Bp Bronakowski: Od każdego z nas zależy, czy będziemy trzeźwym narodem

Od każdego z nas zależy, czy będziemy trzeźwym narodem, a tym samym narodem mocnym i wolnym – mówił bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 25 lutego br. w Sekretariacie KEP w Warszawie, przed 58. Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu. Będziemy go obchodzić w dniach od 2 do 8 marca br.

Naród trzeźwy to naród wolny

Bp Bronakowski przyznał, że to, co zostało zapoczątkowane przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego wraz z Episkopatem Polski w trudnych latach komunistycznego reżimu, głęboko wrosło w duszpasterskie wysiłki Kościoła i trwa do dzisiaj. Zaznaczył, że źródłem tego wydarzenia modlitewnego była ogromna troska ówczesnych pasterzy Kościoła o trzeźwość Polaków.

„Tej trosce jesteśmy i dzisiaj wierni. Pielęgnujemy ją, bo zdajemy sobie sprawę, jak ważne to jest dla naszej wolności wewnętrznej, ale też i niepodległości naszej Ojczyzny” – podkreślił hierarcha.

Wyjaśnił, że hasło tegorocznego Tygodnia brzmi: „Odpowiedzialni za trzeźwość”. Zauważył, że jest to również temat całego roku pracy apostolskiej wśród osób uzależnionych. „Od każdego z nas zależy, czy będziemy trzeźwym narodem, a tym samym narodem mocnym i wolnym. Tej odpowiedzialności nie możemy przerzucać na innych. Każdy musi stanąć w prawdzie i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pielęgnuje trzeźwość w życiu codziennym i czy los bliźnich w tej przestrzeni nie jest mu obojętny” – zastrzegł.

„Każdy z nas musi zawalczyć o tę ważną wartość w swoim życiu, w swoich rodzinach i wspólnotach, także w szerszym środowisku” – dodał hierarcha.

Bp Bronakowski przyznał, iż jako chrześcijanie zdajemy sobie sprawę, że walka ze złem to walka duchowa i że nie zwyciężymy jej bez Bożej łaski. „Dlatego modlimy się wspólnie o przezwyciężenie plagi nadużywania alkoholu w naszym narodzie. Modlimy się o odzyskanie trzeźwości przez ludzi uzależnionych” – podkreślił.

Dodał, że bardzo ważną rzeczą jest podjęcie przez ludzi wierzących dobrowolnej rezygnacji ze spożywania alkoholu. „Nie czekajmy z tym do Środy Popielcowej, ale już od niedzieli 2 marca złóżmy ten piękny dar serca Bogu z prośbą o ratunek dla zniewolonych” – zachęcił. Poprosił też wszystkich wierzących o stałą modlitwę w intencji trzeźwości i zaangażowanie się w tę błogosławioną działalność.

Jesteśmy współodpowiedzialni za trzeźwość

Dr hab. Krzysztof Wojcieszek, członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, ocenił, że wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za trzeźwość. Podał również rady co do tego, jak można być odpowiedzialnym za trzeźwość, m.in.: Zalecaj abstynencję dzieciom i młodzieży; nigdy nie upijaj się w obecności swoich dzieci.

Dr hab. Wojcieszek przyznał, że najważniejszym czynnikiem chroniącym przed używaniem substancji uzależniających jest silna więź z rodzicami i wychowawcami. Dodał, że w zestawie czynników chroniących jest również aktywność religijna ludzi młodych.

Przywrócić ludzką godność

O zaangażowaniu Kościoła w promowanie trzeźwości mówił o. Dawid Napiwodzki OFMCap, konsultor Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, dyrektor Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu. „Kościół, widząc pewne problemy, dużo wcześniej reaguje” – wskazał.

O. Napiwodzki przyznał, że człowiek uzależniony od różnych substancji to „człowiek, który potrzebuje mądrego wsparcia”. „Najważniejsze jest to, aby towarzyszyć takiej osobie, aby jej nie skreślać” – podkreślił. Wyjaśnił, że istnieją wspólnoty, który gromadzą osoby uzależnione, które poprzez modlitwę i pracę działają na rzecz ich wychodzenia z nałogu.

Kapucyn zaznaczył, że w wychodzeniu do trzeźwości bardzo ważna jest duchowość. „Chodzi o to, aby przywrócić ludzką godność osobie uzależnionej” – ocenił. Zarazem wskazał, że konieczna jest tzw. „twarda miłość” ze strony osób towarzyszących uzależnionym.

Zakonnik wyjaśnił, że Kościół w Polsce stwarza takie przestrzenie, gdzie osoby uzależnione mogą zacząć pracować nad sobą. Przyznał, że osoby, które wyszły z nałogu, są później najlepszymi apostołami trzeźwości.

Mądre stawianie granic

O odpowiedzialności mediów za trzeźwość mówił Rafał Porzeziński, dziennikarz, trener terapii uzależnień, konsultor Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. „Nie jest prawdą, że robienie tego, co się chce, jest miarą wolności człowieka, jest tego zaprzeczeniem” – podkreślił.

„Ważne jest, aby dać wszystkim przykład” – przyznał, wskazując zarazem, że trzeba mieć świadomość, iż zaczynam trzeźwość od pierwszych chwil dnia.

Rafał Porzeziński ocenił, że coraz trudniej jest w różnych środowiskach stanąć w obronie abstynencji. Dodał, że nie ma bezpiecznych narkotyków ani bezpiecznego bawienia się w hazard.

„Nie ma ludzi przegranych. Czasami powrót do trzeźwości jest możliwy wtedy, kiedy to cierpienie dotknie dojmująco osobę uzależnioną” – wskazał dziennikarz. Podkreślił, że „bez naszego mądrego stawiania granic to się nie dokona”.

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu rozpoczyna się w ostatnią niedzielę karnawału i trwa do soboty przed I Niedzielą Wielkiego Postu włącznie: w tym roku będziemy go przeżywać od 2 do 8 marca.

Na Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przygotował materiały duszpasterskie zawarte w Vademecum Apostoła Trzeźwości 2025. Publikacja jest pomocą dla kapłanów i osób, które we wspólnotach parafialnych, zakonnych czy w organizacjach pozarządowych działają w tej przestrzeni, angażują się w formację i wychowanie do trzeźwości.

BP KEP

Konferencja prasowa przed 58. Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu (Warszawa, 25.02.2025 r.)

« 1 »