Biskupi w Niedzielę Palmową o krzyżu Chrystusa, nawróceniu i Bożej miłości

O znaczeniu krzyża i męki Chrystusa, wartości nawrócenia i Bożej miłości mówili polscy biskupi w homiliach wygłaszanych w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia br., która rozpoczyna w Kościele katolickim Wielki Tydzień.

dodane 13.04.2025 21:58

Abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz metropolita gdański, podkreślił, że „Jezus przyszedł, aby nam objawić pełne miłości i miłosierdzia oblicze Boga". „Okazuje je w sposób szczególny, podejmując wielkie cierpienie ludzkie i duchowe. Podejmuje je tylko i wyłącznie dla naszego zbawienia. Podejmuje całkowicie dobrowolnie, bez żadnego przymusu. Na krzyżu pragnął tylko jednego, aby nas wszystkich zbawić!" – zaznaczył abp Wojda. Przewodniczący KEP dodał zarazem: „Od Jego śmierci i zmartwychwstania nic już nie jest takie same. Wszystko jest przepełnione wiarą, miłością i nadzieją".

Abp Józef Kupny, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i metropolita wrocławski, w homilii zwrócił uwagę, że Jezus poprzez swoją ofiarę daje człowiekowi poznać swoją miłość. „Czy w tej sytuacji znajdziesz w sobie siłę, aby przyznać się do Niego wszędzie tam, gdzie toczy się Twoje życie? Czy zechcesz uznać prawdziwość Jego słów potwierdzonych śmiercią na krzyżu? Co chciałbyś z miłości do Niego zmienić w swoim życiu?" – pytał metropolita wrocławski. Dodał zarazem: „Pamiętaj! Chrystus cię wspomaga, Eucharystia cię wspomaga, dlatego uwierz, że stać cię na gest Weroniki, czyli przyznanie się do wiary w Jezusa Chrystusa, nawet wtedy, gdy wielu Go odrzuca i Nim gardzi”.

Abp Adrian Galbas SAC, metropolita warszawski, zachęcił wiernych, aby tak przeżyli Wielki Tydzień, by rzeczywiście w ich życiu był on wielki. „On jest wielki nie przez liczbę dni, bo tych jest tyle samo, ale przez akcenty, które w tym tygodniu możemy położyć. I oby to był tydzień, który poświęcimy szczególnie na porządki wewnętrzne” – podkreślił metropolita warszawski. Wyjaśnił, że „jeśli mamy do wyboru: brudno w naszym mieszkaniu i brudno w naszej duszy – proszę zostawić mieszkanie i poświęcić czas na posprzątanie swego wnętrza: przez sakrament pokuty i pojednania, przez udział w niepowtarzalnej liturgii Triduum Paschalnego, być może też przez inne rzeczy, w których widzę, że coś jest nie tak i potrzebuję regeneracji, odbudowania, uporządkowania" – zachęcił abp Galbas.

Kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej, w Sanktuarium św. Jana Pawła II podkreślił: „Zgiąć kolano przed ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panem, znaczy uznać Go za swego Pana, utożsamić się z Jego programem miłości zapisanym dla nas w Ewangelii. On nas potrzebuje, byśmy w dzisiejszym świecie byli Jego wiarygodnymi świadkami”. Zaznaczył także, że historia cierpienia i śmierci Jezusa stała się „żywą historią ocalenia człowieka”. Dodał zarazem: „Ta historia nadal trwa. Dzięki tej historii miłości budzącej nadzieję, rozumiemy nasz los”.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. sprawowanej w katedrze na Wawelu podkreślił znaczenie krzyża Chrystusa. „Krzyż dla jednych ma być poniżeniem człowieka i człowieczeństwa, a dla tych, którzy uwierzyli w jego moc, jest znakiem zwycięstwa miłości nad złem, grzechem, nieprawością” – zauważył. Zachęcił także, aby Wielki Tydzień i Triduum Paschalne, mimo codziennego zabiegania, były dniami, w których wierni będą dążyć – myślą i sercem – do „krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, na którym jedynie zawisło zbawienie świata, a więc na którym jedynie zawisła nasza nadzieja”.

Abp Stanisław Gądecki, administrator apostolski archidiecezji poznańskiej, zwrócił uwagę, że Niedziela Palmowa kończy „naszą pokutną drogę i zachęca nas do oczyszczenia się z grzechów w sakramencie pojednania”. „Trzeba, aby Chrystus już teraz panował na ziemi, byśmy przebyli jego królewską drogę służby bliźniemu, pokonywania zła dobrem, ofiarnego włączania się w proces przemiany świata” – podkreślił abp Gądecki. Dodał zarazem: „Taka jest misja Kościoła: głosić Chrystusa i dawać o nim świadectwo, tak by żadna działalność ludzka nie była wyjęta spod władzy Boga”.  

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński zwrócił uwagę na istotę wydarzeń Wielkiego Tygodnia, które skłaniają do refleksji. „Jerozolimskie wydarzenia Wielkiego Tygodnia to mocne wezwanie dla każdego z nas do refleksji nad sobą. Do dawania odpowiedzi na pytanie, na czym, a raczej na kim buduję mój świat? W kim pokładam moją nadzieję? Czy tym Kimś jest Chrystus Zbawiciel? Czy moja relacja z Nim jest tak silna, że nie zmąci jej żaden sugestywny tłum, żadna dominująca opinia społeczna?” – pytał Metropolita Warmiński.

