O wartościach chrześcijańskich, które leżą u podstaw Unii Europejskiej, oraz o sprawiedliwym pokoju w Europie mówili podczas spotkania prasowego członkowie delegacji Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) i Konferencji Kościołów Europejskich (CEC). Delegacje przebywają w Warszawie z okazji prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.
Spotkanie prasowe zostało zorganizowane po spotkaniu delegacji COMECE i CEC z ministrem ds. Unii Europejskiej Adamem Szłapką, które odbyło się w poniedziałek 7 kwietnia br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W spotkaniu uczestniczyli także delegat KEP ds. kontaktów z COMECE bp Janusz Stepnowski, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak oraz rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ.
Przewodniczący COMECE bp Mariano Crociata wskazał, że w czasie spotkania z min. Adamem Szłapką zostały podjęte tematy dotyczące „fundamentu, na którym można budować Unię Europejską, wartości, które mają bardzo mocne, bardzo głębokie zabarwienie chrześcijańskie, począwszy od jedności i solidarności”.
Drugim tematem, od którego nie można uciec – przyznał Przewodniczący COMECE – była „wojna w Ukrainie i odpowiedź, jaką stara się na nią dać Unia Europejska”. Hierarcha zauważył, że Unia Europejska, w swoim pierwotnym powołaniu, jest projektem pokoju. „Jednakże pokój w obecnych okolicznościach wymaga również zdolności do obrony i gwarancji bezpieczeństwa narodów” – zaznaczył. Dodał, że „nie unikniemy mówienia o dozbrojeniu, jednak dla nas istnieją warunki, które należy spełnić, aby zapewnić bezpieczeństwo i obronę w ramach wizji pokoju”.
Bp Crociata dodał, że kolejne tematy podejmowane w czasie spotkania dotyczyły migracji i polityki azylowej. Hierarcha wskazał, że bardzo docenia się „wielkoduszność, z jaką naród polski przyjął Ukraińców”.
Przewodniczący COMECE zwrócił także uwagę, że podczas spotkania poruszono temat nauczania religii, „które jest obecnie przedmiotem szczególnego zainteresowania Kościoła w Polsce”.
Abp Nikita, przewodniczący Konferencji Kościołów Europejskich CEC, podkreślił, że podczas spotkania z min. Adamem Szłapką członkowie delegacji zwrócili uwagę na wartości europejskiego społeczeństwa i Europy, podkreślając wartości chrześcijańskie. „Europa bez tożsamości religijnej jest ciałem bez duszy” – zaznaczył. Abp Nikita przyznał, że rozmawiano także o bezpieczeństwie, granicach, Ukrainie, napięciach z Białorusią.
„My chcemy pokoju. Każdy chce pokoju. Ale chcemy sprawiedliwego i prawdziwego pokoju dla świata. A wiemy, że sytuacja wojenna w Ukrainie wywołała migracje do Polski i innych miejsc. Rząd może powiedzieć: zamknijcie granice. A Kościół powie: otwórzcie i przyjmijcie” – zaznaczył Przewodniczący CEC.
Z kolei bp Rimantas Norvila, wiceprzewodniczący COMECE, wskazał, że mówiono również o rozszerzeniu Unii Europejskiej. „Kiedy mówimy o solidarności w Europie, nie tylko w Unii Europejskiej, jest to ważny temat” – przyznał i dodał, że chodzi tu zwłaszcza o państwa kaukaskie i bałkańskie.
Frank Dieter Fischbach, sekretarz generalny CEC, zaznaczył, że zarówno COMECE jak i CEC pragną włączać się w dyskusję w obrębie Unii Europejskiej w sposób krytyczny i konstruktywny.
BP KEP