Przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II, bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz św. Wojciecha módlmy się w intencji naszej Ojczyzny i Kościoła, wspominając w modlitwie zmarłego papieża Franciszka. A przede wszystkim módlmy się, abyśmy dali świadectwo chrześcijańskiej wierności – zachęcał kard. Kazimierz Nycz, legat papieski na uroczystości 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta, w homilii Mszy św. ku czci św. Wojciecha, której przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej 27 kwietnia br.
1025 lat istnienia archidiecezji gnieźnieńskiej
Przed rozpoczęciem Eucharystii Prymas Polski abp Wojciech Polak powitał zebranych uczestników liturgii oraz przybyłych gości. „Tegoroczne uroczystości świętowojciechowe od samego początku miały mieć szczególny charakter. Chcieliśmy bowiem, aby stały się okazją do naszego dziękczynienia za wiekopomne wydarzenie sprzed tysiąca lat, jakim była koronacja Bolesława Chrobrego, a następnie jego syna Mieszka II Lamberta na królów Polski” – podkreślił metropolita gnieźnieński. Dodał, że „po piątkowym posiedzeniu Sejmu i Senatu, w obecności Prezydenta RP, które odbyło się w Gnieźnie, możemy teraz spotkać się w miejscu, w którym to wszystko się wydarzyło, w Bazylice Prymasowskiej, w auli koronacyjnej królów Polski”.
„W te ogólnopolskie uroczystości chcieliśmy włączyć także naszą wdzięczność za 1025 lat istnienia archidiecezji gnieźnieńskiej, która została ustanowiona w czasie pamiętnego Zjazdu Gnieźnieńskiego” – przypomniał Prymas Polski.
Abp Polak zaznaczył również, że „chcemy dziękować za dar życia i pasterskiej posługi papieża Franciszka jednocześnie chcemy prosić za Kościół na świecie i w Polsce zawierzając go opiece św. Wojciecha” – wskazał.
Dawać świadectwo chrześcijańskiej wierności
Na początku homilii kard. Kazimierz Nycz odczytał słowa papieża Franciszka, skierowane jeszcze przed śmiercią na uroczystości jubileuszowe w Gnieźnie. „Raduje się Kościół Matka nasza w świętym Roku Jubileuszu, kiedy jasno objawia się owoc tego zbawiennego czasu, w którym wierni dzięki niewypowiedzianej miłości Bożej doświadczają nadziei, która nigdy nie zawodzi a także jasno widać powód do świętowania szczególnych wydarzeń, w których sama nadzieja jaśnieje i rozbłyska" – czytamy w przesłaniu papieża Franciszka. Więcej
„Spotykamy się dziś w uroczystość Patrona Polski św. Wojciecha, wspominając jego ofiarę z całego życia, złożoną przezeń dla Chrystusa i Ewangelii oraz jego męczeńską śmierć poniesioną w czasie jego misji z rąk pogańskich Prusów. Na fundamencie jego męczeństwa wyrosła gnieźnieńska metropolia, która stała się podstawą lokalnego Kościoła w Polsce i znakiem przynależności Polski do świata chrześcijańskiego” – mówił w homilii kard. Nycz.
„Dzięki świętemu Męczennikowi Bolesław Chrobry mógł sięgnąć po godność królewską, a tysiąclecie tej pierwszej koronacji polskiej polskiego władcy jest wyjątkowym i ważnym kontekstem dzisiejszej uroczystości” – podkreślił legat papieski.
Odnosząc się do koronacji Bolesława Chrobrego, która odbyła się w 1025 roku, kard. Nycz przyznał, że „towarzyszący koronacji akt namaszczenia sakralizował królewską władzę”. Dodał, że „pomazaniec Boży powinien troszczyć się o lud, przede wszystkim o jego zbawienie, przez umacnianie wiary chrześcijańskiej, opiekę nad Kościołem, wprowadzaniem Bożych przykazań w życie społeczeństwa, a także wspieranie misji chrześcijańskich”.
„Dziś żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości. Czy jednak nie powinny być ciągle aktualne te kryteria o które pytał Bolesława koronator – gotowość do służby, gotowość do sprawiedliwych rządów, obrona podmiotowości oraz współpraca władcy i społeczeństwa jako warunek dobra wspólnego?" – wskazał kard. Nycz.
