W Warszawie odbyło się spotkanie Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań

62. Tydzień Modlitw o Powołania, obecność tematyki powołaniowej na spotkaniach młodych oraz tworzenie ośrodków powołaniowych w diecezjach – to niektóre z tematów poruszonych podczas spotkania Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań. Spotkanie odbyło się 30 kwietnia br. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Powołań oraz Przewodniczącego Rady.

Wśród członków Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań w Polsce znajdują się przedstawiciele różnych środowisk powołaniowych zarówno diecezjalnych, jak i zakonnych. Bp Przybylski podkreślił, że głównym tematem spotkania było przygotowanie do 62. Tygodnia Modlitw o Powołania, który rozpoczyna się 11 maja br. „Zaproponowaliśmy na ten rok temat: +Nadaj imię swojej nadziei+” – zaznaczył. Dodał zarazem, że przygotowane materiały są związane z Orędziem śp. papieża Franciszka na 62. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. „Ojciec Święty Franciszek podpisał to Orędzie w marcu, kiedy już był w Poliklinice Gemelli. Jest to jedno z jego ostatnich orędzi na tego typu inicjatywy w Kościele, więc traktujemy je jako testament papieża Franciszka” – podkreślił Przewodniczący Rady.

Bp Przybylski zauważył, że Orędzie śp. Ojca Świętego Franciszka kończy się zaproszeniem do stworzenia przestrzeni w Kościele, które będą zajmować się powołaniami. „Mówiliśmy też o pracach dotyczących tworzenia ośrodków i zespołów powołaniowych w diecezji, by rozszerzyć czasem jednoosobowe duszpasterstwo powołaniowe w diecezji na pracę zespołową, gdzie wraz z księżmi, zakonnikami, siostrami zakonnymi będą współpracować osoby świeckie, małżeństwa, duszpasterze i młodzi z różnych środowisk duszpasterskich” – podkreślił bp Przybylski.

Jak zaznaczył Przewodniczący Rady, podczas spotkania poruszony został temat ogólnopolskiej pielgrzymki rodzin osób powołanych i osób wspierających powołania na Jasną Górę, która odbędzie się 10 maja br. Omówiono także obecność tematyki powołaniowej na spotkaniach młodych, takich jak m.in. Lednica 2000 czy Jubileusz Młodych w Rzymie.

 „Ważnym tematem było podsumowanie rocznego kursu dla duszpasterzy powołań, które w ramach Wydziału Teologicznego UKSW prowadziliśmy przez cały rok. Podjęliśmy inicjatywę, by wydawać periodyk dotyczący teologii i pedagogiki powołań w Polsce” – zaznaczył Delegat KEP ds. Powołań.

Ks. Michał Pabiańczyk, sekretarz Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, podkreślił, że podczas obrad omawiana jest tematyka oraz strategia spotkań na zbliżający się rok. „Będziemy próbowali się zastanowić nad tym, jakie problemy może mieć sam powołaniowiec w ramach przeżywania swojego powołania” – podkreślił ks. Pabiańczyk.

Sekretarz Rady zwrócił uwagę, że ważnym tematem jest także kwestia przeżywania powołania dziecka przez jego rodziców. „Niekoniecznie musimy tutaj myśleć o powołaniu do kapłaństwa czy życia zakonnego; konsekrowanego szeroko rozumianego, ale w ogóle do rozeznania, do czego Pan Bóg mnie powołuje w ramach mojego życia” – zaznaczył. Dodał, że są to istotne wybory życiowe, które przepełnione są pytaniami o sens i cel życia.

BP KEP

 

 
 

 
 

Spotkanie Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań (Warszawa, 30.04.2025 r.)

« 1 »