarygodni tylko wtedy, gdy oprócz specyficznego stroju, jakim jest habit, będzie także spójne z tym wszystkim wasze życie" - mówił natomiast biskup kaliski Damian Bryl do osób konsekrowanych w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. Zachęcał, aby w Roku Jubileuszowym to one w sposób szczególny były znakami nadziei. 

KAI/ diecezje/ BP KEP

« 1 »