W środę 2 kwietnia br., w kaplicy Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, odbyło się czuwanie w 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, z udziałem pracowników Sekretariatu oraz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Podczas czuwania, do kaplicy pw. św. Jana Pawła II została wprowadzona Ikona Papieża Polaka.
Czuwanie rozpoczęło się o godz. 21 Apelem Jasnogórskim i wprowadzeniem Ikony św. Jana Pawła II do kaplicy Sekretariatu KEP. Od 2012 roku w kaplicy obecne są relikwie Papieża Wojtyły, które zostały zainstalowane z okazji 30-lecia istnienia budynku Sekretariatu znajdującego się przy Skwerze kard. S. Wyszyńskiego.
Po poświęceniu Ikony św. Jana Pawła II, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak stwierdził, że „przywołujemy dziś Papieża Polaka, który został ogłoszony świętym”. „Chcemy przez niego zbliżać się do Boga i to nazywamy obcowaniem świętych. I o to chodzi w czuwaniu w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II” – przyznał. „Chcemy przeżywać z nim taką wspólnotę, komunię, która nas przez niego prowadzi do komunii z Bogiem, zbliża do Boga” – wyjaśnił.
Bp Marczak wskazał, że już życia papieża Jana Pawła II panowało przekonanie, że jest on nie tylko wielkim człowiekiem, ale także świętym człowiekiem. „Spotkanie z nim musiało wywoływać w człowieku pragnienie świętości oraz świadomość, że jest się nieświętym, że trzeba w swoim życiu coś zmienić, poprawić” – mówił. „On jest wzorem nie tylko po to, by stał na pomniku czy też namalowany na obrazie czy ikonie, ale żeby był pomocą w naszym zbliżaniu się do Boga” – ocenił.
Sekretarz Generalny Episkopatu podkreślił, że „warto, jeśli nie dialogować, to przynajmniej rozmawiać z Janem Pawłem II, to znaczy szukać odpowiedzi na pytania, które powstają w moim sercu i umyśle, w jego wypowiedziach”.
Inicjatorem wydarzenia był ks. Marcin Kokoszka, ekonom Konferencji Episkopatu Polski, który wskazał, że „Jan Paweł II jest papieżem naszego życia”. „Towarzyszył nam – i nadal towarzyszy – od dzieciństwa poprzez okres wzrastania, Światowych Dni Młodzieży, poprzez pielgrzymki papieskie – jesteśmy pokoleniem Jana Pawła II, które czerpało z jego nauczania” – podkreślił.
Ks. Kokoszka przyznał, że „nauczanie Papieża jest wciąż aktualne”. „Ikona św. Jana Pawła II ma być zewnętrznym przypomnieniem o obecności św. Jana Pawła II. Codziennie modlimy się przy tym ołtarzu” – zaznaczył.
W czuwaniu wzięli udział pracownicy Sekretariatu KEP oraz stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy są żywym pomnikiem św. Jana Pawła II.
BP KEP