Biskup opolski Andrzej Czaja podkreślił, że te wyjątkowe dni są wezwaniem do odnowienia nadziei i głębokiej refleksji nad miłością Boga, objawioną w męce i zmartwychwstaniu Chrystusa. Jak zaznaczył w homilii, Wielki Tydzień to czas, w którym warto podjąć duchowy rachunek sumienia, kierując się pięcioma wskazaniami: wołaniem, naśladowaniem, czuwaniem, pokutowaniem i zaufaniem. „Niech Boże błogosławieństwo wspiera wszystkich w tym wyjątkowym czasie, aby stał się on prawdziwie czasem głębokiego odnowienia przymierza z Bogiem – zarówno w sercach wiernych, jak i w rodzinach, parafiach oraz całej diecezji” – zachęcił bp Czaja.

Bp Szymon Stułkowski, biskup diecezji płockiej, zachęcił wiernych, by Wielki Tydzień przeżyć świadomie i głęboko. „Nie zmarnujmy tego czasu. Niech wydarzenia tych dni prowokują nas, byśmy rzeczywiście szli za Jezusem. Szli, nie tylko do katedry czy kościołów, ale jako pielgrzymi nadziei do niebieskiego Jeruzalem, do Ojczyzny, która jest w niebie” – podkreślił biskup płocki.

Arcybiskup nominat archidiecezji poznańskiej Zbigniew Zieliński, przewodnicząc Mszy św. w koszalińskiej katedrze, zachęcił do tego, aby Niedziela Palmowa i cały Wielki Tydzień stały się okazją do pogłębienia świadomości tego, że Bóg bezgranicznie ukochał człowieka. „Niech czekające nas celebracje będą okazją do rozpamiętywania zbawczych wydarzeń, ale i do odpowiedzi na miłość Boga, który umiłował nas do końca” – podkreślił.

Bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, zwrócił uwagę, że w czas Wielkiego Tygodnia wpisane jest milczenie, modlitwa adoracji krzyża, Jezusa Eucharystycznego i upokorzenie się wyrażane w modlitwie na kolanach. „To z takiej postawy rodzi się wiara i miłość do Jezusa, miłość Jezusa w nas, którą wyrażamy naszym bliźnim” – zaznaczył. Odwołując się do znaczenia i wartości krzyża Chrystusa, zauważył: „To na krzyżu dostrzegamy Miłość oddającą się za nieprzyjaciół, przebaczającą łotrowi, z której przebitego boku wypłynęła krew i woda”.

Biskup kielecki Jan Piotrowski zauważył, że „przez wyśpiewaną Mękę Pańską wchodzimy w głębię miłości Boga do człowieka. Bowiem +Bóg tak umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne+”. Podkreślił zarazem, że "tyle rzeczy się dzieje wokół nas i w nas samych, że potrzeba nam przede wszystkim odwagi wiary".

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz zauważył, że prawdziwa wiara nie opiera się na deklaracjach, lecz na codziennej wierności Bogu. „Nawet jeśli upadliśmy, trzeba powstać i stanąć ponownie przy Jezusie. Niech nie zabraknie nas u Jego boku w tym Wielkim Tygodniu. On prosi o to ciebie i mnie, tak jak niegdyś prosił apostołów w Ogrodzie Oliwnym. Jeśli będziemy Mu towarzyszyli i zobaczymy na własne oczy, jak bardzo nas kocha, mamy szansę stać się lepszymi ludźmi" – podkreślił bp Nitkiewicz. 

Bp Radosław Orchowicz, biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej, podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej, zauważył, że „przykład, nauka i udział to trzy słowa klucze, które przynosi nam liturgia Niedzieli Palmowej”. „Przykład, jaki daje nam Jezus, nauka, jaką z Jego męki i śmierci czerpiemy i udział w niej, wierność aż do końca, abyśmy mieli też udział w Jego zmartwychwstaniu” – wyjaśnił. Dodał zarazem, że uczestnictwo w zmartwychwstaniu Chrystusa jest celem naszej wędrówki i jedynie dochowując wierności Jezusowi, nie zawiedziemy się.

W Niedzielę Palmową, przypadającą w tym roku w 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, abp Józef Guzdek przypomniał także, że zarówno Jezus Chrystus, jak i polscy oficerowie zamordowani przez NKWD, padli ofiarą kłamstwa i niesprawiedliwości. „Zwyciężyła prawda i odwaga tych, którzy się jej domagali” – podkreślił. Metropolita Białostocki zaapelował o modlitwę, wzajemne przebaczenie i budowanie przyszłości opartej na prawdzie.

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna swoje słowo skierował do młodych, którzy przybyli do Kościerzyna z okazji diecezjalnego spotkania młodych. Przypomniał, że „Chrystus był fałszywie oskarżany prawie przez całe swoje ziemskie życie”. „Także i dzisiaj Jezus jest oskarżany o każde ludzkie cierpienie, o wszelkie wojny” – zaznaczył. Dodał zarazem, jak „ważne jest, żeby przemocą nie odpowiadać na przemoc a rzeczywistość wokół nas może się zmienić tylko wówczas, gdy na wrogie słowa będziemy odpowiadać językiem miłości i językiem Jezusa Chrystusa”.

Bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej, również zwrócił się do młodych, którzy w Niedzielę Palmową przeżywali Jubileusz Młodych. Zachęcał zgromadzoną w katedrze młodzież do przeprowadzenia pewnego eksperymentu. „Kiedy w najbliższych dniach zdawać się Wam będzie, że nie rozumie Was nikt, powiedzcie o tym, co Was gnębi Jezusowi. Proszę Was, zróbcie to. Jezus nie pozostaje głuchy na nasze problemy, wręcz przeciwnie. Nie jest oddalony, jak najdalsze zakątki kosmosu, jak ktoś, kogo nie interesujemy” – podkreślił bp Szkudło.

BP KEP/ KAI/ niedziela.pl/ gosc.pl

1 / 1