W Domu Słowa w Legnicy odbyło się Zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – najwyższego organu władzy Stowarzyszenia, w skład którego wchodzą przedstawiciele wszystkich diecezjalnych stowarzyszeń. Spotkanie było okazją do podsumowania działań minionego roku, omówienia przyszłych inicjatyw oraz pogłębionej refleksji nad tożsamością i misją KSM.
Podczas obrad nie zabrakło warsztatów formacyjnych, które poprowadził ks. Michał Grupa, psycholog i wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Piątkowe zajęcia koncentrowały się na zagadnieniach związanych z odpowiedzialnością oraz budowaniem tożsamości członków KSM. Dzień zakończyła całonocna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Drugi dzień obrad rozpoczął się od prezentacji sprawozdań rocznych i podsumowania działalności Stowarzyszenia na poziomie ogólnopolskim. Dyskutowano również o kluczowych wydarzeniach w najbliższym czasie, takich jak Rok bł. Karoliny Kózkówny, Rok Jubileuszowy 2025 oraz 35- lecie reaktywacji KSM. Istotnym punktem spotkania była także refleksja nad 10 zasadami KSMowicza i ich rolą w życiu młodych ludzi.
Bp Adam Bab, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM, w homilli zwrócił uwagę na fundamentalne znaczenie wspólnoty Kościoła: „Kościół to wspólnota tych, którzy uwierzyli, że są dziećmi Bożymi i przyjęli Jego zaproszenie”. Z kolei bp Piotr Wawrzynek, biskup pomocniczy diecezji legnickiej, przypomniał młodym liderom o ich kluczowej roli w przyszłości Kościoła: „Bóg patrzy dzisiaj na Was jako liderów Kościoła, patrzy na Ciebie w perspektywie, że za dwadzieścia lat da Ci odpowiedzialność i od Ciebie będzie zależeć, jaki będzie Jego Kościół”.
Zebranie było także okazją do rozmów na temat wyzwań stojących przed KSM oraz wymiany doświadczeń między przedstawicielami różnych diecezji. „Zebranie Krajowej Rady jest zawsze dobrą okazją do wymiany doświadczeń. Jesteśmy jednym Stowarzyszeniem, jednak realia, w jakich przyszło nam pracować, są różne. Dlatego te spotkania są tak ważne – możemy dyskutować, dzielić się doświadczeniami i wspólnie wyznaczać kierunki rozwoju KSM” – podkreślił Filip Pawlak, rzecznik prasowy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Czym jest KSM?
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to organizacja zrzeszająca młodych ludzi, którzy chcą kształtować swoje życie w duchu chrześcijańskich wartości. Poprzez formację, działania społeczne i patriotyczne, KSM pomaga młodym rozwijać się jako odpowiedzialni liderzy wspólnoty. Mottem Stowarzyszenia są słowa: „Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie – Gotów!”.
Filip Pawlak, Rzecznik Prasowy KSM/ BP KEP