10 kwietnia: Etap diecezjalny konkursu biblijnego

Etap diecezjalny 29. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” odbędzie się w całej Polsce już 10 kwietnia. Wezmą w nim udział uczniowie, którzy w etapie szkolnym uzyskali największą liczbę punktów, jednak nie mniejszą niż połowa wszystkich. Ten etap to diecezjalne święto Biblii. To okazja do wspólnej modlitwy i spotkania młodych we wspólnocie Kościoła.

Na program etapu, który odbywać się będzie jednocześnie we wszystkich polskich diecezjach, najczęściej składają się: Msza św. pod przewodnictwem księży biskupów, zwiedzanie ciekawych miejsc, wystaw, konferencje czy warsztaty.

Konkurs biblijny organizowany przez „Civitas Christiana” adresowany jest do uczniów szkół średnich a głównym jego celem jest zachęta młodych

do poznawania Pisma Świętego, pogłębienia relacji z Bogiem poprzez spotkanie ze Słowem i ukazanie wspólnoty młodego Kościoła.

Organizatorzy przywołują słowa papieża Franciszka wypowiedziane do młodzieży w przedmowie do przeznaczonego dla niej wydania Pisma Świętego: „trzymacie w rękach coś boskiego: księgę jak ogień, księgę, w której mówi Bóg, dlatego pamiętajcie, że Biblia nie jest po to, aby leżeć na półce, ale trzeba brać ją do ręki i często czytać”.

Zakres tematyczny tegorocznej edycji konkursu biblijnego dotyczy: Księgi Ezdrasza i Nehemiasza oraz listów pasterskich św. Pawła - Listy do Tymoteusza i List do Tytusa. - Lektura tych ksiąg pozwoli młodym ludziom odkrywać źródła nadziei w Kościele, który w mocy zmartwychwstałego Chrystusa głosi całemu światu orędzie zbawienia - podkreśla biblista ks. prof. Mirosław Wróbel, przewodniczący komisji konkursowej. Zauważa, że tematyka konkursowa nawiązuje do obchodów Roku Jubileuszowego 2025, który papież ogłosił Rokiem Nadziei oraz do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce. We wszystkich proponowanych księgach bardzo widoczna jest bowiem tematyka wzbudzenia w narodzie ducha nadziei i wolności.

Tekstem źródłowym jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu – najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem Edycji Świętego Pawła, 2011.

Za organizację Konkursu na terenie danej archidiecezji czy diecezji odpowiada specjalnie powołany przez organizatora koordynator diecezjalny.

Etap ten będzie się składał z części pisemnej oraz ustnej, a z każdej diecezji troje najlepszych uczestników przejdzie do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się w czerwcu w Niepokalanowie.

W skali krajowej patronat honorowy nad Konkursem sprawują: abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Szczegółowe informacje o konkursie biblijnym na www.okwb.pl.

 Izabela Tyras KSCCh

 

« 1 »