Maryja Dziewica w swojej pielgrzymce wskazuje nam drogę misji, którą cała wasza archidiecezja, jak również cały Kościół, musi podążać z nowym zapałem, zawsze i tylko w celu zjednoczenia wszystkich z Jezusem, Drogą, Prawdą i Życiem – mówił nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii Mszy Świętej na Jasnogórskim Szczycie, 2 maja br., na zakończenie peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji częstochowskiej i po polskich diecezjach.
Na początku homilii Nuncjusz Apostolski zachęcił do modlitwy o wieczny odpoczynek papieża Franciszka oraz o wybór nowego Następcy Piotra. Następnie zwrócił uwagę, aby peregrynacja kopii cudownego wizerunku Matki Bożej „nie była tylko niezwykłym wydarzeniem, które już się skończyło, ale sprawiła, że życie jednostek i wspólnot będzie jeszcze bardziej wzrastać w świętości i misji”.
Abp Filipazzi wyjaśnił, że peregrynacja, która kończy się dzisiaj, „przypomina nam, że sama Maryja Dziewica była i jest pielgrzymem”. „Maryja wzrastała w wierze, pozwalając się kształtować Słowu Bożemu” – podkreślił. I dodał: „Zadajmy sobie pytanie: czy chcąc być prawdziwymi dziećmi Maryi, staramy się wzrastać w wierze, czynić ją światłem wszystkiego, co myślimy, mówimy i czynimy? A może nasza wiara nie wzrasta lub wręcz zmniejsza się czy słabnie?”
Hierarcha zaznaczył, że „Maryja była pielgrzymem nie tylko w wierze podczas swojego ziemskiego życia, ale teraz jest pielgrzymem w świecie i w historii, gdy widzi Boga w chwale nieba”. „Czy jesteśmy otwarci na to wezwanie Maryi do wieczności, czy też żyjemy zanurzeni w materializmie? Nie zapominajmy, że cnota nadziei, którą Ojciec Święty Franciszek umieścił w centrum Jubileuszu, ma za przedmiot właśnie Boga i życie wieczne z Nim, a nie inne małe lub wielkie ziemskie nadzieje” – wskazał abp Filipazzi.
Nuncjusz Apostolski zauważył, że peregrynacja, która dziś się kończy, pozostawia także zobowiązanie do wypełnienia. „Dziewica Maryja jest bowiem Matką i wzorem Kościoła świętego, który musi wypełniać swoją misję w świecie, niosąc do niego Chrystusa, Odkupiciela ludzkości, tak jak Jego Najświętsza Matka przyniosła Go światu” – mówił.
Hierarcha zwrócił uwagę, że „podczas tej peregrynacji obraz Maryi opuścił swój dom i dotarł do wielu ludzi i miejsc, być może nawet do ludzi i miejsc, w których Bóg został zapomniany, a nawet odrzucony”. „Czyż ta peregrynacja nie jest obrazem tego, co powinien czynić Kościół i wszyscy chrześcijanie, każdy zgodnie ze swoim powołaniem?” – pytał.
Abp Filipazzi wskazał, że „w czasach, gdy w Kościele często mówi się o synodalności, musimy pamiętać, że nie jest to sposób na wycofanie się w głąb siebie, ale że służyć ma on nowemu misyjnemu ruchowi”. Podkreślił, że „Maryja Dziewica w swojej pielgrzymce wskazuje nam drogę misji, którą cała wasza archidiecezja, jak również cały Kościół, musi podążać z nowym zapałem, zawsze i tylko w celu zjednoczenia wszystkich z Jezusem, Drogą, Prawdą i Życiem.”
„Niech Najświętsza Maryja Panna zawsze będzie z nami w pielgrzymce wiary i misji, która nie kończy się dzisiaj, ale musi trwać jeszcze intensywniej, aż dotrzemy do ojczyzny w niebie, gdzie czeka na nas z Jezusem” – życzył Nuncjusz Apostolski.
Abp Filipazzi przyznał również, że dzisiejszy dzień jest dla niego szczególny, gdyż 2 maja 1989 roku zmarł kard. Giuseppe Siri, arcybiskup Genui, który udzielił mu święceń kapłańskich. Dodał, że był on także wielkim przyjacielem Prymasa Tysiąclecia i pielgrzymował do Jasnogórskiego Sanktuarium.
Mszę Świętą na Jasnogórskim Szczycie poprzedziły uroczyste Nieszpory w archikatedrze częstochowskiej, którym przewodniczył Nuncjusz Apostolski. Podczas nabożeństwa, metropolita częstochowski abp Wacław Depo zawierzył Kościół w Polsce i archidiecezję częstochowską Maryi, Królowej Polski. Następnie Obraz został przeniesiony w procesji Maryjnej – przy udziale przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski i licznych wiernych – do Jasnogórskiego Sanktuarium.
W obchodach wzięli udział biskupi, którzy przed południem tego dnia uczestniczyli na Jasnej Górze w obradach Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.
Dzisiejszymi uroczystościami na Jasnej Górze zakończyła się trwająca od 40 lat druga peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po polskich diecezjach. Pierwsze Nawiedzenie we wszystkich diecezjach w Polsce trwało od 28 sierpnia 1957 roku do 12 października 1980 roku. O drugiej peregrynacji zdecydowała 202. Konferencja Episkopatu Polski 21 marca 1985 roku na wniosek Komisji Maryjnej. Nawiedzenie diecezji i parafii zapowiedziano specjalnym listem pasterskim Episkopatu. Oficjalna proklamacja peregrynacji miała miejsce podczas uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski, 3 maja 1985 roku, na Jasnej Górze. Peregrynacja rozpoczęła się 5 maja w diecezji drohiczyńskiej, a jej zakończenie odbyło się 2 maja 2025 roku w archidiecezji częstochowskiej.
BP KEP
Zdjęcia z Nieszporów i procesji Maryjnej:
Zdjęcia z Mszy Świętej na Jasnogórskim Szczycie: