W Wielki Czwartek, 17 kwietnia, Kościół rozpoczął uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego wspomina mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. „To najważniejszy czas w życiu Kościoła" – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.
Triduum Paschalne to najważniejszy czas w życiu Kościoła. „To jest czas, w którym Kościół obchodzi największe i najważniejsze tajemnice wiary. To jest czas, w którym próbujemy być blisko Chrystusa, który sam wydał się na śmierć, by otworzyć nam drogę życia. Życia, które nie kończy się nigdy” – podkreśla rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak SJ.
Wielki Czwartek
Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rano, we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami z całej diecezji odprawia Mszę św. Krzyżma. Podczas niej poświęca się krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów, które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Wieczorem zaś w kościołach Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne. Ta Msza św. jest dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa służebnego, którego znakiem jest umycie nóg. Eucharystia nawiązuje do Ostatniej Wieczerzy, którą Jezus spożywał z apostołami.
Wielki Piątek
Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, podczas której czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja. Tego dnia odprawiane są Drogi Krzyżowe.
Wielka Sobota
Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św. Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych.
Wielkanoc
Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca liturgią światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Na paschale kapłan żłobi znak krzyża. Umieszcza się tam też pięć czerwonych gwoździ symbolizujących rany Chrystusa oraz aktualną datę. Następnie Paschał wnosi się do świątyni. Zwieńczeniem obrzędu światła jest uroczysta pieśń (Pochwała Paschału) – Exultet, która zaczyna się od słów: „Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!”.
Czytania z dalszej część liturgii paschalnej przypominają całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Tej nocy powraca uroczysty śpiew „Alleluja”. Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną, by oznajmić, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć. Podczas liturgii święci się też wodę, która przez cały rok służy przede wszystkim do chrztu.
Oktawa Wielkiej Nocy
Ponieważ cud Zmartwychwstania jakby nie mieści się w jednym dniu, dlatego też Kościół obchodzi Oktawę Wielkiej Nocy – przez osiem dni bez przerwy wciąż powtarza się tę samą prawdę, że Chrystus Zmartwychwstał. Ostatnim dniem oktawy jest święto Miłosierdzia Bożego.
ekai.pl/ BP KEP