O nadziei oraz potrzebie pogłębiania duchowości i szukania tego, co w górze, mówili biskupi podczas Mszy Świętych sprawowanych w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, a także w przekazywanych za pośrednictwem mediów życzeniach.
Metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC podczas Mszy św. w archikatedrze warszawskiej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego przyznał, że wierzyć w Chrystusa w dzisiejszej Polsce jest czymś trudnym, ale możliwym. Zachęcił wiernych do budowania „Kościoła głębi” oraz do wiary w to, że Chrystus jest zainteresowany życiem każdego człowieka, nawet jeśli jest ono ”poszarpane, zabiegane, zaplute, zmęczone, niechciane, a nawet przeklinane”. Podkreślił, że „najszerzej rozumiana duchowość, czyli głębia, prawda i piękno to ścieżka życia dla Kościoła naszych dni”. Zaapelował jednocześnie do wiernych, by nie zmarnowali tegorocznej Wielkanocy. „[…] szukajmy tego, co w górze, nie tylko tego co na ziemi” – powiedział.
O tym, że „nasze życie się nie kończy nicością, bezsensem, ale ma sens i ma cel” – mówił w archikatedrze lubelskiej abp Stanisław Budzik. „Tym celem jest przejście przez życie tak, abyśmy w życiu wiecznym mogli radować się razem z Chrystusem, ze wszystkimi świętymi, z tymi, którzy nas poprzedzili w tej drodze, którą każdy musi przejść” - podkreślił. Życzył wszystkim, by święto Zmartwychwstania pozwoliło na powstanie z różnych słabości i wejście na drogę prawdy, miłości i wspólnoty.
Prymas Polski abp Wojciech Polak w homilii Mszy św. rezurekcyjnej w katedrze gnieźnieńskiej mówił m.in. o potrzebie pokoju i pojednania. Podkreślił, że „trzeba, jak nam wskazał w swej bulli ogłaszającej Rok Jubileuszowy papież Franciszek, aby znaki czasu, które zawierają tęsknotę ludzkiego serca, zostały przekształcone w znaki nadziei. Aby pragnienie pokoju urzeczywistniło się dziś przez przebaczenie i pojednanie”.
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w krakowskich Łagiewnikach podkreślał, że prawda o zmartwychwstaniu jest ostatecznym fundamentem chrześcijańskiej nadziei.
„Bez Piotra ani Maria, ani Jan nie wiedzieliby, o co chodzi w zmartwychwstaniu. Ostatecznie w zmartwychwstaniu chodzi o doświadczenie nawrócenia i miłosierdzia” – mówił natomiast metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś w Niedzielę Wielkanocną w łódzkiej archikatedrze.
Metropolita przemyski abp Adam Szal podczas rezurekcji w bazylice archikatedralnej w Przemyślu zauważył, że mimo trudności chrześcijanie od dwóch tysięcy lat głoszą prawdę o zmartwychwstaniu. Zaznaczył również, że problemy będą zawsze, ale trzeba je „próbować oświetlić światłem Chrystusa Zmartwychwstałego".
„Dzisiaj świętujemy pełnię życia, świętujemy fakt, że udział w tej pełni staje się dla nas możliwy. Świętujemy przejście ze śmierci do życia w najpełniejszym znaczeniu tych słów, jako przejście z grzechu do łaski, z potępienia do wiecznej radości, z rozpaczy do nadziei” – mówił abp Józef Górzyński, który przewodniczył Mszy św. rezurekcyjnej w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie. W Roku Jubileuszowym, metropolita warmiński wskazywał na nadzieję pokładaną w Bogu, która gwarantuje życie na miarę człowieka.
„Współczesna kultura, unika jak może tematu śmierci, lecz w praktyce promuje jej styl: aborcja, eutanazja, konsumpcjonizm. To jest język śmierci, który usiłuje się narzucić za pomocą mediów, reformy szkolnictwa, czy różnych pseudoautorytetów” - stwierdził bp Krzysztof Nitkiewicz podczas Mszy Świętej rezurekcyjnej w sandomierskiej bazylice katedralnej. Zauważył, że jedni szukają ciągle martwego ciała Chrystusa, inni zaś poprzestają na obrzędowości. „Boimy się pójść dalej. Za bardzo patrzymy pod nogi, za mało do góry " - mówił. Tłumaczył, że nie wolno zrezygnować z perspektywy wieczności.