Kard. Nycz zachęcił, by przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II, bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz św. Wojciecha modlić się „w intencji naszej Ojczyzny i Kościoła, wspominając w modlitwie zmarłego papieża Franciszka”. „Prośmy również o światło Ducha Świętego dla Kolegium Kardynalskiego na czas Konklawe, a przede wszystkim módlmy się, abyśmy dali świadectwo chrześcijańskiej wierności.
Być uczniami i świadkami Chrystusa
Pod koniec niedzielnej Eucharystii nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi poświęcił i nałożył krzyże misyjne misjonarzom mającym wkrótce wyjechać na misje. W tym roku krzyże misyjne otrzyma 10 misjonarzy: 2 księży diecezjalnych, 2 ojców zakonnych, 4 siostry zakonne i 2 osoby świeckie.
„Świetlany przykład św. Wojciecha, który był misjonarzem, biskupem i męczennikiem, może być wielką inspiracją dla Was, drodzy bracia i siostry, pomagając Wam lepiej zrozumieć, jak powinniście żyć i pracować” – mówił Nuncjusz Apostolski, wręczając krzyże misyjne.
Podkreślił, że św. Wojciech był wielkim misjonarzem, który opuścił swoją ojczyznę, aby przynieść Ewangelię na tereny dzisiejszej Polski. „Zarówno nasz święty, jak i Wy, drodzy misjonarze i misjonarki, wypełniacie wielkie zadanie Kościoła: misję. To zadanie nie należy jednak tylko do nielicznych, ale zostało powierzone przez Chrystusa Pana wszystkim Jego uczniom. Pamiętajmy, że sama synodalność, o której tyle się mówi, nie może sprawiać, że wspólnota chrześcijańska zamyka się w sobie, ale musi być praktykowana tak, aby Kościół był misyjny” – zaznaczył abp Filipazzi.
Nuncjusz Apostolski zwrócił uwagę, że św. Wojciech był wielkim biskupem „i jako taki był szczególnie jasnym ogniwem w tym nieprzerwanym łańcuchu pasterzy, który pozwala nam sięgać aż do Apostołów, a zatem do samego Chrystusa”. „Każdy biskup jest w swojej diecezji zasadą i fundamentem widzialnej jedności, to znaczy jest tym, wokół którego trzeba być i działać w jedności. Drodzy bracia i siostry, dokądkolwiek pójdziecie, bądźcie zawsze budowniczymi komunii w Kościele, a nie wolnymi strzelcami, i bądźcie zawsze w komunii z pasterzami Kościoła” – wyjaśnił.
Abp Filipazzi wskazał, że św. Wojciech był wielkim męczennikiem, „o czym przypomina nam ten imponujący pomnik sztuki i wiary jemu poświęcony, jakim jest katedra gnieźnieńska, w której znajdują się jego relikwie”. Przyznał, że męczeństwo było ukoronowaniem jego bycia misjonarzem i duszpasterzem, „ponieważ był misjonarzem i duszpasterzem aż do ofiarowania swojego życia”. „Tak więc Wam i nam wszystkim przypomina, że musimy być uczniami i świadkami Chrystusa nie tylko słowami, ale czynami, a przede wszystkim hojnym darem z siebie dla dobra naszych braci i sióstr” – stwierdził.
„Niech w przekazaniu krzyża będzie zawarte przesłanie świętego Wojciecha. Ono przypomina nowym misjonarzom i misjonarkom oraz nam wszystkim o potrójnym zadaniu: misji, komunii i świadectwa życia” – życzył Nuncjusz Apostolski.
Obrzęd wręczania krzyży misyjnych ma długoletnią tradycję. Po raz pierwszy uczynił to papież Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Gnieźnie 3 czerwca 1979 roku. Ceremonię powtórzono 18 lat później, w 1997 roku, podczas drugiej wizyty papieża Polaka u grobu św. Wojciecha. Rok później weszła ona na stałe do programu gnieźnieńskich uroczystości odpustowych.
Uroczystości świętowojciechowe zakończą się II Nieszporami o św. Wojciechu sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej o godz. 16.00 pod przewodnictwem i z homilią bp. Damiana Muskusa, biskupa pomocniczego krakowskiego. Następnie Prymas Polski tradycyjnie udzieli błogosławieństwa dzieciom.
BP KEP