Św. Wojciech przypomina nam, że musimy być uczniami i świadkami Chrystusa nie tylko słowami, ale czynami, a przede wszystkim hojnym darem z siebie dla dobra naszych braci i sióstr – mówił nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi podczas uroczystości świętowojciechowych w Gnieźnie, w niedzielę 27 kwietnia.
Nuncjusz Apostolski poświęcił i nałożył krzyże misyjne misjonarzom mającym wkrótce wyjechać na misje. W tym roku krzyże misyjne otrzyma 10 misjonarzy: 2 księży diecezjalnych, 2 ojców zakonnych, 4 siostry zakonne i 2 osoby świeckie.
„Świetlany przykład św. Wojciecha, który był misjonarzem, biskupem i męczennikiem, może być wielką inspiracją dla Was, drodzy bracia i siostry, pomagając Wam lepiej zrozumieć, jak powinniście żyć i pracować” – mówił Nuncjusz Apostolski, wręczając krzyże misyjne.
Podkreślił, że św. Wojciech był wielkim misjonarzem, który opuścił swoją ojczyznę, aby przynieść Ewangelię na tereny dzisiejszej Polski. „Zarówno nasz święty, jak i Wy, drodzy misjonarze i misjonarki, wypełniacie wielkie zadanie Kościoła: misję. To zadanie nie należy jednak tylko do nielicznych, ale zostało powierzone przez Chrystusa Pana wszystkim Jego uczniom. Pamiętajmy, że sama synodalność, o której tyle się mówi, nie może sprawiać, że wspólnota chrześcijańska zamyka się w sobie, ale musi być praktykowana tak, aby Kościół był misyjny” – zaznaczył abp Filipazzi.
Nuncjusz Apostolski zwrócił uwagę, że św. Wojciech był wielkim biskupem „i jako taki był szczególnie jasnym ogniwem w tym nieprzerwanym łańcuchu pasterzy, który pozwala nam sięgać aż do Apostołów, a zatem do samego Chrystusa”. „Każdy biskup jest w swojej diecezji zasadą i fundamentem widzialnej jedności, to znaczy jest tym, wokół którego trzeba być i działać w jedności. Drodzy bracia i siostry, dokądkolwiek pójdziecie, bądźcie zawsze budowniczymi komunii w Kościele, a nie wolnymi strzelcami, i bądźcie zawsze w komunii z pasterzami Kościoła” – wyjaśnił.
Abp Filipazzi wskazał, że św. Wojciech był wielkim męczennikiem, „o czym przypomina nam ten imponujący pomnik sztuki i wiary jemu poświęcony, jakim jest katedra gnieźnieńska, w której znajdują się jego relikwie”. Przyznał, że męczeństwo było ukoronowaniem jego bycia misjonarzem i duszpasterzem, „ponieważ był misjonarzem i duszpasterzem aż do ofiarowania swojego życia”. „Tak więc Wam i nam wszystkim przypomina, że musimy być uczniami i świadkami Chrystusa nie tylko słowami, ale czynami, a przede wszystkim hojnym darem z siebie dla dobra naszych braci i sióstr” – stwierdził.
„Niech w przekazaniu krzyża będzie zawarte przesłanie świętego Wojciecha. Ono przypomina nowym misjonarzom i misjonarkom oraz nam wszystkim o potrójnym zadaniu: misji, komunii i świadectwa życia” – życzył Nuncjusz Apostolski.
Obrzęd wręczania krzyży misyjnych ma długoletnią tradycję. Po raz pierwszy uczynił to papież Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Gnieźnie 3 czerwca 1979 roku. Ceremonię powtórzono 18 lat później, w 1997 roku, podczas drugiej wizyty papieża Polaka u grobu św. Wojciecha. Rok później weszła ona na stałe do programu gnieźnieńskich uroczystości odpustowych.
BP KEP