„Nowość i siła naszej wiary biorą początek ze zmartwychwstania Chrystusa. Jako wierzący w Chrystusa możemy być pewni ostatecznego zwycięstwa nad śmiercią” – mówił abp Józef Guzdek podczas Mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego w białostockiej archikatedrze.
Bp Marek Solarczyk, przewodnicząc Mszy św. rezurekcyjnej w bazylice św. Kazimierza w Radomiu, zachęcał natomiast do tego, aby Wielkanoc była czasem, w którym będziemy potrafili zobaczyć to, co Bóg nam ofiarował.
W tym roku Wielkanoc w tym samym czasie, co Kościół rzymskokatolicki obchodzą też wierni obrządków wschodnich. „Zmartwychwstanie Chrystusa daje nam nadzieję, abyśmy mimo wszystkich trudności, które przeżywamy, mimo cierpień, chorób, niedociągnięć, nie tracili ducha” – powiedział abp Eugeniusz Popowicz w Orędziu Wielkanocnym opublikowanym na stronie internetowej greckokatolickiej archidiecezji przemysko-warszawskiej. Metropolita przemysko-warszawski przypomniał, że Wielkanoc jest największym świętem chrześcijańskim, a prawda o zmartwychwstaniu Jezusa jest podstawą istnienia Kościoła i życia ludzi.
KAI/ BP KEP
Zobacz też:
Zmartwychwstały Chrystus ukazuje nam drogę pokoju, przebaczenia i wzajemnego szacunku – powiedział przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda SAC. Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzył umocnienia na drodze codziennego pielgrzymowania ku niebu.https://t.co/BxbIHE5D7U pic.twitter.com/XW10texor4
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) April 19, 2025
Prymas Polski: „Nie wystarczy, jak Piotr i ów drugi uczeń, o którym opowiada nam dziś Ewangelia, pójść, by zobaczyć pusty grób Jezusa. Trzeba uwierzyć w Jego zmartwychwstanie. Trzeba uwierzyć, że zmartwychwstał i żyje” >>> https://t.co/WRxJBY1Ce7 pic.twitter.com/NcmOzFDIWz
— Arch gnieźnieńska (@prymasowska) April 20, 2025
Bp Pindel: Pierwszy „raport Kościoła” w domu poganina. Więcej na stronie diecezji https://t.co/hZTkRiaPoB pic.twitter.com/siOAwrWYpD
— Diecezja Bielsko-Żywiecka (@DiecezjaBielsko) April 20, 2025
Jezus napełnia nas nadzieją na zwycięstwo nad trudnościami i grzechami - bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w #Wielkanoc.
— Diecezja Siedlecka (@DiecSiedlce) April 20, 2025
Rezurekcja w #KatedraSiedlecka ➡️ https://t.co/RwiM1rMtMR@EpiskopatNews
(fot. A. Białczak / @podlasie24) pic.twitter.com/kpuM2hk9Q9
- Chrześcijanin to nie ktoś, kto tylko wierzy w zmartwychwstanie, ale ktoś, kto sam powstaje z martwych, kto każdego dnia umiera dla grzechu i rodzi się dla miłości – mówił bp Robert Chrząszcz w @Sankt_Kalwaria. https://t.co/weIOc14Yk1 pic.twitter.com/SMnGKhZBPq
— Archidiecezja Krakowska (@ArchKrakowska) April 20, 2025
Bp Greger: zatrzymajmy się przy pustym grobie Jezusa jak nad otwartą księgą Ewangelii. Więcej na stronie diecezji https://t.co/G4CGVbuW4N pic.twitter.com/V9YGYNKmVS
— Diecezja Bielsko-Żywiecka (@DiecezjaBielsko) April 20, 2025
Jesteśmy wolni. Jezus pokonał naszego wroga. Jesteśmy wolni - i to nie tylko w Święta, nie tylko w Oktawie tych Świąt, nawet nie tylko przez 50 dni Okresu Wielkanocnego. Jesteśmy wolni "raz na zawsze" - przez Chrzest - mocą Ofiary i Miłości Chrystusa. https://t.co/Vq3G18TaIO
— Grzegorz Suchodolski (@sdmgrzegorz) April 20, 2025
Alleluja! pic.twitter.com/QPYp0lMhPT
— Abp Adrian Galbas (@AbpGalbas) April 20, 2025